środa, 1 stycznia 2025 08:08
Reklama
Reklama

FELIETON: Więcej niż dwie krople krwi…

Józef Piłsudski miał szczególny stosunek do Powstania Styczniowego, choć urodził się trzy lata po jego upadku. Znał dobrze jego przebieg, napisał monografię powstania. Nieustannie je analizował, badając przyczyny niepowodzenia.

Autor: UG Starogard

„Marząc ciągle o [nowym] powstaniu, zacząłem się wówczas dobrze zastanawiać, czemu dotychczasowe się nie udały. Książek odpowiednich nie było, kłopoty majątkowe nieco oddaliły moich rodziców od dzieci, w rozmowach zaś starszych o ostatnim powstaniu mówiono bardzo mało, a to, co mówiono, było dla mnie wstrętnym – uważano bowiem, że powstanie było błędem” – pisał w wolnej już Polsce.
Rzeczywiście, wielu rodaków wypowiadało się wówczas z goryczą o powstaniu, ponieważ represje rosyjskie wobec jego uczestników i ich rodzin były dotkliwe. Zabierano ludziom majątki, „obdarowując” nimi oficerów rosyjskich, zsyłano polskich patriotów na Sybir. W szkołach nasilono rusyfikację polskiej młodzieży, co starsi z nas znają z lektury szkolnej „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego. Jednak Piłsudski uważał, że odzyskanie niepodległości przez Polskę to jest sprawa tak wielka, że warta każdej ofiary. Na początku wielkiej wojny (1914) wypowiedział w przemówieniu w Lipnicy Górnej słowa do dziś przytaczane: „Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym”.

Raduje się serce, raduje się dusza…  
Wymarsz legendarnej I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów został obmyślony starannie a jego data nie była przypadkowa: 50 rocznica śmierci przywódcy Powstania Styczniowego Romualda Traugutta i członków Rządu Narodowego na rosyjskiej szubienicy, ustawionej na warszawskiej Cytadeli! W ten sposób Piłsudski powiązał ponad czasem historię Wojska Polskiego, jakby uznając, że lata 1864-1914 były tylko krótką przerwą, po której wracamy do walki o świętą Sprawę, czyli o niepodległy byt. Symbolicznym znakiem tamtej radości i nadziei była pieśń „Raduje się serce, raduje się dusza”, nazywana też „Kadrówką”. Powstała w marszu 6 sierpnia 1864 roku, między Krakowem a Miechowem, w drodze do Kielc, które leżały w zaborze rosyjskim.

Szacunek i pamięć
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości edukacja młodzieży, późniejszych żołnierzy AK i innych formacji Polskiego Państwa Podziemnego, opierała się na dwóch filarach pamięci: orlęta lwowskie 1918 roku i powstańcy styczniowi. Ci ostatni powstańcy, starzy już ludzie, żyli jeszcze w latach 30., niektórzy dożyli wybuchu II wojny światowej! Jeden z nich nazywał się Telesfor Mickiewicz. Piłsudski doprowadził do odznaczenia wszystkich żyjących orderem Virtuti Militari. Kazał im uszyć specjalne mundury, po których byli z daleka rozpoznawani i zobowiązał wszystkich oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego do oddawania im honorów. Generał na ulicy salutował staruszkowi podporucznikowi, weteranowi Powstania Styczniowego! Tak wychowano pokolenie znane nam z „Kamieni na szaniec”. Kogo dziś wychowuje polska szkoła?

Na Pomorzu
w okresie międzywojennym także żyli weterani powstania. Po jego upadku przedzierali się przez rosyjski kordon na Pomorze czy do Wielkopolski, by nie dać się wywieźć na Sybir. Po roku 1920 otoczeni byli szacunkiem i pokazywani młodzieży w ramach wychowania patriotycznego. Jednym z takich weteranów był

Ignacy Stanisław Kuchta
Urodził się w Wysokiej koło Bobowa 9 marca 1840. W 1863 przekroczył granicę zaboru pruskiego z rosyjskim i wziął udział w Powstaniu Styczniowym. W jednej z bitew dostał się do niewoli, ale został przekazany Prusakom jako ich „poddany”. Uwięzili go w Poznaniu Po powrocie do Wysokiej ożenił się Józefiną Kasper, mieli sześcioro dzieci. Potem zamieszkali w Dąbrówce. W 1924 powstało tam Koło Towarzystwa Powstańców i Wojaków, Ignacy Kuchta został jego prezesem. Otrzymał awans na stopień podporucznika. Zmarł w Dąbrówce 14 sierpnia 1932. Jego pogrzeb był patriotyczną manifestacją, o czym wiemy z relacji w pelplińskim „Pielgrzymie” (nr 101/1932).
Jak wynika z przedwojennej prasy pomorskiej, Ignacy Kuchta nie był jedynym mieszkańcem Dąbrówki, który miał powstańczą przeszłość. W walkach na terenie zaboru rosyjskiego brali też udział Józef Błędzki, Franciszek Dylewski, Franciszek Kosecki i nieznany z imienia Prabucki. Również te postacie warto zachować od niepamięci. Kilku gospodarzy za wspieranie powstania zostało poddanych represjom i aresztowanych. Wymienia się nazwiska Andrzej Ćwikliński, Andrzej Dylewski i Andrzej Kosecki.

Podtrzymajmy pamięć
W ostatni piątek (21) w Dąbrówce odbyła się piękna uroczystość. Najpierw Msza św. w intencji poległych i zmarłych powstańców styczniowych w kościele Podwyższenia Krzyża Św. „Powstańcy styczniowi, którzy dożyli niepodległości, byli otaczani wielkim szacunkiem. Byli symbolem tego, że nie ma rzeczy niemożliwych dla polskiego narodu. Narodu, który zawsze musiał zmagać się z przeciwnikami i walczyć o swoją suwerenność – powiedział w okolicznościowym kazaniu ks. proboszcz dr Krzysztof Różański.
Krótką prelekcję wygłosiła pracownica pionu upamiętniania gdańskiego IPN Anna Kołakowska. Powiedziała m.in.: „Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim zrywem niepodległościowym. Było naznaczone wielkim heroizmem. Spotykamy się dzisiaj, by uczcić powstańców, szczególnie jednego z nich, Ignacego Kuchtę, który w wieku 23 lat zdecydował się zaangażować w walkę o wolność Ojczyzny”.
Uczestnicy uroczystości przeszli na przykościelny cmentarz, gdzie odbyło się poświęcenie odnowionego przez IPN grobu Ignacego Stanisława Kuchy. Naczelniczka pionu upamiętniania IPN Gdańsk Katarzyna Lisiecka wręczyła Akt Przekazania Opieki Nad Grobem Powstańca Szkole Podstawowej w Dąbrówce. Dyrektor Anna Kalinowska odebrała też w imieniu szkoły honorowy medal im. Danuty Siedzikówny „Inki”, wręczonym jej przez wielkiego mistrza Konfederacji Orderu Świętego Stanisława, zasłużonego strażnika narodowej pamięci – pana Stefana Kukowskiego z Tczewa.

Ważnym punktem uroczystości był mały koncert autorskich pieśni patriotycznych, nawiązujących do historii Powstania Styczniowego, w wykonaniu znanego w całym kraju barda Andrzeja Kołakowskiego.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rodziny Ignacego Stanisława Kuchty, niezawodna w takich okolicznościach wójt gminy wiejskiej Starogard Magdalena Forc-Cherek, radni Rady Powiatu Starogardzkiego Jacek Marczak i Antoni Cywiński (PiS) oraz mieszkańcy Dąbrówki.
Życzymy pani dyrektor Annie Kalinowskiej, by ta opieka Nad Grobem Powstańca była nie tylko formalna, lecz by przyczyniła się do wychowania uczniów szkoły w Dąbrówce w duchu poszanowania małej i wielkiej Ojczyzny – Polski. Wbrew pozorom, nie jest to w naszych czasach zadanie łatwe. Żyjemy w świecie pogardzającym przywiązaniem do tradycji narodowej – na rzecz bliżej nieokreślonej „europejskości”, za która kryją się często bezideowość i roszczenia, wyrażane zwykle w wulgarny sposób. Chrońmy naszą młodzież i nasze dzieci przed taką „nowoczesnością”.

Najbliższa sesja
Rady Powiatu Starogardzkiego odbędzie się w środę 9 lutego. Będzie m.in. głosowanie projektu uchwały o ogłoszeniu roku 2022 na terenie powiatu Rokiem Kociewskich Bohaterów AK. 14 lutego minie 80 lat od przekształcenia ZWZ w Armię Krajową.

 


Podziel się
Oceń

Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski Gdańsk 2024/2025 Sylwester Miejski 2024/2025 odbędzie się w Gdańsku w dwóch miejscach - w Jarze Wilanowskim w dzielnicy Chełm oraz przy molo w nadmorskiej dzielnicy Brzeźno - nad samym morzem. Wiemy kto zagra i wystąpi 31 grudnia.Gdańska Noc Sylwestrowa - Sylwester Miejski 2024/2025 - program🎇Gdańsk Brzeźno (Molo) - nad morzem, na plaży - rozpoczęcie o godz. 22.00. Dla miłośników muzyki tanecznej  przygotuje swoje energetyczne , elektroniczne sety DJ Hiena.DJ Hiena –  to znana polska DJ-ka i współzałożycielka projektu "Twin Heart", pasjonatka terrarystyki i tatuażu. Więcej ...🎇Gdańsk Chełm (Jar Wilanowski) - rozpoczęcie o godz. 22.40. Dla fanów alternatywnego popu wystąpi ze swoimi największymi przebojami - Wiktor Dyduła. Wiktor Dyduła - to pochodzący z Przywidza, a urodzony w Gdańsku, znany piosenkarz i kompozytor samouk, który jest także autorem tekstów. Nagrał kilkanaście singli i albumów. Więcej ...Wstęp wolny. Dalsze szczegóły wkrótce ...Planujących zabawę w Gdańsku, a mieszkających poza miastem, zapraszamy do przyjazdu nieco wcześniej. Gdańsk przygotowuje co roku efektowne iluminacje świetlne, które dostarczają unikalnych wrażeń wizualnych. Oprócz przystrojonych lamp i drzew pojawiają się oryginalne akcenty nawiązujące do historii i charakteru Gdańska.Sylwester Gdański - Sylwester miejski pod gołym niebemPo koncertach przedstawiciele władz miasta składają zgromadzonym mieszkańcom i przyjaciołom Gdańska najlepsze życzenia noworoczne.🚌 Nie trzeba martwić się o powrót z zabawy sylwestrowej. Zakład Transportu Miejskiego w Gdańsku uruchamia specjalne, bezpłatne, dodatkowe kursy autobusów i tramwajów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2024
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama