Od początku roku już 6 osób zmarło z powodu zakażenia bakteriami pneumokoków. Dla porównania w roku ubiegłym odnotowano jeden zgon z tego powodu. Rośnie również liczba osób, które zostały zarażone, lecz są lub były hospitalizowane. W tym roku do szpitala trafiło już 12 osób, w 2018 roku było ich 9. Jak wynika ze statystyk Sanepidu, najbardziej narażone na zachorowania są osoby w wieku 60 + oraz dzieci.
- Analiza zebranych dany pozwala stwierdzić, że liczba przypadków, zarówno choroby pneumokokowej, jak i meningokokowej w porównaniu do ubiegłego roku nie zwiększyła się znacznie. W przypadku choroby pneumokokowej najwięcej zachorowań jak również zgonów z jej powodu było wśród osób powyżej 60 roku życia. Z tego względu osoby w wieku 60+ powinny zostać zaszczepione przeciwko pneumokokom. W tym celu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu – radzi Karoliną Wasiniewską, kierownikiem Sekcji Epidemiologii PSSE w Starogardzie Gdańskim.
Czym jest choroba pneumokokowa?
Chorobę pneumokokową wywołują baterie Strptococcus pneumoniae (pneumokoki). Do najcięższych postaci tej choroby należy zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, sepsa (posocznica) oraz zapalenie płuc z bakteriemią.
Poza tym drobnoustrój ten może powodować zakażenia nieinwazyjne, takie jak ostre zapalenie ucha środkowego, zatok, płuc oraz zapalenie spojówek.
- Pneumokoki przenoszone są drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni. Źródłem zakażenia jest człowiek chory, jak i bezobjawowy nosiciel. Naturalnym miejscem bytowania jest jama nosowo – gardłowa –wyjaśnia Karolina Wasiniewska. - Kolonizacja dotyczy od 5 do 10 proc. osób dorosłych oraz 20 do 60 proc. dzieci. Chorobie można zapobiegać przez szczepienia. W Polsce dostępne są następujące szczepionki:
- 10- walentna szczepionka do stosowania dla dzieci od 6 tygodnia życia do 5 roku życia, - 13- walentna szczepionaka do stosowania dla dzieci i dorosłych [...]
Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazet Kociewskiej.
Napisz komentarz
Komentarze