Centrum Starogardu Gdańskiego to prawdziwa historyczna perełka na Kociewiu. Wiedzą o tym wszyscy mieszkańcy regionu, ale nie wszyscy zdawali sobie sprawę z czekających na odkrycie podziemnych zabytków. Dopiero bardzo żmudna i wyczerpująca praca archeologów doprowadziła do odkrycia wielu artefaktów i fundamentów jednego z największych tego typu średniowiecznych obiektów na Pomorzu.
Ratusz dwa razy większy niż przypuszczano
Odkryte relikty gotyckiego ratusza pod rynkiem w Starogardzie Gdańskim stanowią cenny nabytek dla dziedzictwa kulturowego miasta, jak i dla dalszych badań naukowych nad budownictwem municypalnym w miastach średniowiecznych.
- Na południowej stronie Rynku znaleźliśmy gotyckie mury ceglane, pochodzące prawdopodobnie z XIV wieku. We wschodniej części dokopaliśmy się do reliktów posadzki. Odsłoniliśmy praktycznie całe mury i na 99 proc. mamy już pełen obrys dawnego ratusza. Nasze wcześniejsze przypuszczenia, że pierwotny ratusz był dwa razy większy od obecnego, się potwierdziły – mówiła podczas wizytacji wykopalisk Wojewódzka Konserwator Zabytków – Agnieszka Kowalska. - Stan zachowania murów w poziomie jednej kondygnacji wraz z historyczną klatką schodową jest wyjątkowy. Bardzo często obserwujemy, że relikty zniszczonej dawniej architektury gotyckiej zachowują się wyłącznie w poziomie ław fundamentowych. [...]
Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.
Napisz komentarz
Komentarze