Akcja była prowadzona we ścisłej współpracy z Nadleśnictwem Starogard. Ze strony Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim projekt koordynowała mjr Natasza Kłos.
Szpęgawsk – bolesne miejsce dla mieszkańców Kociewia
Jest to miejsce niezwykle ważne w historii Pomorza – znajdują się tam masowe groby ludności cywilnej zamordowanej przez okupanta niemieckiego podczas II Wojny Światowej.
Jaką pracę wykonali osadzeni?
11-osobowa grupa skazanych uporządkowała teren wokół miejsca pamięci w Lesie Szpęgawskim oraz ok. 2 kilometrową drogę dojazdową do pomnika upamiętniającego ofiary ludobójstwa oraz zbiorowych mogił. Ponadto uporządkowano drogę od leśniczówki w Swarożynie do miejscowości Wędkowy. W efekcie kilkugodzinnej pracy worki na odpady wypełniły się głównie śmieciami takimi jak butelki (czasem z zawartością), puszki, folie, opakowania papierowe oraz liśćmi drzew, piaskiem i ziemią. Sporo czasu zajęło porządkowanie miejsc przeznaczonych do mijania aut na wąskiej drodze przez nadmiernie porośnięty mech. Pracownicy nadleśnictwa bardzo dobrze ocenili pracę skazanych.
Wyjątkowa edycja programu resocjalizacji
Akcja była prowadzona w ramach programu „Eko- logiczni”, która tym razem była dodatkowo wzbogacona o akcenty patriotyczne oraz historyczne. Skazani z zaciekawieniem dopytywali o historię Lasu Szpęgawskiego, czytali z zainteresowaniem również informacje umieszczone na tablicach pamiątkowych. Duże wrażenie zrobiła na nich informacja, iż około 1,5 tysiączna grupa ofiar zbrodni szpęgawskiej w swoją ostatnią drogę do miejsca kaźni wyjechała z gmachu Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim. Niewątpliwie ta „żywa lekcja historii” była mocnym i cennym doświadczeniem dla osadzonych; kształtującym lokalny patriotyzm i potrzebę złożenia hołdu ludziom, którzy za wolność Naszej Ojczyzny oddali największy skarb- własne życie.
Napisz komentarz
Komentarze