Reklama
środa, 27 listopada 2024 10:38
Reklama
Reklama

Gabi, Tyrolia i orkiestry dęte - majówka jak za dawnych lat

POMORZE. Pierwszomajowe święto mało komu kojarzy się jeszcze z pompatycznymi pochodami, będącymi manifestacją siły jedynie słusznego ustroju i z hasłami niesionymi na plakatach. Niemniej skłonność do świętowania w tym dniu w narodzie pozostała…
Gabi, Tyrolia i orkiestry dęte - majówka jak za dawnych lat
Pojawia się czasami kłopot, co świętować 1 maja? O pochodzeniu majowego święta, wypaczonym przez lata socjalizmu mało kto pamięta. I nie podkreśla się już tak  tego wymiaru. Owszem, Kościół katolicki odprawia w tym dniu nabożeństwa w intencji ludzi pracy (Święto Józefa Robotnika), w mediach pojawiają się wzmianki i migawki z dużych miast, w których czasami, chociaż coraz rzadziej zdarzają się jakieś małe pochody, demonstracje, czasami dochodzi do drobnych potyczek między wyznawcami różnych, niecałkowicie jasno sprecyzowanych ideologii. Być może dlatego dyrektor skarszewskiego Gminnego Ośrodka Kultury w Skarszewach, pan Artur Martyn miał problem ze znalezieniem nazwy dla organizowanego w tym dniu festynu.

Piwna biesiada

Pomogła mu w tym jedna z zaproszonych gwiazd, Gabi Gold, która jest znana  z programu telewizyjnego „Herbatka u Tadka”, gdzie występowała z Tadeuszem Drozdą. Gabi Gold niedawno nagrała nową płytę, na której znalazła się piosenka pod tytułem „Nie ma piwa w niebie”. A że pierwszomajowy festyn w Skarszewach miał być piwną biesiadą, to nazwa pasowała jak ulał. - Cieszę się – powiedziała nam Gabi, że moja piosenka tak się tutaj przydała.

Festyn rozpoczął przemarsz orkiestry dętej, działającej przy  Starogardzkim Centrum Kultury. Przed orkiestrą jechały lśniące w majowym słońcu cztery imponujące Harleye. Zamkowy plac w Skarszewach stał się miejscem biesiady – na głodnych czekały stoiska pań z KGW Koźmin i Obozin, było oczywiście zimne piwo i kilka straganów utrzymanych w konwencji a’la kolorowe jarmarki – część z nas z pewnością pamięta nieodłączne atrybuty majówkowych kiermaszy – wiatraczki, kolorowe piłeczki na gumce, baloniki na druciku. I to wszystko, ku uciesze najmłodszych w Skarszewach było.  Na scenie działo się coś bez przerwy – grała starogardzka orkiestra dęta, zespół dęty ze Skarszew, zespół „Martyni. Gwiazdami wieczoru była wspomniana już Gabi Gold, która wystąpiła zarówno w repertuarze własnym, jak i w coverach oraz zespół „Tyrolia Band” z okolic Bielska Białej – przybyli na festyn mieli okazję nauczyć się jodłowania, posłuchać piosenek w dialektach regionalnych Niemiec i Austrii. Było więc całkiem po europejsku. Skarszewiacy jak zawsze dopisali – bawili się dobrze i zaznaczyć należy, że z degustacją piwa nie przesadzali.

Nieświąteczne święta początki
Coraz częściej 1 maja staje się okazją do biesiad, festynów, spotkań w szerszym lub węższym gronie, wyjazdów za miasto. Coraz rzadziej akcentuje się istotę tego święta. I coraz mniej osób wie, jak doszło do tego, że 1 maja już od 120  jest w kalendarzu zaznaczany na czerwono.

A było to tak:
W większości krajów europejskich, w tym również i w Polsce, Święto Pracy obchodzimy 1 maja już od 1890 roku. Święto to zostało ogłoszone w 1899 roku przez stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych zwanych II. Międzynarodówką. Data została wybrana na 1 maja aby upamiętnić strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. Strajki w USA, m.in. w takich miastach, jak: Filadelfia, Baltimore, Chicago, St. Louis i Pittsburg trwały już od 1873 roku. Robotnicy walczyli z haniebnym i brutalnym wyzyskiem właścicieli fabryk; byli przeciwko 11-16 godzinnemu dniu pracy, niskim zarobkom i zatrudnianiu dzieci. Żądali 8-godzinnego dnia pracy. Do tłumienia strajków używano policji i wojska. Podczas licznych starć z rąk policji i wojska zginęły setki protestujących robotników. Nigdy nie ustalono dokładnie liczby zamordowanych; Ich ciała najczęściej podnosili z ulic i hal fabrycznych sami protestujący.  W PRL i innych krajach socjalistycznych było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej organizowało się huczne pochody, wiece i zgromadzenia, w których obecność była często obowiązkowa. Wiwatujących pozdrawiali najwyżsi działacze partyjni. Po upadku komunizmu święto to straciło na znaczeniu jednak dalej partie socjalistyczne organizują wiece, zebrania i pochody - nie tak liczne już jak kiedyś. Od 2001 roku w Europie organizuje się tak zwany EuroMayDay (1 maja zwany jest w krajach anglosaskich May Day ). Nie jest to raczej święto klasy robotniczej a ruch na rzecz zhumanizowania pracy i życia wszystkich ludzi pracujących. Obchody Euro May Day zapoczątkował Mediolan, w roku 2004 pomysł podchwyciła Barcelona a już rok później obchody EuroMayDay odbywały się w całej Europie. W 2005 roku EuroMayDay świętowało około 200.000 osób.(/halloween.friko.net)





Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama