Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się rankiem 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców – bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.
Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło bój z wojskami niemieckimi. Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Powstanie w getcie warszawskim trwało do 16 maja. Tylko nielicznym bojownikom udało się wydostać z niemieckiego okrążenia i przeżyć wojnę.
Już po raz dziewiąty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu ? Marek Edelman, ostatni dowódca powstania, co roku w rocznicę zrywu otrzymywał od nieznajomej osoby bukiet żonkili. Sam składał je pod pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Po latach stały się one symbolem walki Żydów o godność.
Ze względu na pandemię, większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu. Organizatorzy zachęcają także do wirtualnego wspierania akcji - między innymi poprzez dodawanie specjalnej nakładki na facebookowe zdjęcia oraz używania w mediach społecznościowych hasztagów: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.
Napisz komentarz
Komentarze