8 maja 1945 roku w Europie, w wyniku podpisania dzień wcześniej przez przedstawiciela admirała Karla Dönitza aktu bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych, nastąpiło przerwanie działań wojennych.
II wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne rozciągały się na terytorium 40 państw. Łącznie śmierć poniosło ponad 50 mln ludzi, w tym: 6 mln Polaków, z czego 644 tys. – wskutek bezpośrednich działań wojennych. Procentowo w stosunku do liczby ludności – były to największe straty na świecie.
Polskie Siły Zbrojne brały udział w większości walk i bitew II wojny światowej: w Europie, w Afryce Północnej oraz na froncie wschodnim. Na terytorium okupowanej Polski akcje dywersyjne przeprowadzała największa w owym czasie podziemna armia - Armia Krajowa.
Kapitulacja Niemiec zakończyła kilkuletnią okupację. Niestety, w wyniku ustaleń konferencji w Poczdamie Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, zaś na odzyskanie niepodległości była zmuszona czekać aż do 1989 r.
Napisz komentarz
Komentarze