Podróż autem elektrycznym coraz bardziej komfortowa
Podróż samochodem elektrycznym jeszcze do niedawna stanowiła prawdziwe wyzwanie, przede wszystkim ze względu na ograniczoną liczbę stacji ładowania. Dopóki można było trasę pokonać na jednym ładowaniu, wszystko było w porządku. Kiedy trzeba było jednak szukać szybkich ładowarek, sprawa okazywała się trudniejsza. Dzisiaj stacja ładowania dla samochodów elektrycznych jest znacznie bardziej dostępna. Mapa takich punktów jest coraz gęstsza, dzięki temu sama podróż staje się komfortowa i nie wywołuje tyle stresu, choć nie oznacza to, że nie warto się do niej odpowiednio przygotować.
Zaplanuj ładowanie samochodu elektrycznego
Dalej najważniejszym zagadnieniem jest zaplanowanie ładowania samochodu. Samochody elektryczne na jednym ładowaniu są w stanie (w zależności od modelu) przejechać około 200-300 kilometrów, najnowsze niektóre wersje nawet 500. W przypadku długiej podróży z jednego krańca Polski na drugi to może jednak nie wystarczyć. Inaczej niż przy podróży samochodem spalinowym trudno uznać, że stacja po prostu się znajdzie. Warto skorzystać więc wcześniej z stron oferujących informacje, gdzie naładujesz samochód elektryczny: https://mapaladowania.pl/. Dzięki takim rozwiązaniom opracować możesz sobie kilka scenariuszu, sprawdzić kilka najbliższych punktów i już na etapie podróży dokonywać ewentualnych korekt. Bez stresu, nerwów, niepotrzebnych problemów możesz zadbać o ładowanie samochodu wtedy, kiedy będzie to potrzebne. Pamiętaj, że liczyć się będą nie tylko kilometry: zużycie energii jest najniższe przy jeździe miejskiej, jeśli jednak poruszasz się po innym typie dróg, musisz się liczyć z tym, że zużycie będzie większe.
Świadoma jazda autem elektrycznym
Żywotność akumulatora aut elektrycznych zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób ładujesz samochód. Warto to tym pamiętać w podróży.
- Na szybkiej ładowarce auto naładuje się oczywiście szybciej, ale niekoniecznie będzie to korzystne dla baterii. Szybkie ładowanie prądem stałym (DC) pozwala w ciągu 20-30 minut uzyskać około 80% pojemności baterii, eksperci podkreślają jednak, że nie tylko za takie ładowanie zapłacisz więcej, lecz także zbyt częste korzystanie z tego rozwiązania może niekorzystnie wpłynąć na twój samochód.
- Warto więc, jeśli tylko to możliwe korzystać z tradycyjnych ładowarek, czyli punktów ładowania prądem zmiennym (AC).
- Takie ładowanie warto jednak dobrze zaplanować: możesz zostawić samochód na ładowaniu, a sam pójść na spacer, obiad, odwiedzić ciekawe miejsce w okolicy. Wcześniejsze planowanie i sprawdzanie dostępności punktów ładowania pozwala ci właściwie zorganizować sobie plany na dłuższą trasę. O kosztach ładowania przeczytasz więcej na https:/mapaladowania.pl/blog/koszty-ladowania-samochodow-elektrycznych/
O auta elektryczne podczas dłuższy podróży warto dbać, nie tylko przez świadomy wybór stacji ładowania, ale i sam styl jazdy. Pamięta, że elektryki nie lubią częstego hamowania. Najwięcej energii kosztuje je ruszenie z miejsca, a także przyspieszanie. Im bardziej spokojną i stabilną jazdę będziesz prowadzić, tym dłużej i lepiej będzie funkcjonował akumulator. Spokojne wytrącanie energii bez hamowania uruchamia proces rekuperacji: wytwarzanie energii i ładowanie akumulatora, co daje ci dodatkową energię do dalszej jazdy. Warto o tym pamiętać.
Planowanie podróży samochodem elektrycznym to także dobry moment, aby sprawdzić stan akumulatora. O żywotność baterii warto dbać cały rok. Przede wszystkim znaczenie ma tutaj styl jazdy (im bardziej równomierny, bez ostrego hamowania, przyspieszania, rwanej jazdy), a także sposób ładowania samochodu. Eksperci polecają, by na co dzień nie ładować samochodu na 100% (oczywiście wyjazd to trochę inna sprawa, ale kiedy poruszasz się z pracy do domu, najczęściej nie potrzebujesz 100% energii), a utrzymywać poziom naładowania baterii miedzy 20% a 80%. Nie należy doprowadzać także do pełnego rozładowania akumulatora, ponieważ to działa bardzo szkodliwie na stan akumulatora.
Podróż samochodem elektrycznym - korzystaj z udogodnień
Podróżując po Polsce samochodem elektrycznym możesz korzystać z co najmniej kilku udogodnień i warto zdawać sobie z nich sprawę. Przede wszystkim przy zakorkowanych wjazdach z miast i wyjazdach z nich, warto zadawać sobie sprawę, że dzięki ustawie o elektromobilności samochody elektryczne mogą korzystać z buspasów. Właściciele tych aut za darmo mogą także parkować w strefach płatnego parkowania. W końcu tylko elektryki mogą wjeżdżać do Stef objętych zakazem dla aut spalinowych. Takich miejsc będzie w Polsce pewnie coraz więcej.
Napisz komentarz
Komentarze