Zawody zostały zorganizowane przez Areszt Śledczy w Starogardzie Gdańskim oraz starogardzką Ligę Obrony Kraju Stowarzyszenie Zarząd KS Tarcza Lok. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym płk. Andrzeja Gniota – Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy oraz Janusza Stankowiaka – Prezydenta Miasta Starogard Gdański.
Najważniejsze informacje o wydarzeniu
Rywalizacja strzelecka została przeprowadzona na obiekcie Strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego przy ul. Brackiej 1 w Starogardzie Gdańskim. Jej uczestnikami byli funkcjonariusze Służby Więziennej reprezentujący wszystkie jednostki penitencjarne okręgu bydgoskiego (dziewięć zespołów). Dodatkowo reprezentację wystawił Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy. W skład każdej z 3-osobowych zespołów składających się z przedstawicieli danej jednostki organizacyjnej Służby Więziennej wchodziło dwóch mężczyzn oraz jedna kobieta. Ponadto zaproszono do współrywalizacji inne służby mundurowe m.in.: Policję, Państwową Straż Pożarną, Straż Miejską oraz Straż Leśną.
Przebieg zawodów
O godzinie 09:45 przeprowadzono uroczystą zbiórkę podczas której organizatorzy przywitali wszystkich uczestników oraz przybyłych gości. Następnie przystąpiono do zawodów – strzelano w pozycji stojącej z odległości 50 metrów z karabiny sportowego 5,6 mm Ksp do tarczy sportowej Ts-1. Każdy z uczestników oddawał 3 strzały próbne (nie liczące się do punktacji) oraz 5 ocenianych. Obowiązywała zasada, iż w przypadku trafienia w linię uznaje się trafienie w pole o wyższej numeracji. Pięcioosobowej komisji sędziowskiej przewodniczył Krzysztof Reczko.
Zasady klasyfikacji
Zawody odbywały się w konkurencji dla Służby Więziennej i odrębnie dla przedstawicieli innych formacji mundurowych w kategoriach drużynowej oraz indywidualnej. Spośród wszystkich uczestników wyłoniony został „król zawodów”.
Wyniki, puchary i dyplomy
W klasyfikacji drużynowej w konkurencji Służby Więziennej najwyższą lokatę zdobyli funkcjonariusze Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim, a na trzecim załoga z kwidzyńskiego Zakładu Karnego. Indywidualnie wyróżniono Piotra Kopeckiego (ZK Kwidzyn), Adama Jaroszewskiego (ZK Inowrocław) oraz Paulinę Puchała (ZK nr 1 w Grudziądzu).
W klasyfikacji drużynowej obejmującej pozostałych uczestników zawodów, bezkonkurencyjni okazali się funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. Drugą lokatę zdobyło Nadleśnictwo Lubichowo, na trzecim miejscy uplasowali się leśnicy z Nadleśnictwa Starogard. Na indywidualne wyróżnienie zasłużyli Sławomir Pinkiert, Łukasz Bert (obydwoje KPP w Kościerzynie) oraz Grzegorz Gradulewski reprezentujący Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim.
Najlepszą zawodniczką turnieju w kategorii Służby Więziennej okazała się Paulina Puchała (ZK nr 1 w Grudziądzu). Piotr Kopecki z ZK w Kwidzynie osiągnął najwyższy wynik punktowy z funkcjonariuszy reprezentacyjnych jednostki organizacyjne Służby Więziennej. „Królem zawodów” został Sławomir Pinkiert reprezentujący Komendę Powiatową Policji w Kościerzynie.
Wyróżnieni otrzymali upominki i dyplomy, najlepsi puchary, ale wygranymi okazali się wszyscy uczestnicy. Wspaniałej pogodzie na starogardzkiej strzelnicy towarzyszył duch zdrowej rywalizacji, świetna zabawa oraz fantastyczne humory uczestników.
Najważniejsze słowo zawodów...
...to oczywiście bezpieczeństwo. W czasie rywalizacji uczestników obowiązywała wysoka dyscyplina i ścisłe przestrzeganie zasad, które je gwarantowało.
Idea organizacji
Wydarzenie ukierunkowane było przede wszystkim na współzawodnictwo w zakresie strzelania z broni sportowej, popularyzacji strzelectwa sportowego wśród funkcjonariuszy służb mundurowych oraz doskonalenie umiejętności strzeleckich. Niewątpliwie równie ważna była możliwość integracji środowiska funkcjonariuszy reprezentujących poszczególne formacje mundurowe. Nie można także pominąć aspektu kształtownika pozytywnego wizerunku służb mundurowych w społeczeństwie.
Napisz komentarz
Komentarze