niedziela, 29 września 2024 09:18
Reklama
Reklama
Reklama

Jadą powalczyć pod Grunwaldem

STAROGARD GD. Na ten dzień czekali okrągły rok. W sobotę 17 lipca na polu pod Grunwaldem zetrą się wojska Korony i Zakonu Krzyżackiego, tym razem w 600. rocznicę wielkiej bitwy. Na odtworzenie walk czeka już 2 tys. uzbrojonych rycerzy. Tak ważne wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez udziału Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego.
Jadą powalczyć pod Grunwaldem
Tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem ma być rekordowa pod względem ilości uczestników. Organizatorzy spodziewają się, że pod Grunwald przyjedzie ok. 2000 rycerzy, ilości widzów nikt nawet nie próbuje szacować.
Poczuć klimat średniowiecza
Jutro przypada 600 rocznica bitwy po Grunwaldem, jednej z największych bitew średniowiecza, ostoi tożsamości narodowej Polaków. Od kilku dni na pole pod Grunwaldem zjeżdżają członkowie bractw rycerskich z całej Polski. Stawiają namioty, budują płoty, palisady, wieżyczki strażnicze itd. Punkt kulminacyjny przewidziano na sobotę. Wtedy naprzeciwko siebie staną wojska króla Jagiełły i wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego von Jungingena. To nie mistrzostwa świata w piłce nożnej. W walce na miecze lepsi będą Polacy.
- Dla nas to jest święto – mówi Radosław Spychalski, który pod Grunwald wybiera się jutro. – Na pewno tegoroczny spotkanie będzie wyjątkowe pod każdym względem.
Marek Ruśniak studiuje w Łodzi realizację obrazu filmowego i pomimo sporych odległości od rodzinnego miasta aktywnie uczestniczy w bractwie. Na koncie ma już kilka filmowych etiud, pokazujących uroki rycerskiego życie. Także pod Grunwald wybiera się z kamerą. Efekty wakacyjnej pracy, oceni w październiku srogi profesor.
- Film będzie miał ok. 15 minut – tłumaczy Marek. – W inscenizacji wezmę udział, ale walczyć raczej nie będę. Brakuje kondycji i odpowiedniej zbroi. Wolę nawet nie myśleć co by było gdybym nie przywiózł tego filmu.
Z kolei Dariusz Wiśniewski to tegoroczny maturzysta, nauczyciel gry na perkusji i żongler ogniami. Podczas imprez towarzyszących bitwie da popis swoich umiejętności.
- Samo uczestnictwo w takiej imprezie jest dla nas wielką nagrodą – mówi żongler. - Wczuć się w rolę ludzi z tamtego okresu, przestrzegać zasad, których oni przestrzegali, uczestniczyć w podobnych wydarzeniach, to jest coś pięknego.  
Starogardzkie Bractwo Rycerskie liczy 15 członków stałych. W tym roku świętuje potrójnie, bo oprócz jubileuszowej bitwy, miasto przypomina 50 rocznicę kręcenia filmu „Krzyżacy”, do tego Bractwo obchodzi 15 – lecie istnienia, a jeden z jego członków zostanie w tym roku pasowany na rycerza.
Siedmiu wspaniałych…
Choć bitwa dopiero w sobotę pole pod Grunwaldem tętni życiem od kilku dni. Tak naprawdę gorąco zrobi się dopiero w sobotę, kiedy pod Grunwald zjadą niezliczone rzesze widzów. W zeszłym roku było ich ok. 130 tys.
- Samo sprawdzanie sprzętu przed inscenizacją trwa ok. 3 godzin, głównie po to aby zachować względy bezpieczeństwa – mówi Radosław Spychalski. - Walka trwa ok. godziny, ale co roku wszystko odbywa się w pełnym słońcu.
- A zbroja waży ok. 30 kilogramów – dodaje Dariusz Wiśniewski. – I jest to najlżejszy ekwipunek.  
Organizatorzy do tegorocznej inscenizacji zaprosili 2 tys. odtwórców historycznych i 6 tys. rekonstruktorów średniowiecza. Chodzi o konnych, artylerię, łuczników, lekką piechotę, markietanki podające wodę czy justycję pilnującą na polu porządku. W obozie historycznym, który będzie można odwiedzić przez cały tydzień, młodzież ze Starogardu Gd. odegra rolę artystów i kuglarzy. Z kolei do walki ze stolicy Kociewia zgłosiło się 7 rycerzy. Na bieżąco na polu będzie można rekrutować się do chłopstwa. Tego dnia to żadna ujma.
- Jest to jedna z najlepszych ról jakie można tam odegrać – mówi Dariusz. - Nie jest to tak męczące, a jednak wszystkie oczy są na nich zwrócone, kiedy na środku pola uciekają przed zbrojnymi. To na pewno dobra zabawa i świetne przeżycie. Każda rola pod Grunwaldem jest bardzo ważna.
Co ciekawe zainteresowanie młodszych członków bractwa życiem rycerskim, wcale nie znalazło swoich początków w legendach, baśniach, „Robin Hoodzie” czy „Krzyżakach”. Każdy z nich rycerskiego bakcyla złapał przy komputerze.





Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski posiedli unikatową umiejętność obserwacji ludzkiej potrzeby bycia kochanym. Koncert złożony z piosenek ich autorstwa nie ma służyć porównaniu ich talentów. To żywe, muzyczne zestawienie odmiennego podejścia do uczuciowych usiłowań podejmowanych przez poszczególne bohaterki i bohaterów tych małych dzieł sztuki. Często - jak to bywa w życiu - przypadkowych sytuacji prowokujących burzliwy wzrost napięcia emocjonalnego przeradzającego się w nagłe, zaskakujące, acz nieuniknione np. zakochanie. Postaci z piosenek potrafią zapaść na „chorobę” miłości tak samo szybko, jak mozolnie i z trudem się odkochiwać. Opisać ulotną wymianę spojrzeń, albo spór między zimnym intelektem, a nagłym porywem serca. Czy to w ogóle możliwe? A. Osiecka i W. Młynarski prawdopodobnie przypuszczali, że nie. Ale jako twórcy niemogący i nieumiejący uwolnić się od wrodzonych talentów wiedzieli, że usiłować trzeba. Opowieść pozornie stara jak świat. „Człowiek czasami serce otworzy…” i dozgonna miłość, albo pasmo uczuciowych nieszczęść gotowe. Albo jedno i drugie.Zapraszamy Państwa na niezwykłą podróż muzyczną z Zespołem Raz Dwa Trzy.Informacje o wydarzeniu:Data: 29.09.2024Miejsce: Kino SokółStart: 19:00Otwarcie bram: 18:20Bilety na:Eventim.pl: https://www.eventim.pl/.../koncert-raz-dwa-trzy-czlowiek.../KupBilecik.pl: https://www.kupbilecik.pl/.../Starogard+Gda.../Raz+Dwa+Trzy/Zamówienia grupowe:prosimy o maila na [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama