Przygotowanie do mycia podłogi
Powierzchnia podłogi, która ma być czyszczona na mokro, musi być najpierw odkurzona. W mieszkaniach i domach jednorodzinnych oczywistym wyborem jest odkurzacz. Powinno to być urządzenie o dużej sile ssania, proste w obsłudze, poręczne i wykonane z materiałów zapewniających trwałość oraz wytrzymałość. Takim może być profesjonalny odkurzacz Numatic, np. z popularnej rodziny Henry. Niektóre z modeli tej marki przeznaczone są również do pracy na mokro. Takie odkurzacze są znacznie bardziej wydajne od popularnych, przeznaczonych do użytku domowego. Doskonałe parametry wykonania i pracy rekompensują różnicę cenową, skądinąd niezbyt znaczną.
Wózki do sprzątania, mopy
Wózek do sprzątania przydatny jest do sprzątania każdej powierzchni. Najprostszy, jednowiadrowy wózek spełnia swoje zadanie w małych pomieszczeniach. Większe zastosowanie ma wózek dwuwiadrowy z wyciskarką, która pasuje do każdego rodzaju mopa.
Dobry wózek do sprzątania powinien mieć konstrukcję modułową, która czyni go urządzeniem uniwersalnym. Firma sprzątająca, która otrzymuje zlecenia z bardzo różnych miejsc, potrzebuje w każdym z nich wózka innego typu. W niektórych obiektach wystarczą wiadra na czystą i brudną wodę, pojemniki na akcesoria i środki czystości oraz wyciskarka. W innych potrzebny będzie uchwyt do worka na śmieci, wieszak na ręczniki papierowe z dozownikiem rolkowym bądź dodatkowy pojemnik na płyn dezynfekcyjny. Dzięki możliwości dowolnej konfiguracji modułów można skompletować zwykły wózek do sprzątania, hotelowy, szpitalny, do obiektów użyteczności publicznej, itp. Oferta takich wózków dostępna jest na stronie euroczystosc.pl.
Mopy ogólnie dzielą się na dwa rodzaje:
- Sznurkowe – przeznaczone do podłóg o mniejszej powierzchni, głównie do użytku domowego. Są powszechnie dostępne i tanie, dlatego najbardziej popularne. Produkowane są z różnego rodzaju sznurka dobrze wchłaniającego płyn
- Płaskie – przeznaczone do mycia większych powierzchni podłóg. Końcówka mopa płaskiego wykonana jest z wysokohigroskopijnej tkaniny (najczęściej mieszanki bawełny z mikrofibrą w odpowiedniej proporcji). Może być z tasiemką, z uszami lub kieszeniowa. Nadaje się do prania w pralce. Nie pozostawia smug na podłodze.
W praktycznym sprzątaniu chodzi przede wszystkim o skuteczność, ale także o wygodę i jak najmniejsze zmęczenie osoby sprzątającej. Na wymienionej wyżej stronie można zapoznać się z szeroką ofertą zarówno mopów, jak i ergonomicznych kijów, uchwytów i stelaży, zapewniających optymalny komfort pracy.
Maszynowe mycie podłóg
Duże powierzchnie wymagają czyszczenia maszynowego. Maszyny czyszczące stanowią ogromne udogodnienie w sprzątaniu. Do obsługi maszyny wystarczy jedna osoba, która wykona pracę nawet na bardzo dużej powierzchni w krótkim czasie. Ma to duże znaczenie w przypadku np. hali produkcyjnej, magazynu lub sklepu wielkopowierzchniowego; podłogi w tych pomieszczeniach można czyścić bez naruszania zwykłego, codziennego rytmu pracy, co eliminuje straty finansowe, związane z przestojami.
Na wskazanej wyżej stronie można zapoznać się z szeroką ofertą automatów szorująco – zbierających, przeznaczonych do pracy w różnych obiektach; od niewielkich maszyn prowadzonych, z zasilaniem kablowym, do dużych, zasilanych bateryjnie, z własnym napędem i z fotelem dla operatora. Ich wspólną cechą jest wykonywanie pracy mycia, szorowania, zbierania roztworu czyszczącego i osuszania powierzchni w jednym przebiegu. To właśnie przekłada się na maksymalną oszczędność czasu pracy.
Na tej samej stronie dostępna jest oferta środków czyszczących, specjalnie przeznaczonych do danego rodzaju maszyn. Często producenci maszyn czyszczących zalecają określone preparaty chemiczne, a niekiedy nawet uzależniają gwarancję od używania tego, a nie innego środka. Profesjonalne płyny czyszczące podzielone są według zastosowania do powierzchni z konkretnego materiału i silnie skoncentrowane, dzięki czemu są bardzo wydajne.
Pracownik obsługujący automat szorująco – zbierający nie musi legitymować się specjalnymi umiejętnościami; wystarczy, jeżeli odbędzie odpowiednie przeszkolenie. Jedynie osoba, która ma obsługiwać maszynę samojezdną, musi ukończyć szkolenie specjalistyczne i uzyskać uprawnienia.
Napisz komentarz
Komentarze