31 sierpnia w gdańskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było blisko 46,4 tys., a w słupskim ponad 6,9 tys. cudzoziemców.
Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę, przekroczyła 25,7 tys. i w porównaniu do końca czerwca tego roku wzrosła o ponad 700. To ponad 48 proc. wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy. Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba wzrosła z 1361 na koniec czerwca 2021 r. do 1396 na koniec sierpnia. Pozostałe 49 proc. obcokrajowców na Pomorzu zatrudnione jest na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.
Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku cudzoziemcy pochodzą ze 105 państw. Na koniec sierpnia najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – prawie 30,5 tys. Drugą grupę stanowiło ponad 3,9 tys. obywateli Białorusi. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Rosji (1067), Gruzji (1058) i Mołdawii (851). Pomorze wybierają także przybysze z odleglejszych krajów. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było m. in. po 3 obywateli Boliwii, Haiti, Islandii, Sri Lanki, Nigru, Urugwaju i Wybrzeża Kości Słoniowej.
Mężczyźni stanowią 2/3 spośród ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców. Statystyczny cudzoziemiec zgłoszony w ZUS jest młodszy od ubezpieczonego Polaka. Osoby w wieku od 20 do 49 lat stanowiły ponad 84 proc. ogółu cudzoziemców w rejestrach ZUS.
Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie lub też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.
Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze