Tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem ma być rekordowa pod względem ilości uczestników. Organizatorzy spodziewają się, że pod Grunwald przyjedzie ok. 2000 rycerzy, ilości widzów nikt nawet nie próbuje szacować.
Poczuć klimat średniowiecza
Jutro przypada 600 rocznica bitwy po Grunwaldem, jednej z największych bitew średniowiecza, ostoi tożsamości narodowej Polaków. Od kilku dni na pole pod Grunwaldem zjeżdżają członkowie bractw rycerskich z całej Polski. Stawiają namioty, budują płoty, palisady, wieżyczki strażnicze itd. Punkt kulminacyjny przewidziano na sobotę. Wtedy naprzeciwko siebie staną wojska króla Jagiełły i wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego von Jungingena. To nie mistrzostwa świata w piłce nożnej. W walce na miecze lepsi będą Polacy.
- Dla nas to jest święto – mówi Radosław Spychalski, który pod Grunwald wybiera się jutro. – Na pewno tegoroczny spotkanie będzie wyjątkowe pod każdym względem.
Marek Ruśniak studiuje w Łodzi realizację obrazu filmowego i pomimo sporych odległości od rodzinnego miasta aktywnie uczestniczy w bractwie. Na koncie ma już kilka filmowych etiud, pokazujących uroki rycerskiego życie. Także pod Grunwald wybiera się z kamerą. Efekty wakacyjnej pracy, oceni w październiku srogi profesor.
- Film będzie miał ok. 15 minut – tłumaczy Marek. – W inscenizacji wezmę udział, ale walczyć raczej nie będę. Brakuje kondycji i odpowiedniej zbroi. Wolę nawet nie myśleć co by było gdybym nie przywiózł tego filmu.
Z kolei Dariusz Wiśniewski to tegoroczny maturzysta, nauczyciel gry na perkusji i żongler ogniami. Podczas imprez towarzyszących bitwie da popis swoich umiejętności.
- Samo uczestnictwo w takiej imprezie jest dla nas wielką nagrodą – mówi żongler. - Wczuć się w rolę ludzi z tamtego okresu, przestrzegać zasad, których oni przestrzegali, uczestniczyć w podobnych wydarzeniach, to jest coś pięknego.
Starogardzkie Bractwo Rycerskie liczy 15 członków stałych. W tym roku świętuje potrójnie, bo oprócz jubileuszowej bitwy, miasto przypomina 50 rocznicę kręcenia filmu „Krzyżacy”, do tego Bractwo obchodzi 15 – lecie istnienia, a jeden z jego członków zostanie w tym roku pasowany na rycerza.
Siedmiu wspaniałych…
Choć bitwa dopiero w sobotę pole pod Grunwaldem tętni życiem od kilku dni. Tak naprawdę gorąco zrobi się dopiero w sobotę, kiedy pod Grunwald zjadą niezliczone rzesze widzów. W zeszłym roku było ich ok. 130 tys.
- Samo sprawdzanie sprzętu przed inscenizacją trwa ok. 3 godzin, głównie po to aby zachować względy bezpieczeństwa – mówi Radosław Spychalski. - Walka trwa ok. godziny, ale co roku wszystko odbywa się w pełnym słońcu.
- A zbroja waży ok. 30 kilogramów – dodaje Dariusz Wiśniewski. – I jest to najlżejszy ekwipunek.
Organizatorzy do tegorocznej inscenizacji zaprosili 2 tys. odtwórców historycznych i 6 tys. rekonstruktorów średniowiecza. Chodzi o konnych, artylerię, łuczników, lekką piechotę, markietanki podające wodę czy justycję pilnującą na polu porządku. W obozie historycznym, który będzie można odwiedzić przez cały tydzień, młodzież ze Starogardu Gd. odegra rolę artystów i kuglarzy. Z kolei do walki ze stolicy Kociewia zgłosiło się 7 rycerzy. Na bieżąco na polu będzie można rekrutować się do chłopstwa. Tego dnia to żadna ujma.
- Jest to jedna z najlepszych ról jakie można tam odegrać – mówi Dariusz. - Nie jest to tak męczące, a jednak wszystkie oczy są na nich zwrócone, kiedy na środku pola uciekają przed zbrojnymi. To na pewno dobra zabawa i świetne przeżycie. Każda rola pod Grunwaldem jest bardzo ważna.
Co ciekawe zainteresowanie młodszych członków bractwa życiem rycerskim, wcale nie znalazło swoich początków w legendach, baśniach, „Robin Hoodzie” czy „Krzyżakach”. Każdy z nich rycerskiego bakcyla złapał przy komputerze.
Reklama
Jadą powalczyć pod Grunwaldem
STAROGARD GD. Na ten dzień czekali okrągły rok. W sobotę 17 lipca na polu pod Grunwaldem zetrą się wojska Korony i Zakonu Krzyżackiego, tym razem w 600. rocznicę wielkiej bitwy. Na odtworzenie walk czeka już 2 tys. uzbrojonych rycerzy. Tak ważne wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez udziału Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego.
- (KU)
- 15.07.2010 00:00 (aktualizacja 01.08.2023 08:36)
Data dodania:
15.07.2010 00:00
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze