Obecnie znów zalega nad nami bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza, która ulega dodatkowemu nagrzewaniu, w związku z opuszczającym nas zachmurzeniem pokonwekcyjnym. Po południu wzrastać ma energia chwiejności, która miejscami osiągnie dość spore wartości, przekraczające 1500-2000 J/kg. Przy obecności dolnotroposferycznych stref zbieżności wiatru rozpocząć ma się inicjacja komórek burzowych, wędrujących na północ i skręcających nieco w kierunku północno-wschodnim.
Ze względu na istotnie podwyższoną wodność oraz spodziewaną dużą rozbudowę pionową chmur Cb, głównym zagrożeniem będą dziś miejscowe zalania. Wyraźnie podwyższone parametry kinematyczne (silny wzrost prędkości wiatru wraz z wysokością oraz jego skręt w dolnych 3 km troposfery) sugerują korzystne warunki do powstania przynajmniej jednej superkomórki oraz możliwej lepszej organizacji burz w bardziej zorganizowany układ. Z tego względu, ryzyko pojawienia się groźnych zjawisk jest większe niż we wtorek. Burzom może towarzyszyć także punktowo silny wiatr oraz grad do 2-3 cm średnicy. Ze względu na istotne przyspieszanie ruchów wznoszących w dolnej warstwie, przy większej akumulacji wilgoci nie wyklucza się rozwoju krótkotrwałej trąby powietrznej. Ryzyko te jest jednak ograniczone.
APELUJEMY Aby nie traktować tego ostrzeżenia jako informacji o nadchodzących burzach. Jest to informacja o potencjale do rozwoju tych zjawisk MIEJSCAMI. Naszym zdaniem rozwiną się one najpewniej w obszarze czerwonym, tj. od Kościerzyny i Starogardu po Trójmiasto. W strefie pomarańczowej ryzyko wystąpienia burz oceniliśmy na mniejsze. Jeśli jednak się rozwiną, będą nieść ze sobą także ryzyko lokalnych zalań. W strefie czerwonej zagrożenia mogą być większe, jednak wyjaśnią to dopiero naoczne obserwacje i częściowo dane radarowe.
Prosimy nie ignorować tej prognozy. Zarówno dziś, jak i jutro może być groźnie.
Napisz komentarz
Komentarze