W imieniu płk. Andrzeja Gniota, dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy ppłk Ireneusz Łepkowski, dyrektor starogardzkiego Aresztu Śledczego w obecności mł. insp. Grzegorza Mitury, pierwszego zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Starogardzie Gdańskim nagrodził funkcjonariusza starogardzkiej jednostki penitencjarnej - sierżanta Rafała Glazę i osobiście pogratulował mu wzorowej postawy.
W czasie wolnym od służby sierż. Rafał Glaza prowadząc samochód zauważył auto stojące na poboczu. Samochód swoim nietypowym ustawieniem na jezdni zwrócił na siebie uwagę funkcjonariusza Służby Więziennej.
- Chcąc sprawdzić, czy wszystko w porządku, czy auto nie uderzyło w nic przed chwilą i ktoś nie wymaga udzielenia pomocy podszedłem do stojącego pojazdu. Po krótkiej rozmowie z kierowcą i pasażerem nie miałem wątpliwości, co się dzieje - puszki piwa w samochodzie, bełkotliwa mowa i unosząca się woń alkoholu mówiły same za siebie - opisuje sierż. Rafał Glaza.
Sierż. Glaza bez wahania wyłączył silnik samochodu, wyjął kluczyki ze stacyjki, po czym wezwał na miejsce funkcjonariuszy policji. Kierujący pojazdem został zatrzymany - badanie alkomatem wykazało 2,9 promila w wydychanym powietrzu. Dzięki właściwiej postawie funkcjonariusza starogardzkiego Aresztu Śledczego nie doszło do wypadku, a pijany kierowca poniesie konsekwencje prawne.
Podziękowania i gratulacje od policjantów...
W przesłanym do dyrektora starogardzkiej jednostki liście gratulacyjnym od Komendanta Powiatowego Policji w Starogardzie Gdańskim zawarte są słowa uznania dla wzorowej postawy sierż. Rafała Glazy.
Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości przyczyną tragicznych zdarzeń na polskich drogach
Zdecydowana większość polskich kierowców ma świadomość, iż jazda samochodem pod wpływem alkoholu to nie tylko przestępstwo, ale przede wszystkim narażenie życia izdrowia kierowcy oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego. Spożywanie alkoholu sprawia, iż zakłóceniu ulegają funkcje poznawcze - logicznego myślenie, zaburzona jest koncentracja uwagi i odbiór bodźców zewnętrznych z otoczenia. Nieprawidłowa jest także ocena odległości od przedmiotów. Ponadto istotnie zmienia się na niekorzyść zdolność do podejmowania szybkich reakcji, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku np. niespodziewanej konieczności zahamowania auta. Kierowca, będący po spożyciu napojów alkoholowych, będzie miał trudności z utrzymywaniem się na swoim pasie ruchu i dostosowaniem prędkości do warunków na drodze. Pomimo szeroko prowadzonych kampanii społeczno-informacyjnych niestety w mediach raz po raz pojawiają się doniesienia o wypadkach samochodowych spowodowanych przez pijanych kierowców oraz potwornej tragedii osób, które w ten sposób straciły swoich najbliższych-dzieci, małżonków, rodziców. Tym bardziej sytuacje, w których dokonywane są obywatelskie zatrzymania zasługują na słowa pochwały.
Napisz komentarz
Komentarze