Każdy program zwalczający problemy bezrobocia i wykluczenia społecznego jest w Starogardzie na wagę złota. W tym roku jedną z szans dla bezrobotnych jest projekt „Alpiniści, dzięki któremu 100 osób ma szansę na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych, a w efekcie znalezienie pracy.
Dzięki staraniom władz Starogardu miasto po raz drugi z rzędu weźmie udział w programie „Alpiniści” mającego na celu podniesienie motywacji do poprawy sytuacji życiowej osób bezrobotnych, klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tegorocznej edycji podobnie jak w zeszłym roku weźmie udział ponad 100 bezrobotnych.
Pozytywne doświadczenia z poprzedniej edycji
„Alpiniści” to projekt, który zostanie zrealizowany w większości ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Do dyspozycji MOPS zostanie przekazane kwota ponad 800 tys. zł., dzięki którym placówka ma nakłonić bezrobotnych do większej aktywności na rynku pracy, ale nie tylko. W 2008 roku dzięki „Alpinistom” prace znalazło 19 osób, a dwie podjęły się zadania założenia własnej działalności gospodarczej. Nie wszystkim udaje się w pełni wykorzystać możliwości projektu, wszyscy natomiast wierzą, że dzięki niemu zmienią swoją dotychczasową trudną sytuację.
- O „Alpinistach” dowiedziałem się od pracownika socjalnego MOPS i mam nadzieje, że dzięki temu programowi uda mi się w przyszłości znaleźć pracę – mówi Łukasz, uczestnik tegorocznej edycji „Alpinistów”. – Chciałbym zrobić „papiery” na wózek widłowy i wtedy poszukać zatrudnienia np. w jakimś magazynie. Jeśli nadarzy się okazja to może wyjadę na trochę zagranicę. O własnej firmie raczej nie myślę.
W sumie w ubiegłorocznej edycji wzięło udział 112 osób z czego 103 ukończyły kursy zawodowe i tym samym podniosły swoje kwalifikacje. Nadzorująca projekt dyrektor starogardzkiego MOPS Bernadeta Smuda jest zadowolona z efektów osiągniętych w 2008 roku.
- Program Operacyjny Kapitał Ludzki nie jest programem obligatoryjnym, ale mógł do niego przystąpić każdy Ośrodek Pomocy Społecznej w naszym województwie – mówi Bernadeta Smuda. - Z tej możliwości nie wszyscy jednak skorzystali . Naszą ideą jest pomaganie ludziom, dlatego my w Starogardzie podjęliśmy decyzję o włączeniu się do projektu po raz drugi. Poprzednia edycja utwierdziła nas, że warto. Biorąc pod uwagę skalę bezrobocia w naszym mieście, duży stopień wykluczenia społecznego, powrót wielu z tych ludzi na rynek pracy to wielki sukces. W sumie 14 osób zostało zatrudnionych na umowy o pracę, ale pamiętajmy, że te i inne osoby nabywają także pewności siebie i poczucia własnej wartości, a tego nie da się objąć żadnymi statystykami.
Szkolenia, kursy i wycieczki dla najmłodszych
Zespoły 4 pracowników socjalnych oraz dwóch asystentów rodzinnych będą pracowały w dwóch blokach poprzez kontrakt socjalny oraz program aktywności lokalnej. Uczestnicy wezmą udział w dziesiątkach godzin spotkań, podczas których nauczą się m.in. samodzielnego poruszania się po rynku pracy, wykorzystania w tym celu Internetu, a także technik skutecznej autoprezentacji. Jednym z pierwszych i najważniejszych zadań programu jest zdiagnozowanie preferencji zawodowych przez doradcę zawodowego z uwzględnieniem doświadczenia i kwalifikacji uczestnika. Następnie wszyscy objęci programem zostaną skierowani na kursy i szkolenia zgodnie z własnymi preferencjami oraz zapotrzebowaniem na rynku pracy. Dodatkowo przewidziano 200 godzin grupowych i indywidualnych spotkań z psychologiem, dzięki którym bezrobotni dowiedzą się jak radzić sobie ze stresem. Dla najbardziej potrzebujących MOPS zabezpieczy środki, które zostaną przekazane na zaspokojenie uzasadnionych potrzeb życiowych. Z kolei program aktywności lokalnej skierowany jest do 50 rodzin, głównie osób o zaburzonym funkcjonowaniu w rodzinie. Ta część programu ma celu między innymi edukację w zakresie poprawy pełnienia ról rodzicielskich i funkcjonowania w społeczności lokalnej. Dzieci z takich rodzin będą mogły liczyć na bezpłatny, letni wypoczynek, a na wszystkich czekają bilety do kina czy muzeum. Będą też podejmowane inne działania na rzecz rodzin uczestników projektu.
- Doświadczenia z tamtego roku pokazują, że uczestnicy chcą się czegoś nauczyć i zdobyć niezbędne kwalifikacje – mówi dyrektor MOPS. – W większości są zdyscyplinowani, poza pojedynczymi wyjątkami. Zdają sobie sprawę, że „Alpiniści” dają im szansę, która może się szybko nie powtórzyć.
Pomoc także dla bezdomnych
W tym roku z założeń programowych „Alpinistów” będą mogły skorzystać również osoby bezdomne.
- Chcielibyśmy włączyć to tego programu 5 osób bezdomnych z naszego miasta – mówi koordynator projektu Elżbieta Lokś. – Istnieje możliwość znalezienia i wynajęcia stancji dla takich osób. Koszt takiego przedsięwzięcia zostanie sfinalizowane ze środków unijnych. Działania skierowane do bezdomnych mają na celu głównie usamodzielnienie tych osób i przywrócenie ich do społeczeństwa, ale wielu przypadkach jest to również wysłanie ich na terapie odwykową.
Z monitoringu i przeprowadzonych po ubiegłorocznej edycji testów psychologicznych wynika przyrost kompetencji uczestników w zakresie poszukiwania zatrudnienia, radzenia sobie ze stresem, pokonywania trudnych sytuacji, wzrost samooceny czy poprawę wyglądu i dbania o własne zdrowie. Ponadto grupa ponad 100 osób została dodatkowo przeszkolona z zakresu przepisów BHP i ochrony przeciwpożarowej, udzielania pierwszej pomocy oraz podstaw prawa pracy, co przełoży się z pewnością na lepsze radzenie sobie w życiu i uniknięcie zagrożeń jakie napotykają.
Reklama
Alpiniści szansą dla bezrobotnych oraz bezdomnych
STAROGARD GD. Starogardzki MOPS otrzyma ponad 800 tys. zł. na walkę z wykluczeniem społecznym. Ruszyła II edycja programu „Alpiniści”.
- Karol Uliczny
- 25.04.2009 00:00 (aktualizacja 30.07.2023 14:34)
Data dodania:
25.04.2009 00:00
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze