poniedziałek, 30 września 2024 13:43
Reklama
Reklama
Reklama

Honorowe "Wierzyczanki" - dla najlepszych w roku

STAROGARD GD. „Wierzyczanka” to statuetka, którą honorowane są osoby lub instytucje działająca w sferze kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych.
Honorowe "Wierzyczanki" - dla najlepszych w roku
Podczas uroczystej gali w kinie Sokół zostały wręczone „Wierzyczanki” - nagrody Prezydenta Miasta Starogard Gd.w dziedzinie kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych.
Podczas uroczystej gali w kinie Sokół nominacje w poszczególnych kategoriach odebrali:
- w dziedzinie kultury Andrzej Błażyński, Adam Jakub Haras i Józef Olszynka, Starogardzkie Centrum Kultury, Wiesław Proll oraz Marek Zagórski;
- w kategorii inicjatyw społecznych Dorota Dorau, Młodzieżowa Rada Miasta, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Starogard Gdański, Regina Sikorska, Starogardzkie Bractwo Rycerskie, ZHP Hufiec Starogard Gdański.;
- w dziedzinie gospodarki: Destylarnia Sobieski S.A., Gerdins Cable Systems, Studio Szkła Wiktoria.
Nagrodę Prezydenta Miasta za rok 2010 otrzymali: Andrzej Błażyński, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Destylarnia Sobieski S.A.
Uroczystość odbyła się w sobotę 29 stycznia, w dniu upamiętniającym inkorporację Starogardu Gd. do Polski.
Honorową „Wierzyczankę” odebrał ks. Stanisław Człapa, proboszcz starogardzkiej parafii pw. św. Mateusza.
„Wierzyczankową” galę uświetnił koncert „Polska muzyka filmowa”, w którym wystąpili: starogardzianka Anna Szarmach z kwartetem klarnetowym w składzie: Wojciech Mrozek, Andrzej Godek, Andrzej Wojciechowski, Bogdan Ocieszak i trio jazzowe w składzie: Katarzyna Stroińska, Piotr Max Wiśniewski i Krzysztof Przybyłowicz.
„Wierzyczanka” to statuetka, którą honorowane są osoby lub instytucje działająca w sferze kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych.
Statuetka wzorowana jest na rzeźbie pomnika „Wierzycy” od lat znajdującego się w parku miejskim. „Wierzyczankę” dla Starogardu Gd.”  w 1969 r. wykonał Adam Smolana i ta rzeźba stała się inspiracją dla Józefa Olszynki, projektanta wręczanej od lat statuetki.
„Wierzyczankę” można otrzymać za całokształt działalności lub za szczególne osiągnięcia w danym roku.

*  *  *
Laudacje
GOSPODARKA

Destylarnia Sobieski S.A.
Starogardzka Destylarnia Sobieski od 2001 roku stanowi część Grupy Belvedere, notowanej na giełdzie w Paryżu i w Warszawie.
    Firma zajmuje się produkcją destylowanych napojów alkoholowych, alkoholu etylowego oraz sprzedażą hurtową i detaliczną napojów alkoholowych i bezalkoholowych.
    Produkcja Destylarni Sobieski opiera się wyłącznie na surowcach naturalnych o bardzo wysokiej jakości, co pozwala na stosowanie tradycyjnych receptur. Destylat rolniczy zbożowy kupowany jest z rodzimych i sprawdzonych gorzelni.
    Hitem rynkowym 2010 roku stał się Krupnik Vodka, ale wciąż głównym produktem firmy jest wódka Sobieski, która z sukcesami sprzedaje się na rynku krajowym oraz na wielu rynkach zagranicznych, w tym w Stanach Zjednoczonych. W najbliższym czasie Spółka planuje ekspansję na rynkach Chin i Indii.
    Elementem powodzenia i rozwoju tej firmy, przekładającym się na kulturę organizacji pracy, jest potencjał ludzki, jego kwalifikacje i zaangażowanie. Destylarnia Sobieski zwiększyła swoje zatrudnienie o 25% w okresie ostatniego roku wspomagając program walki z bezrobociem regionalnym.
    Destylarnia aktywnie wspiera różne inicjatywy  społeczne na terenie miasta, m.in jest głównym sponsorem Klubu Piłkarskiego „Starogard”.
WIERZYCZANKĘ 2010 odebrał Ryszard Bilski, Prezes starogardzkiej Destylarni.


KULTURA
Andrzej Błażyński – pomysłodawca roczników muzealnych „Rydwan”.

    Wydawanie Roczników Muzealnych „Rydwanu” zainaugurowano w Muzeum Ziemi Kociewskiej w 2006 roku. Pierwszy numer prezentował referaty wygłoszone podczas zorganizowanej tego samego roku konferencji naukowej pt. „Dziedzictwo Kulturowe Kociewia w świetle badań naukowych – stan i perspektyw”.
    Roczniki spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem czytelników. Odbiorcy „Rydwanu” ze Starogardu i Kociewia oraz  z Pomorza  i ci, którzy mają kociewskie korzenie, a dramatyczna historia Polaków pognała ich  nawet na inne kontynenty, wysoko oceniają wartości starogardzkiego periodyku. Właśnie z myślą o nich zamieszczano w kolejnych numerach „Rydwanu” interesujące szkice, poświęcone Kociewiakom, którzy wyemigrowali do Nowej Zelandii, Kanady i Brazylii.     Kolejne Roczniki okazały się być miejscem spotkań miłośników ziemi starogardzkiej i Kociewia w ogóle, zainteresowanych zarówno przeszłością jak i teraźniejszością.
    Wydawany corocznie w pięciuset egzemplarzach, rozpowszechniany nieodpłatnie, „Rydwan” przekazywany jest do bibliotek, stanowiąc m.in. materiał źródłowy i dydaktyczny w procesie kształcenia studentów na wielu kierunkach. Co więcej, dostęp do niego jest powszechny, zarówno w sensie czytelniczym i pisarskim. Każdy kto ma stosowną wiedzę, talent i odwagę, może przedkładać redakcji materiały do publikacji.
   

INICJATYWY SPOŁECZNE
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, oddział rejonowy w Starogardzie Gd.

    Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gdańskim jest jednym z 485 Oddziałów Rejonowych Związku w Polsce i zrzesza około 1700 seniorów z terenu miasta i powiatu.
    Prezydium Zarządu, działając społecznie, kultywuje i upowszechnia działalność kulturalną i rekreacyjną wśród osób starszych i niepełnosprawnych. Inicjatywy starogardzkiego Związku to m.in.:
- przegląd amatorskiej twórczości regionalnej, w tym twórców artystycznego rękodzieła ludowego z terenu powiatu Starogardzkiego - w 2010 roku odbył się już XIV Powiatowy Przegląd,
- przegląd pieśni chóralnych - w 2010 roku odbył się IX Powiatowy Koncert Pieśni Maryjnych i Kościelnych,
- powiatowa Spartakiada emerytów i osób niepełnosprawnych - w 2010 roku odbyła się już VI Spartakiada.
    Przy związku istnieje również zespół kabaretowy „Po prostu One”. Zespoły śpiewacze oraz zespół kabaretowy uatrakcyjniają swymi występami okazjonalne spotkania seniorów oraz miejskie imprezy.
    Członkowie PZERiI poznają także piękno Polski i świata -  w roku 2010 odbyły się:
- dwie 1-dniowe wycieczki: pierwsza - po Borach Tucholskich, druga - na Mierzeję Wiślaną oraz
- dwie 8-dniowe wycieczki: pierwsza - do Rygi, Tallina i Sankt Petersburga, druga - do Włoch.
Z powodzeniem, ogromnym zainteresowaniem i skutkiem(!) realizowana jest kolejna edycja kursu języka niemieckiego dla seniorów.
WIERZYCZANKĘ 2010 dla starogardzkiego oddziału odebrał przewodniczący PZERiI o/Starogard Gd., Kazimierz Szmagliński.

Honorową nagrodę Prezydenta Miasta Starogard Gd. Wierzyczanka 2010 otrzymał dr teologii, prałat honorowy, kanonik honorowy Kapituły Katedralnej Pelplińskiej, dziekan dekanatu starogardzkiego - ksiądz Stanisław Człapa.
Ksiądz Stanisław Człapa przybył do Starogardu latem 1988 r. i tutaj na mocy dekretu władzy biskupiej objął funkcję proboszcza parafii farnej św. Mateusza.
Natychmiast bardzo intensywnie podjął się dokończenia zaawansowanej budowy, a następnie niezbędnego wyposażenia budynku plebanii i domu katechetycznego. Jednocześnie zadbał o funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie terenu przykościelnego. Już wtedy rozpoczął kilkuetapowy program renowacji gotyckiej fary, prowadzony konsekwentnie przez wiele lat i zakończony w jubileuszowym czasie obchodów 2000 lat chrześcijaństwa.
    W pierwszym etapie dokonał całkowitego odnowienia wnętrza kościoła, koniecznych napraw zabezpieczających kościół od zewnątrz. Podczas zakrojonych na wielką skalę prac renowacyjnych w drugim etapie – fachowej konserwacji poddane zostały cenne obiekty zabytkowe w farze: bezcenny średniowieczny fresk „Sądu Ostatecznego”, wszystkie zabytkowe ołtarze, ambona i kamienny nagrobek Jerzego Niemojewskiego, prócz tego wyposażył farę w nową posadzkę kamienną i pamiątkowe witraże w portalach. Gruntownej naprawie poddał organy i – w minionym roku – przeprowadził kosztowną wymianę dachówek na całym kościele. Starogardzka fara zyskała w swym obecnym proboszczu nie tylko dobrego gospodarza, ale i odpowiedzialnego za tę niewątpliwą „perełkę” wśród zabytków miasta – prawdziwego miłośnika sztuki sakralnej.
    Wielką troskę wykazał ks. Człapa także wobec historycznych cmentarzy starogardzkich, m.in. odnawiając zabytkowe ogrodzenie.
    Ksiądz Proboszcz z grupą przedstawicieli laikatu w 1994 r. zainicjował wydawanie „Biuletynu” parafialnego, który stał się od początku ważnym i poczytnym organem kształtującym postawy religijne, a także wzbogacającym historyczną wiedzę w mieście, parafii i samym kościele. Biuletyn ukazuje się nieprzerwanie już 17 lat – dzięki troskliwości swego kościelnego asystenta.
Od 10 lat parafia pw. św. Mateusza wydaje również Kalendarz parafialny – ilustrowany przeważnie zdjęciami obiektów sakralnych fary.
    Osobną zasługą księdza Stanisława Człapy jest udostępnienie wnętrza świątyni na ogólnodostępne koncerty muzyczne. Znakomite warunki akustyczne i bogaty wystrój świątyni doskonale współgrają z wysokim kunsztem wykonawczym artystów. Dzięki temu inicjatywa organizowania w farze prestiżowych koncertów znajduje wysoką ocenę melomanów i przyczynia się do ożywienia życia kulturalnego Starogardu.
    W obecnym roku upływają 23 lata niestrudzonej działalności duszpasterskiej i proboszczowskiej troski ks. Stanisława Człapy o kościół św. Mateusza. Przybliża się także  jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mieszkanka 14.02.2011 13:23
Miast bałaganu i brudu. Rynek wstyd mówić..... a nagrody dostali urzednicy za to, że rano ią do pracy! ikolesie eda za pomoc w wyborach...

Paweł 14.02.2011 09:43
Trafiłeś w samo sedno. Na zgliszczach i destrukcji gospodarczej miasta rozdaja sobie nagrody i oklaski co raz większe.

4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama