„Umierali za to tylko, że byli Polkami wiernymi swojej Ojczyźnie do końca” – głosi sentencja zapisana na tablicy umieszczonej na murze Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim. W poniedziałek, 2 października, w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej, dokonano jej uroczystego odsłonięcia i poświęcenia.
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Kociewia, uczniowie okolicznych szkół, a także znamienici goście, wśród których byli m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, posłowie Kazimierz Smoliński i Kacper Płażyński, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, przedstawiciele służb mundurowych, w tym: Policji, Straży Pożarnej i Służby Więziennej, przedstawiciele samorządu lokalnego, radni i duchowni.
Wymordowano około 30 tysięcy osób
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą sprawowaną w intencji Ojczyzny w parafii pw. świętego Wojciecha. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod Areszt Śledczy, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy, a także złożenie pod nią wiązanek kwiatów.
Od teraz miejsce to będzie skłaniało mieszkańców oraz turystów do głębszej refleksji na temat straszliwych zbrodni dokonywanych podczas II wojny światowej przez Niemców.
Szacuje się, że od września 1939 r. do początku 1940 r. hitlerowcy zamordowali na Pomorzu około 30 tys. osób. Do największych miejsc kaźni należały m.in. Piaśnica koło Wejherowa, Szpęgawsk koło Starogardu Gdańskiego, Igły w Chojnicach, Rudzki Most koło Tucholi, Mniszek koło Świecia, Klamry koło Chełmna, Barbarka koło Torunia oraz fordońska Dolina Śmierci koło Bydgoszczy. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy, członkowie paramilitarnej organizacji Selbstschutz nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności za swoje zbrodnie.
Ważna data
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej został ustanowiony przez Sejm RP uchwałą z 13 stycznia 2023 r. przyjętą przez aklamację. Data nowego święta, czyli 2 października, związana jest z kapitulacją Helu jako ostatniego polskiego bastionu w wojnie obronnej 1939 r. na Pomorzu.
Reklama
[FOTO] Umierali za to, że byli Polakami. Odsłonięto tablicę na murze więzienia
W poniedziałkowe przedpołudnie w Starogardzie Gdańskim odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar niemieckiej zbrodni na Pomorzu w 1939 roku. Z tej okazji, na murze więzienia od strony ulicy Pomorskiej, odsłonięto tablicę pamiątkową. Część oficjalną poprzedziła uroczysta Msza święta w parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha. Inicjatorami akcji byli radny Rady Powiatu Starogardzkiego Piotr Szubarczyk oraz Marek Wardaszka, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
- 05.10.2023 07:40
Napisz komentarz
Komentarze