Kazimierz Deyna
Zaczniemy od najbardziej znanego piłkarza urodzonego na Kociewiu. Jest nim niewątpliwie urodzony 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim Kazimierz Deyna. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w nieistniejącej już miejscowej drużynie ZKS Włókniarz.
Jego talent szybko zauważyli trenerzy kadry Gdańskiego OZP oraz młodzieżowej reprezentacji Polski. W 1966 roku został zawodnikiem ŁKS-u Łódź, w którego barwach zadebiutował w I lidze. Miało to miejsce 8 października w spotkaniu z Górnikiem Zabrze.
Następnie w ramach powołania do wojska został zawodnikiem warszawskiej Legii. Swój pierwszy mecz w stolicy rozegrał 20 listopada 1966 roku z Ruchem Chorzów. Łącznie w barwach “Wojskowych” wystąpił w 304 spotkaniach, zdobywając w nich 94 bramki.
Jako piłkarz Legii zadebiutował w reprezentacji Polski. Doszło do tego 24 maja 1968 roku podczas meczu z Turcją. Cztery lata później zdobył złoty medal na IO w Monachium, a w 1974 roku wraz z kolegami drużyny zajął 3. miejsce na MŚ w RFN.
W 1978 roku trafił do Manchesteru City. Później kontynuował swoją karierę w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata po jej zakończeniu zginął w wypadku samochodowym w San Diego.
Jarosław Kotas
Jarosław Kotas urodził się 4 kwietnia 1962 roku w Starogardzie Gdańskim. Podobnie jak Deyna jest wychowankiem Włókniarza. Jako junior występował też w miejscowej Wierzycy.
W 1979 roku został zawodnikiem Wisły Tczew, w której występował przez trzy sezony. Następnie przeniósł się do Zawiszy Bydgoszcz, a w 1985 roku trafił do Bałtyku Gdynia. W klubie z Trójmiasta doczekał się debiutu w I lidze.
Na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce rozegrał 43 spotkania i zdobył 2 bramki. W 1988 roku został zawodnikiem Schalke 04. Może pochwalić się 37 występami w Bundeslidze i jednym strzelonym golem.
Osoby, które posiadają Fortuna kod promocyjny, mogą na bieżąco śledzić aktualne wyniki tej drużyny. W serwisie dostępne są też różnego rodzaju statystyki. Każdy nowy pełnoletni użytkownik może otrzymać też od firmy Fortuna bonus.
Obecnie Kotas pracuje jako trener. Swego czasu zasłynął ze swoich barwnych i lekko kontrowersyjnych wypowiedzi, w których w sposób dosadny ocenił piłkarskie umiejętności swoich podopiecznych.
Piotr Wiśniewski
Piotr Wiśniewski przyszedł na świat 11 sierpnia 1982 roku w Starogardzie Gdańskim. Jest wychowankiem miejscowej Wierzycy, w której występował do 2003 roku. Wtedy trafił do Kaszubii Kościerzyna, a następnie przeniósł się do Lechii Gdańsk.
W trójmiejskim klubie spędził ponad 13 lat. W sezonie 2008/2009 doczekał się tam debiutu w Ekstraklasie. Łącznie może pochwalić się 172 występami i zdobyciem 28 bramek.
Swój ostatni mecz na najwyższym poziomie rozgrywkowym rozegrał 28 maja 2017 roku. Lechia zmierzyła się wówczas z Pogonią Szczecin. Od tego czasu Wiśniewski pracuje jako trener.
Mateusz Szwoch
Najmłodszym z całej czwórki naszych bohaterów jest Mateusz Szwoch. Podobnie jak reszta urodził się w Starogardzie Gdańskim. Miało to miejsce 19 marca 1993 roku.
Jego pierwszym klubem był Borowiak Czersk. Jako junior występował też w Gedanii Gdańsk i Arce Gdynia. W tej ostatniej drużynie zaczął swoją przygodę z seniorskimi rozgrywkami.
Przed startem sezonu 2014/2015 został zawodnikiem Legii Warszawa. Zadebiutował wówczas w Ekstraklasie. Nie umiał jednak na stałe przebić się do pierwszego składu, dlatego ponownie trafił do Arki na wypożyczenie.
W 2018 roku zgłosiła się po niego Wisła Płock, w której występuje do teraz. Na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce rozegrał do tej pory 218 spotkań, zdobywając w nich 31 bramek.
Napisz komentarz
Komentarze