Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 21:39
Reklama
Reklama

[PEŁNY PROGRAM WYDARZENIA]: W Gniewie rozpoczyna się festiwal historyczny VIVAT VASA! Bitwa pod Gniewem 1626

Każdego roku, w połowie sierpnia, tysiące ludzi gromadzi się w Gniewie, aby wziąć udział w szczególnym wydarzeniu – Vivat Vasa! Bitwa Dwóch Wazów. Nie inaczej jest i w tym roku! - Organizatorzy tego wspaniałego widowiska zapraszają na XXII edycję Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! TERMIN: 11.-13.08.2023 r. (piątek-niedziela).
[PEŁNY PROGRAM WYDARZENIA]: W Gniewie rozpoczyna się festiwal historyczny VIVAT VASA! Bitwa pod Gniewem 1626

W tych dniach, niewielki Gniew przemieni się w XVII-wieczne miasto, pełne obyczajowości i wojskowości. W całym mieście, na każdym kroku będzie można poczuć ducha historii... Głównym punktem wydarzenia będzie wyjątkowe widowisko historyczno-batalistyczne „BITWA POD GNIEWEM 1626”.

Przez niemal trzy dni sierpnia ulice Gniewu będą tętnić dawnym życiem. Organizowane będą musztry i egzercerunki piechoty, ubogacone koncertami, tańcami, rzemieślniczymi warsztatami oraz starodawnym jadłem. Dzięki szerokiej ofercie atrakcji trwających przez cały weekend każdy znajdzie coś specjalnego dla siebie.

Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! będzie widowisko historyczno- batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się 12 sierpnia 2023 r. na łąkach nadwiślańskich. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski oraz spoza jej granic. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewnią niezapomniany klimat bitewny i wielkie widowisko dla całych rodzin. Wzgórze Zamkowe stanie się strategicznym punktem obserwacyjnym, będzie rozciągał się z niego widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów, tworząc przy tym podniosłą atmosferę. Uroczystym podsumowaniem sobotniej inscenizacji będzie niespotykana parada z pochodniami po gniewskich uliczkach w towarzystwie husarzy na koniach.

Ponadto odbędzie się popis Chorągwi, Rot i Regimentów, Turniej Szabli Polskiej, spektakl – Husaria Chluba Oręża Polskiego oraz Gniewski Turniej Husarski. Grupy rekonstruktorskie zaprezentują swoje autorskie pokazy łucznictwa konnego.

Przeniesiemy się w czasie na dwudniowy XVII-wieczny targ, pełen historycznych perełek. Odwiedzicie kramy cenionych rzemieślników i rękodzielników. Zjecie pyszne, regionalne produkty, domowe jadło, przysmaki oraz posmakujecie staropolskich trunków. Poznacie lokalne tradycje i zwyczaje. Wystawcy będą czekali na rynku w Gniewie w sobotę i niedzielę 12 i 13 sierpnia od godz. 12.00.

Podczas festiwalu na gniewskiej scenie wystąpią zespoły z iście folkową nutą. W sobotę o godzinie 16:30 wystąpi zespół „Goście Jankiela”, a o 21:00 zespół „Mitra”. Historyczne biesiadowanie w niedzielę o godzinie 14:30 rozpocznie zespół „Orkiestra Samanta”. Na zakończenie o 16:30 wystąpi zespół „Roderyk”. Gwarantujemy cudowną zabawę, przy niesamowitych dźwiękach muzyki folkowej.

Na młodszych uczestników czeka wiele atrakcji, w tym różnorodne warsztaty i animacje: żywe lekcje historii na rynku oraz stanowiska dawnych rzemieślników.

Podczas Jarmarku odbędzie się również V Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego. Kociewie zawsze słynęło ze świetnych kowali. Jednym z nich był związany z Gniewem Marcin „Gas” Manikowski. Marcin odszedł tragicznie 28 grudnia 2018 r. Był jednym z najlepszych specjalistów od broni białej. Podczas pokazu będziecie mogli spotkać kowali, oglądać ich w akcji oraz wziąć udział w wykuwaniu niezwykłych przedmiotów.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

[PROGRAM WYDARZENIA]

PIĄTEK, 11 sierpnia 2023

Gniew, Fosa Miejska
19:00 Spektakl historyczny 

Gniew, Stacja Mikrostyk
21:00 Koncert zespołu Ex Usu


SOBOTA, 12 sierpnia 2023

Gniew, Stare Miasto

12:00 Start Jarmarku Rzemiosł Dawnych
14:00 Turniej Szabli Polskiej
15:00 Oficjalne otwarcie XX Festiwalu Historycznego Vivat Vasa! A. D. 2023
15:15 Popis Chorągwi Rot i Regimentów
18:00 Koncert Muzyki Folkowej (Goście Jankiela)
21:00 Biesiada historyczna z zespołem Mitra


SOBOTA, 12 sierpnia 2023

Gniew, Zamek w Gniewie

16:00 Gniewski Turniej Husarski
17:30 Pokaz Łucznictwa Konnego

Gniew, Łąki Nadwiślańskie

19:30 Główne wydarzenie przedsięwzięcia VIVAT VASA – widowisko historyczno-batalistyczne „BITWA POD GNIEWEM 1626”
20:45 Parada z pochodniami (Start Łąki Nadwiślańskie, meta Rynek)


NIEDZIELA, 13 sierpnia 2023

Gniew, Stare Miasto

11:00 Turniej Szachowy o Puchar Zygmunta III Wazy
12:00 Start Jarmarku Rzemiosł Dawnych
14:30 Historyczne biesiadowanie – Koncert Muzyki Folkowej (Orkiestra Samanta)
16:30 Historyczne biesiadowanie – Koncert Muzyki Folkowej (Roderyk)


NIEDZIELA, 13 sierpnia 2023

Gniew, Zamek w Gniewie

12:00 Husaria Chluba Oręża Polskiego – Spektakl plenerowy
15:00 Pokaz Łucznictwa konnego

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE: https://vivatvasa.pl/o-wydarzeniu/
_________________________________________________________________

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Miasto i Gmina Gniew oraz Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego.
Patronat medialny nad festiwalem obejmuje TVP Historia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama