Sytuacja jest ciężka do przewidzenia i trudno określić, gdzie burze dokładnie wystąpią. W województwie pomorskim inicjacja pierwszych komórek powinna mieć miejsce w godzinach popołudniowych. Komórki jeśli powstaną, będą wędrować będą w przybliżeniu na północ, równolegle do strefy frontowej, stąd też możliwe będzie uformowanie się układu training storms (burz wędrujących jedna za drugą). W połączeniu z istotnie podwyższoną wodnością atmosfery, największym zagrożeniem będą wówczas miejscowe zalania.
Największe ryzyko wystąpienia komórek burzowych obejmie wschód województwa, tj. wzdłuż Wisły. W związku z małą i umiarkowaną energią chwiejności oraz nieco podwyższonymi parametrami kinematycznymi (wiatr skręcający w dolnej troposferze oraz rosnący z wysokością) niewykluczone jest uformowanie się burzy superkomórkowej typu wysokoopadowego (HP). Niosłaby ona ze sobą ryzyko wystąpienia opadów gradu i punktowo silnego wiatru.
W późniejszych godzinach popołudniowych, a najpewniej wieczornych, możliwe będzie pojawienie się burz także w pasie od Kociewia po Trójmiasto i dalej Półwysep Helski. Mimo wszystko, jest ono mniejsze niż na Powiślu.
W obszarze objętym stopniem żółtym (możliwe burze), obejmującym przeważającą część Kaszub, ryzyko wystąpienia komórek burzowych jest dziś najmniejsze. Jeśli jednak lokalne burze się pojawią, głównym zagrożeniem będą również duże sumy opadowe.
UWAGA! Możliwe silne burze i punktowe, intensywne opady deszczu, a nawet gradu
W czwartek przez wschodnią połowę kraju, w dalszym ciągu przebiegać będzie pofalowany front atmosferyczny, wzdłuż którego dochodzić będzie do rozwoju licznych burz (także superkomórkowych), wędrujących z południa na północ. Głównym zagrożeniem będą dziś punktowo duże sumy opadów, mogące powodować lokalne zalania i podtopienia. W mniejszym stopniu istnieje ryzyko wystąpienia opadów gradu do 1-2 cm średnicy oraz bardzo silnych porywów wiatru na małym obszarze.
- 09.06.2022 10:06
- Źródło: Pomorski Alarm Pogodowy, Bartek Zastawny
Napisz komentarz
Komentarze