Mały dom – co to znaczy?
To bardzo dobre pytanie, a co więcej, odpowiedź na nie jest trudniejsza, niż pozornie mogłoby się wydawać. Pojęcie „małego domu” dla każdego może bowiem oznaczać coś innego – w zależności od jego potrzeb życiowych, wielkości rodziny czy zasobów finansowych.
Zasadniczo przyjmuje się jednak, że „mały dom” to ten zajmujący powierzchnię kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Ostatnio coraz częściej mówi się w ten sposób o domach o powierzchni zabudowy do 70 m2. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z aktualnymi przepisami prawa jest to maksymalna powierzchnia zabudowy, która nie wymaga od inwestora uzyskania pozwolenia na budowę. Stawiając dom o powierzchni do 70 m2, wystarczy tylko zgłosić jego budowę, a co więcej, nie trzeba zatrudniać kierownika budowy i prowadzić dziennika budowy.
Podkreślmy to wyraźnie: chodzi tu o powierzchnię zabudowy, a nie powierzchnię użytkową czy całkowitą. Oznacza to, że dom o powierzchni zabudowy 70 m2, nie wymagający pozwolenia na budowę, może mieć powierzchnię użytkową na poziomie nawet prawie 100 m2. Takie projekty można znaleźć np. na stronie https://www.domoweklimaty.pl/projekty-malych-domow/.
Jak urządzić mały dom?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy tu od wielkości rodziny i powierzchni użytkowej, jaka jest do wykorzystania. Generalnie możemy przyjąć, że dom o małej powierzchni zabudowy powinien być budynkiem dwukondygnacyjnym – innymi słowy, powinien mieć poddasze. 70 m2 powierzchni użytkowej może być bowiem wystarczające dla rodziny trzyosobowej, ale już pojawienie się w rodzinie drugiego dziecka może sprawić, że przestrzeń okaże się zbyt ciasna.
Jednocześnie warto zaznaczyć, że wiele pracowni architektonicznych – np. Domowe Klimaty – oferuje projekty domów z możliwością adaptacji. W takich projektach poddasze jest przestrzenią, którą w dowolnym momencie można przearanżować z pomieszczenia gospodarczego (strychu) na przestrzeń użytkową. Jest to dobre rozwiązanie dla par, które w przyszłości chcą powiększyć rodzinę. W takich domach najpierw urządza się parter, a poddasze później – gdy jest to konieczne ze względu na pojawienie się drugiego lub trzeciego dziecka.
W celu optycznego i rzeczywistego powiększenia przestrzeni na parterze, w małych domach zalecane jest łączenie pomieszczeń dziennych: przede wszystkim kuchni i jadalni z salonem.
Zobacz projekty małych domów na https://www.domoweklimaty.pl/projekty-malych-domow
Jak widzisz, mały dom może być rozwiązaniem bardzo praktycznym i atrakcyjnym z finansowego punktu widzenia. Jeżeli interesują Cię projekty małych domów z poddaszem użytkowym, zapoznaj się z ofertą pracowni Domowe Klimaty na stronie https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-z-poddaszem-uzytkowym/.
Napisz komentarz
Komentarze