czwartek, 3 października 2024 08:22
Reklama
Reklama
Reklama

Rocznica napaści rosyjskiej na Ukrainę

Był tłusty czwartek, lecz mało kto w tym dniu myślał o jedzeniu wypieków cukierniczych. Strach mieszał się z niepewnością i nadzieją, że to tylko zły sen, do oczu napływały łzy. Stało się to, czego wszyscy się obawiali. O godzinie 3.45, naszego czasu, rosyjskie siły zbrojne uderzyły na Ukrainę z powietrza, lądu i wody. Wojska Putina zaatakowały zarówno z terenu Rosji, jak i Białorusi. W stronę Polski ruszyły tysiące osób – uchodźców, chcących uniknąć śmierci. Na ulicach Ukrainy rozpoczęła się regularna walka. Rosjanie bombardowali obiekty cywilne, domy, szpitale, a nawet przedszkola. W miastach zaczęły zawiązywać się partyzanckie grupy obrony terytorialnej, które z karabinami i butelkami benzyny w ręku, stawiały przeciwko czołgom. „Operacja specjalna” - jak określa wojnę rosyjska propaganda – miała trwać zaledwie 3 dni i zakończyć się spektakularnym ogłoszeniem przez Putina zwycięstwa. Plan okazał się jednak spektakularnym początkiem upadku „wielkiego mocarstwa” i wojną, która trwa już blisko rok.
Rocznica napaści rosyjskiej na Ukrainę

24. dzień lutego 2022 roku zapisze się na kartach historii świata. Tego dnia o godzinie 3.45, kiedy Ukraina jeszcze spała, rosyjskie wojska na rozkaz Władimira Putina przekroczyły granice niezależnego państwa, a już po 5 kwadransach na Kijów, Charków i Odessę spadły rosyjskie rakiety. 
Prezydent Wołodymyr Zełenski wprowadził na terenie kraju stan wojenny. Ukraina zamknęła też przestrzeń powietrzną dla lotnictwa cywilnego. Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do świata o zdecydowaną reakcję. Pisał wówczas: „Putin rozpoczął pełnowymiarową wojnę przeciwko Ukrainie, ale Ukraina będzie się bronić i zwycięży”. 

Wojna dezinformacyjna 
Już przed wybuchem wojny rosyjskie media propagandowe stawiały Ukrainę w pozycji agresora i nakręcały spiralę nienawiści wobec swojego sąsiada. W reżimowej telewizji pojawiał się przekaz mówiący o tym, że to Ukraina i NATO szykują się do wojny z Rosją. Okazją do rozpoczęcia działań przeciwko Rosji miałyby być m.in. ćwiczenia Defender Europe 2021.

Zdaniem tamtejszych „dziennikarzy” Ukraina miała także zagrażać pokojowi w Europie czy łamać postanowienia mińskie.
Wydaje się, że w większości naród rosyjski bezrozumnie akceptował wszystko to, co przekazywała władza. Rosjanami nie wstrząsnęły nawet liczne sankcje, czy ogromne koncerny i sklepy wycofujące się z ich kraju - wręcz przeciwnie, Rosjanie, zamiast protestować, masowo rzucili się do sklepów, by zaopatrzyć się po raz ostatni w meble lub doniczki ze szwedzkiej sieciówki, czy zjeść hamburgera, popijanego coca-colą z amerykańskiego fast-foodu. Swoją postawą udowodnili światu całkowity brak człowieczeństwa i pokazali, jak wygląda upadek wszelkich wartości moralnych.

Polacy przygarnęli uchodźców 
Wydarzenia za naszą wschodnią granicą w charakterystyczny dla nas sposób zjednoczyły całe polskie społeczeństwo. Na drugi plan przeszły polityczne animozje, codzienne problemy i konflikty. Kiedy na przejściach granicznych ustawiały się kolejki uchodźców, Polacy licznie organizowali różnego rodzaju zbiórki żywności, ciepłych ubrań i śpiworów, latarek, czy opatrunków. Wiele osób ruszyło na granicę z ciepłą herbatą - każdy pomagał jak mógł. Polacy otworzyli swe serca i domy, przygarniając matki z dziećmi, a nawet całe rodziny - robili to całkowicie bezinteresownie. 
Jak podaje Straż Graniczna, od początku konfliktu do 21 lutego 2023 roku z Ukrainy do Polski wjechało blisko 10 milionów osób. W tym samym okresie nasz kraj opuściło 8 milionów osób.


Rosjanie mordują cywili 
Od początki agresji Moskwa twierdzi, że „operacja” ma charakter pokojowy, jednak przeczą temu liczne dowody. Na okupowanych przez intruza terenach odkryto masowe groby, czy miejsca okrutnych tortur. Rosjanie zabijają dzieci, kobiety, starców, żołnierzy, dziennikarzy, a nawet medyków. Problemu nie sprawia im także bombardowanie budynków mieszkalnych, szpitali, a nawet przedszkoli, choć do tej pory twierdzą, że ostrzeliwują tylko cele militarne. 
Według danych z Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR), na Ukrainie zginęło do tej pory co najmniej 7 199 cywilów, ale inne niezależne szacunki mówią nawet o ponad 16 tys. Wylicza się, że rannych zostało blisko 12 tysięcy osób, nie wliczając w to żołnierzy. Jednak dane te mogą być mocno zaniżone.

Straty wroga są ogromne 
Jak podaje Ministerstwo Obrony Ukrainy, od 24 lutego 2022 roku do 21 lutego 2023 roku, obrońcy Ukrainy wyeliminowali ponad 145 tys. rosyjskich żołnierzy. Siły zbrojne zniszczyły także 3 336 czołgów, 6 571 opancerzonych pojazdów bojowych, 2 342 systemy artyleryjskie, 471 rakietowych systemów artyleryjskich, 243 systemy obrony powietrznej, 299 samolotów, 287 śmigłowców bojowych, 2 028 bezzałogowych statków powietrznych, 873 pociski manewrujące, 18 łodzi, 5 211 pojazdów i zbiorników z paliwem, 227 pakietów wyposażenia specjalnego.

Bohater narodu 
Na czele narodu stoi prezydent Wołodymyr Zełenski, który od początku konfliktu praktycznie nie opuszcza Kijowa, choć wielokrotnie proponowano mu ewakuację w bezpieczniejszy rejon. 
Niemal codziennie apeluje do świata o wsparcie militarne i pomoc w walce z najeźdźcą. Wspiera także żołnierzy, dając im doskonały przykład bohaterstwa i odwagi. Jak mówią Ukraińcy, jest żywym symbolem oporu i bohaterem narodowym.

Joe Biden w Kijowie i Warszawie 
20 lutego, w 361. dzień wojny, z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie pojawił się amerykański prezydent - Joe Biden. W jej trakcie poinformował, że jeszcze w tym tygodniu przedstawi nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości aż 500 mln dolarów, obejmujący m.in. amunicję artyleryjską do systemów HIMARS i haubic, przeciwpancerne pociski kierowane i radary obserwacji przestrzeni powietrznej. Przywódca Stanów Zjednoczonych zapowiedział także ogłoszenie w najbliższych dniach nowych sankcji wobec rosyjskiej elity i firm odpowiedzialnych za agresję zbrojną. Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził natomiast, że rozmowy były owocne, a ich rezultaty będą widoczne na polu walki. Warto zaznaczyć, iż podczas spotkania obu prezydentów w stolicy Ukrainy, nad Kijowem rozległ się alarm ostrzegający przed ostrzałem rakietowym. 
Jeszcze tego samego dnia Joe Bidon udał się do Polski, gdzie spędził noc w hotelu Mariot. 
Kolejnego dnia, 21 lutego, spotkał się z prezydentem Polski – Andrzejem Dudą, a następnie w Arkadach Kubickiego - z mieszkańcami Warszawy, gdzie wygłosił orędzie.  W tym czasie na stolicę polski skierowane były oczy całego świata, a wizyta miała charakter szczególny i symboliczny.

Za wolność waszą i naszą 
Imperialistyczne zapędy Rosji doprowadziły do niewyobrażalnego w XXI wieku konfliktu. 
Mocarstwo, które od lat grozi zachodowi bronią nuklearną, okazuje się kolosem na glinianych nogach, którego trzeba pokonać tak, aby nie stanowił w przyszłości zagrożenia dla cywilizowanego świata. Nie podlega wątpliwości, że Ukraina wykrwawia się nie tylko za wolność własnej ojczyzny, ale także całego cywilizowanego świata. W naszym interesie jest, aby Rosja odniosła spektakularną porażkę i już nigdy nikomu nie zagroziła. Pamiętajmy, jeśli Ukraina przegra, prędzej czy później przyjdzie nam zmierzyć się z armią czerwoną obecnych czasów.

 

Sława Ukrajini! Слава Україні!


Podziel się

4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama