Koordynatorem zimowego utrzymania dróg w Starogardzie Gdańskim jest Miejski Zakład Komunikacji. Odśnieżaniem objęte zostaną wszystkie ulice, chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe i parkingi. Są przygotowane skrzynie z piaskiem i materiał do posypywania oblodzeń. Pełen stan gotowości potwierdzili też zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz służby porządkowe i ratownicze.
Wszyscy uczestnicy zapewnili, że w zakresie swoich obowiązków są przygotowani do odśnieżania i zabezpieczenia dróg i mieszkańców w razie ataku zimy. Każdy zarządca przedstawił swój potencjał techniczny do zimowego utrzymania, liczbę sprzętu, jednostek i materiałów niezbędnych do posypywania oblodzonych ulic i chodników. Każdy potwierdził lub zaktualizował również numer telefonu do dyżurnego, odpowiedzialnego za „Akcję ZIMA”. Ustalono zakresy i podzielono obowiązki.
W przypadku intensywnych opadów śniegu bądź powstania niebezpiecznych oblodzeń na drogach i chodnikach mieszkańcy Starogardu Gdańskiego mogą zgłosić to do dyspozytora MZK. Dyżur pełniony jest całodobowo pod numerem telefonu:
58/56-230-01 lub 661 969 331
W sytuacjach kryzysowych należy dzwonić wyłącznie pod numer alarmowy 112.
Dyżurny Operacyjny Państwowej Straży Pożarnej, tel. 47 741 85 00, 47 741 85 01.
Jeżeli chodzi o drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne i wewnątrzosiedlowe, należy pamiętać że obowiązek zimowego utrzymania tych ulic spoczywa na:
1. za drogi krajowe (droga krajowa nr 22, ulice: Zblewska, Jagiełły, Sikorskiego i Mickiewicza) odpowiada Obwód Drogowy w Bytonii, tel. 501 026 646.
2. za drogi wojewódzkie (droga wojewódzka nr 222 – ulice: Gdańska, Al. Niepodległości, Pomorska i Pelplińska) odpowiada Rejon Dróg Wojewódzkich w Starogardzie Gdańskim, tel. 58 56 269 70 lub 609 690 207.
3. za drogi powiatowe (ulice: Skarszewska, Lubichowska, Droga Owidzka i odcinek drogi ok. 150 m od drogi krajowej nr 22 w kierunku na Rywałd) odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Starogardzie Gdańskim, tel. 58 532 14 01.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminem czystości w mieście, mieszkańcy – właściciele nieruchomości muszą sami też dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach swoich posesji. Dotyczy to również spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków, firm i osób prywatnych. Obowiązkiem każdego jest oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników, położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność.
– Zgodnie z ustaleniami pracownicy zaangażowani w „Akcję ZIMA” będą pracować w systemie „akcyjnym”, czyli w zależności od pogody. Dyżury pełnimy całodobowo – zaznaczył dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji Wojciech Szambowski.
Napisz komentarz
Komentarze