Do wczesnego popołudnia pomorskie znajdzie się w zasięgu nagrzanego powietrza polarnomorskiego ciepłego (PPmc) napływającego z południowego zachodu. Następnie późnym popołudniem od północnego zachodu nasunie się chłodny front atmosferyczny, za którym zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarnomorskie (PPm). Zarówno w ciepłym sektorze, jak i w obrębie frontu spodziewamy się zjawisk burzowych.
Komórki burzowe będą mogły łączyć się w większe struktury - możliwe jest wystąpienie liniowej formacji burzowej. W godzinach południowych i wczesnym popołudniem burze będą przemieszczały się w kierunku północno-wschodnim i wschodnim. Natomiast późnym popołudniem na wschód i południowy wschód.
Burze będą w stanie generować przede wszystkim dość krótkotrwałe, lecz nawalne opady deszczu (ryzyko lokalnych podtopień i zalań), opady gradu do 1-3 cm średnicy oraz w mniejszym stopniu punktowe silne porywy wiatru.
W przypadku rozwinięcia się superkomórki burzowej nie można wykluczyć opadów gradu do 2-4 cm średnicy oraz miejscami wyraźnie silnych porywów wiatru. Dodatkowo, ze względu na prognozowane małe wartości parametru LCL (300-600 m), nie można wykluczyć wystąpienia trąby powietrznej.
Reklama
UWAGA! Możliwe silne burze, grad, a nawet trąby powietrzne!
Od godzin południowych do późnego popołudnia należy spodziewać się występowania burz w regionie. W południowej połowie województwa istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia silnych burz.
- 12.07.2023 10:03
- Źródło: Pomorski Alarm Pogotowy, orp. Tomasz Szcząchor
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze