Efekt pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej
Przekazane przedmioty to efekt pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej z osadzonymi, którzy przebywają w oddziale terapeutycznym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. Odbywają tam kary pozbawienia wolności skazani z problemami adaptacyjnymi do wymogów i warunków pobytu w zakładzie karnym, nierzadko z tendencjami do podejmowania zachowań autoagresywnych, z obniżoną sprawnością intelektualną, cierpiący na zaburzenia osobowości, czy przejawiający deficyty w zakresie funkcjonowania społecznego. Praca z tego rodzaju grupą osadzonych wymaga wieloaspektowego oraz interdyscyplinarnego oddziaływania. Świetnie sprawdza się tu ergoterapia, czyli połączenie psychoterapii oraz rehabilitacji ruchowej. Jej głównym celem jest usprawnienie biopsychospołeczne, co z kolei przekłada się na aktywizację uczestników, poprawę ich funkcjonowania podczas pełnienia ról społecznych, kształtowanie samodzielności w codziennych sytuacjach życiowych. Jedną z technik tego rodzaju terapii jest stolarstwo Pod czujnym okiem terapeutki zajęciowej osadzeni w ramach terapii zajęciowej wykonują prace ze sklejki. Efektem ich działania są rękodzielniczo-artystyczne przedmioty np. zabawki edukacyjne (np. układanki, gry logiczne, puzzle, klocki), samochody, domki dla lalek oraz różnego rodzaju elementy dekoracyjne np. zwierzęta, rośliny, dekoracje ścienne itp.
Szczytna idea
Przedmioty rękodzielniczo-artystyczne zostały przekazane na ręce jednego z koordynatorów dwunastej już edycji ”Paczki dla Bohatera”. Zostaną one przekazane na aukcje licytacyjne prowadzone na Facebookowym fanpage’u „Bazarek Paczka dla Bohatera”. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie bożonarodzeniowych paczek dla 2500 podopiecznych stowarzyszenia-weteranów i kombatantów II Wojny światowej m. in. powstańców warszawskich, wileńskich, żołnierzy AK, osób represjonowanych i walczących w podziemiu niepodległościowym PRL, ale też współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zostali ranni i poszkodowani w czasie misji pokojowych.
Służba Więzienna, a pomoc dla drugiego człowieka
Dla funkcjonariuszy starogardzkiego Aresztu Śledczego ważnymi wartościami są empatia oraz bezinteresowna pomoc osobom potrzebującym szczególnie, że w tym przypadku jest kierowana do osób, którym zawdzięczamy życie w niepodległej Polsce. Wsparcie takiej akcji to także dowód na patriotyzm, szacunek oraz odpowiedzialność za osoby, które z narażeniem własnego życia i zdrowia walczyły o Nasza Ojczyznę.
Napisz komentarz
Komentarze