niedziela, 29 września 2024 11:26
Reklama
Reklama
Reklama

W gminach nie będą leczyć gruźlicy

STAROGARD GD. Lubichowo i Skarszewy zrezygnowały z udziału w programie walki z gruźlicą i nowotworami płuc.
 W  powiecie starogardzkim rozpoczęto coroczny program walki z gruźlicą i nowotworami płuc, jednak w tym roku na własne życzenie zrezygnowały z niego dwie gminy: Lubichowo i Skarszewy. Koordynator projektu nie rozumie tej decyzji, bo koszt udziału to zaledwie 2 tys. zł, a problem do rozwiązania jest ciągle spory. Niestety okazuje się, że na zdrowiu najmniej zależy samym pacjentom.   
Choć w XXI wieku mówi się o niej choroba „trzeciego świata”, to nawet w Europie ciągle zbiera swoje żniwo. Polska jest w niechybnej czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem zapadalności na gruźlicę. Choroba dotyka głównie osoby biedne i zaniedbane, ale coraz częściej z objawami zgłaszają się osoby zamożne.

Specyficzny, bierny pacjent

Powiatowy Program Profilaktyki Gruźlicy Płuc i Chorób Nowotworowych Układu Oddechowego będzie realizowany piąty rok z rzędu. Szczegółowe badania ma przejść 680 osób, czyli mniej niż w zeszłym roku. Powodem jest wycofanie się z programu dwóch gmin: Lubichowa i Skarszew, które póki co nie będą brały udziału w zwalczaniu choroby i wykrywaniu nowotworów.
- Nie rozumiemy tego i jest nam smutno, że podjęto taką decyzję – mówi kierownik koordynatora projektu Przychodni Lekarskiej w Starogardzie Gd. Maria Orlikowska - Płaczek. – Leczenie skierowane jest do osób o niskim poziomie społecznym, a wiadomo, że w naszych gminach ciągle nie jest najlepiej. Jeżeli w pacjencie coś tkwi to można szybko postawić odpowiednią diagnozę. Ten program daje takie możliwości.
W ubiegłym roku, dzięki badaniom udało się zdiagnozować 14 nowotworów, 56 starych, nierozpoznanych wcześniej przypadków gruźlicy i 6 zupełnie nowych zachorowań.  Program jest finansowany przez Starostwo i współfinansowany przez gminy. Powodem rezygnacji z uczestnictwa nie były pieniądze.
- Koszty wejścia do tego programu to ok. 2 tys. zł, więc nie chodziło o środki finansowe – mówi wójt gminy Lubichowo Sławomir Bieliński. – W ubiegłym roku zanotowaliśmy mniejsze zainteresowanie ze strony pacjentów, dlatego udało się wykorzystać zaledwie 30 % limitu. Najprawdopodobniej w przyszłym roku wrócimy do programu.
Teresa Świeca z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Skarszewach potwierdza, że pacjenci nie wzięli odpowiedzialności za własne zdrowie i pomimo zgłoszeń nie stawiali się na badaniach.
- Przychodnia na ul. Hallera wywiązała się super z zadania, bo dla tych osób, które nie miały pieniędzy na bilet do Starogardu Gd. podstawiano autokary – tłumaczy położna środowiskowa ze skarszewskiego GOZ. – Natomiast chorzy w ostatniej chwili rezygnowali. Organizowaliśmy dosłownie łapanki, żeby zachęcić do badania, ale nic to nie dało. Niestety w tym wypadku mamy do czynienia z bardzo specyficznym i trudnym pacjentem.

Szybsza diagnoza, większe szanse na uratowanie życia
Koordynator projektu Weronika Chlistowska z Przychodni Lekarskiej w Starogardzie Gd. gorąco zachęca do udziału w programie. Gruźlica to już nie tylko choroba ludzi biednych. Coraz częściej zapadają na nią urzędnicy, prawnicy, ludzie w różnym wieku i z różnych grup społecznych. W badaniu wezmą udział nałogowi palacze, nadużywający alkoholu, narkomani, bezdomni, bezrobotni, pensjonariusze domów opieki społecznej, czyli najbardziej zagrożeni gruźlicą.
- Oprócz badania przeprowadzimy wywiad środowiskowy w najbliższym otoczeniu chorych – mówi Weronika Chlistowska. – Pozwoli to na wykrycie rozprzestrzeniania się choroby w najbliższym otoczeniu pacjenta.
Pierwszymi objawami może być długotrwały kaszel, nawracające zakażenie układu oddechowego, krwioplucie, duszności czy ogólne osłabienie i utrata wagi. W samym  Starogardzie Gd. przebadanych zostanie 140 osób. Realizatorzy mają nadzieje, że program będzie finansowany w kolejnych latach.
- Wykrywalność chorób jest duża – mówi Maria Orlikowska – Płaczek . - Niektórzy dowiadują się o nowotworze pierwszy raz, bo do tej pory nie mieli charakterystycznych objawów. Szybko zdiagnozowana choroba daje większe możliwości wyleczenia.
Oprócz tego w najbliższym czasie Przychodnia Lekarska w Starogardzie Gd. będzie prowadziła dodatkowe, bezpłatne i niewymagające skierowania badania profilaktyczne. Do programu profilaktyki raka piersi mogą zgłaszać się pacjentki w wieku 50 – 69 lat, natomiast profilaktyki raka szyjki macicy w wieku od 25 – 59 lat. Pacjenci z roczników 1955, - 60,- 65, - 70, - 75 lekarze mogą przebadać się w zakresie chorób układu krążenia. Przewidziano także działania w ramach profilaktyki chorób odtytoniowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Miasto 18.07.2010 10:53
Co sie dziwic Lubichowo Skarszewy i Baczki najgorsze wiochy z zacofanymi ludzmi .Udawaja panow i panusi a sloma z butow wychodzi

Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski posiedli unikatową umiejętność obserwacji ludzkiej potrzeby bycia kochanym. Koncert złożony z piosenek ich autorstwa nie ma służyć porównaniu ich talentów. To żywe, muzyczne zestawienie odmiennego podejścia do uczuciowych usiłowań podejmowanych przez poszczególne bohaterki i bohaterów tych małych dzieł sztuki. Często - jak to bywa w życiu - przypadkowych sytuacji prowokujących burzliwy wzrost napięcia emocjonalnego przeradzającego się w nagłe, zaskakujące, acz nieuniknione np. zakochanie. Postaci z piosenek potrafią zapaść na „chorobę” miłości tak samo szybko, jak mozolnie i z trudem się odkochiwać. Opisać ulotną wymianę spojrzeń, albo spór między zimnym intelektem, a nagłym porywem serca. Czy to w ogóle możliwe? A. Osiecka i W. Młynarski prawdopodobnie przypuszczali, że nie. Ale jako twórcy niemogący i nieumiejący uwolnić się od wrodzonych talentów wiedzieli, że usiłować trzeba. Opowieść pozornie stara jak świat. „Człowiek czasami serce otworzy…” i dozgonna miłość, albo pasmo uczuciowych nieszczęść gotowe. Albo jedno i drugie.Zapraszamy Państwa na niezwykłą podróż muzyczną z Zespołem Raz Dwa Trzy.Informacje o wydarzeniu:Data: 29.09.2024Miejsce: Kino SokółStart: 19:00Otwarcie bram: 18:20Bilety na:Eventim.pl: https://www.eventim.pl/.../koncert-raz-dwa-trzy-czlowiek.../KupBilecik.pl: https://www.kupbilecik.pl/.../Starogard+Gda.../Raz+Dwa+Trzy/Zamówienia grupowe:prosimy o maila na [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama