Krzysztof Bagorski urodził się w Gdańsku, w 1974 roku.
Już jako jedenastolatek wykazywał zainteresowanie sztuką, uczęszczając na zajęcia plastyczne w Pałacu Młodzieży w Gdyni. Tam też od samego początku szczególnie zafascynował go portret.
Jego pierwszymi pracami wykonanymi przed zapisaniem się na kółko plastyczne były kopie „Pocztu Królów Polskich” Jana Matejki, wykonane ołówkiem. Stąd jego zainteresowanie portretem, które trwa do dziś.
Dyplom plastyka uzyskał w Państwowym Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie.
Technikę pastelu pokochał i opanował studiując twórczość Witkacego, i tę właśnie technikę stosuje wykonując portrety, a także krajobrazy. Czasami sięga też do malarstwa olejnego.
Swoje prace pokazywał na wystawach zbiorowych, między innymi w Gdańsku, w Grudziądzu, w Skarszewach oraz w Hillerod w Danii.
Pierwszą indywidualną wystawę miał w maju 2015 roku. Prezentował na niej ponad trzydzieści prac, głównie pasteli, w przeważającej liczbie portrety, ale również pokazał sporo prac przedstawiających pejzaże Kociewia, w tym wykonane w technice olejnej na płótnie.
W tym samym roku zaprezentowałł dwie duże prace pastelowe na „Salonie Wielkopolskim” w Czarnkowie.
W lutym 2016 roku w Galerii Autorskiej 24B odbyła się druga indywidualna wystawa Krzysztofa Bagorskiego, nosząca tytuł „Piękno natury – Kobiety i pejzaż”, gdzie oprócz dziesięciu dużych portretów pastelowych przedstawiających piękne kobiety, głównie w pejzażu (stąd tytuł), zaprezentował kilka pasteli - pejzaży Kociewia.
W październiku 2018 roku ponownie w Galerii Autorskiej 24B odbyła się jego indywidualna wystawa.
W pracach Bagorskiego, które można spotkać w wielu prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą, dostrzegamy dosyć szerokie spektrum prądów w sztuce, zdeterminowane z pewnością zamiłowaniem artysty d o impresjonizmu, realizmu, a nawet symbolizmu.
Dwukrotnie otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Starogard Gdański, w 2017 i 2018 roku.
Laureat nagrody Kociewskie Pióro w dziedzinie animacji kultury za 2018 rok.
Napisz komentarz
Komentarze