Zaćma - objawy
Zaćma należy do chorób wzroku, które rozwijają się stopniowo. Pogorszenie widzenia można zaobserwować w ciągu kilku miesięcy, a nawet lat. W przypadku tej jednostki chorobowej problemy ze wzrokiem nie idą w parze z uciążliwym swędzeniem, zaczerwienieniem lub dolegliwościami bólowymi w okolicach oczu, dlatego wiele osób zwleka z wizytą u specjalisty. Wśród objawów, które wymagają jak najszybszej konsultacji lekarskiej, wymienia się:
- pogorszenie się ostrości widzenia,
- podwójne widzenie,
- zaburzenia kontrastu,
- nadmierna reakcja na intensywne źródło światła.
Pogorszenie jakości widzenia wymaga diagnozy i wdrożenia odpowiednio dobranych i skutecznych metod leczenia. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, okulista w Warszawie przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski i wykona badania przy pomocy nowoczesnego sprzętu, dzięki czemu w przypadku wykrycia zaćmy będzie mógł zaproponować sposób leczenia, pozwalający przywrócić prawidłowe widzenie.
Najczęstsze przyczyny zaćmy
Zaćma powstaje w wyniku zmętnienia soczewki oka. Jest to naturalny proces postępujący wraz z wiekiem, dlatego pogorszenie się ostrości widzenia występuje zazwyczaj u kobiet i mężczyzn po 60 roku życia. Warto jednak wiedzieć, że zmiana struktury soczewki oka nie zawsze musi oznaczać chorobę i w wielu przypadkach nie wymaga leczenia. Do przyczyn rozwoju zaćmy zalicza się także:
- przyjmowania leków steroidowych,
- urazy oczu,
- zapalenie błony naczyniowej lub inne choroby oczu,
- cukrzyca.
Leczenie zaćmy
Zaćma należy do chorób, które można skutecznie leczyć, a co za tym idzie, przywrócić prawidłowe widzenie. Najczęściej stosowaną i skuteczną metodą leczenia jest operacja zaćmy. Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia rogówki, usunięciu zmętniałej soczewki i wprowadzeniu sztucznej. Operacja zaćmy, zwana fakoemulsyfikacją ultradźwiękową, należy do małoinwazyjnych i krótkich zabiegów. Dzięki wykorzystaniu ultradźwięków operacja zaćmy nie wymaga hospitalizacji i długiego okresu rekonwalescencji. Zabieg jest bezbolesny dla pacjenta dzięki zastosowaniu znieczulania miejscowego w płytkiej sedacji. Dla uzyskania optymalnych efektów i zwiększenia bezpieczeństwa zabiegowego konieczna jest konsultacja kwalifikująca do fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej oraz wykonanie specjalistycznych badań, takich jak:
- biometria optyczna,
- badanie dna oka,
- pomiar komórek śródbłonka,
- ocena kształtu rogówki,
- tomografia optyczna (OCT) umożliwiająca ocenę stanu siatkówki,
- USG oka i oczodołu.
Po operacji zaćmy pacjent może szybko powrócić do codziennych aktywności, ale konieczne jest stosowanie zalecanych przez lekarza kropli do oczu oraz regularne wizyty kontrolne. Operacja zaćmy należy do bardzo skutecznych metod leczenia obarczonych niewielkim ryzykiem powikłań. Nieinwazyjny zabieg pozwala usunąć zaburzenia ostrości widzenia i zapobiec całkowitej utracie wzroku.
Zaćma u dorosłych jest chorobą, którą można szybko i skutecznie wyleczyć, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej się skonsultować się z lekarzem. Przed podjęciem decyzji o wyborze kliniki okulistycznej warto zapoznać się z zakresem oferowanych usług, dostępnością terminów oraz opiniami pacjentów. Najlepszym wyborem będzie klinika zapewniająca kompleksową diagnozę i metody leczenia o wysokiej skuteczności i niewielkiej inwazyjności.
Napisz komentarz
Komentarze