Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.
Reklama
[FOTO] 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Zapłacili życiem za niezłomną wierność Polsce
13 kwietnia 1943 roku świat obiegła po raz pierwszy porażająca wiadomość o ujawnieniu potwornej zbrodni wojennej. Odkrycie w Lesie Katyńskim pod Smoleńskiem masowych grobów oficerów Wojska Polskiego wywołało poruszenie i zgrozę. Tego samego dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości w Starogardzie Gdańskim odbyły się na Starym Cmentarzu. Wzięli w nich udział mieszkańcy, przedstawiciele samorządu i poczty sztandarowe.
- 14.04.2023 10:19
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze