- W wyniku oczyszczania ścieków powstaje materia organiczna, która zawiera dużo związków nawozowych przydatnych dla rolników. Odpowiednio potraktowana może być aplikowana bezpośrednio do gleby. Instalacja higienizacji służy do przekształcania surowego osadu ściekowego w granulat, który można wykorzystać na cele rolnicze - Tłumaczy Dariusz Wiśniewski, przedstawiciel wykonawcy, Instytutu Energii z Barczewa.
Nawóz z osadów
Wartość inwestycji to prawie 3 mln zł. Jej realizacja rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy podpisaliśmy umowę na dofinansowanie w wysokości 85 proc.
- To jest dla nas wyjątkowa chwila, bo pracowaliśmy nad tym przedsięwzięciem przynajmniej od 7 lat. Dzięki tej instalacji będziemy mogli produkować nawóz z osadów. Przed nami bardzo istotny element tego zadania, jakim jest ubieganie się o certyfikację dla nawozu, który będzie powstawać. Bardzo liczymy na to, że uda się go szybko uzyskać. Przede wszystkim chodzi o to, żeby nawóz jak najszybciej trafił do rolników, którzy już nam zgłaszają swoje zapotrzebowanie i są gotowi go odbierać - powiedziała wójt Magdalena Forc-Cherek.
Napisz komentarz
Komentarze