Pod koniec sierpnia doszło do ponownej awarii kolektorów doprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie. Do Wisły, z powodu obfitych opadów deszczu, spływa obecnie ok. 20 tys. litrów nieczystości na sekundę.
Metale ciężkie i chemikalia
Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska rozpoczął kontrolę w stołecznym MPWIK, w związku z awarią systemu przesyłowego ścieków z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Już w sobotę, po pojawieniu się informacji o awarii kolektora, inspektorzy WIOŚ udali się w miejsce zrzutu nieczystości, dokonali oględzin w miejscu awarii i przepompowni ścieków oraz pobrali próbki ścieków oraz wody z Wisły, które obecnie są badane w Centralnym Laboratorium Badawczym.
- W wyniku awarii cenne i chronione obszary zostały skażone ściekami surowymi komunalnymi czyli z jednej strony bytowymi z naszych mieszkań z drugiej strony przemysłowymi czyli wszelkimi metalami ciężkimi, detergentami i różnymi substancjami, które w normalnej sytuacji powinny zostać oczyszczone i strącone w procesie doczyszczania chemicznego, co mogło zagrażać miejscom występowania ptaków czy np. rozrodowi ryby różanki, która preferuje wypłycone, ciepłe miejsca do rozrodu – podkreślił doktor Grzegorz Chocian. - Pamiętajmy, że w wyniku zrzutu tworzyły się zastoiska beztlenowe z ogromną ilością biogenów. Bardzo dużo innych obszarów zostało w ten sposób zanieczyszczonych, m.in. dolina Dolnej Wisły, Dolna Wisła Nieszawska, Kampinoski Park Narodowy czy Chełmiński Park Krajobrazowy. Policzyłem, że tylko w ciągu jednej doby około 100 ton czystej biomasy, wpłynie do Morza Bałtyckiego - dodał ekspert.
Niewyobrażalne skutki
Według ekspertyzy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej fala nieczystości dotrze do Tczewa w czwartek, 3 września, skąd następnie wpłynie do Morza Bałtyckiego.
Eksperci alarmują, że tego typu zagrożenie biologiczne może nieść ze sobą niewyobrażalne skutki.
Szacuje się, że usuwanie awarii może potrwać znacznie dłużej niż miało to miejsce przed rokiem.
KOMUNKAT Wód Polskich
Uwaga! Ostrzegamy wszystkich użytkowników wody w Wiśle: kąpiących się, wędkarzy, odpoczywających nad Wisłą, kajakarzy, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt i do nawadniania upraw – o zagrożeniu zanieczyszczeniem wody. Z powodu ponownej awarii kolektorów przesyłowych w Warszawie do Wisły trafiają ścieki z lewobrzeżnej części miasta. Apelujemy, aby nie korzystać z wody w rzece od Warszawy do ujścia Wisły.