niedziela, 29 września 2024 05:42
Reklama
Reklama
Reklama

Katowicki Giszowiec – sprawdź co się w nim kryje

Na terenie Katowic leży wiele zabytkowych osiedli, które są związane z tworzeniem mieszkań dla górników, codziennie ryzykujących swoje życie w czasie pracy. Przykładem jest dzielnica Giszowiec, co roku przyciągająca wielu turystów z całego świata. Jeśli jeszcze nie masz tej dzielnicy na liście miejsc, które warto zwiedzić w Katowicach, koniecznie dopisz ją jako kolejny punkt. Co kryje w sobie ta dzielnica i jak powstała?
  • Źródło: Art. sponsorowany
Katowicki Giszowiec – sprawdź co się w nim kryje

Giszowiec – gratka dla turystów

Katowice są głównie kojarzone z przemysłem i technologiami. Jednak wyróżniają się zabytkową architekturą, która doskonale przypomina, w jaki sposób rozwijało się to miasto po II Wojnie Światowej. Turyści, wybierając się do Katowic, zwykle odwiedzają osiedle Nikiszowiec. Giszowiec, choć mniej popularny, to równie piękna dzielnica, którą przedstawimy w tym artykule.

Historia katowickiego Giszowca

Początki tego miejsca sięgają XX wieku, gdy na tym terenie powstało osiedle dla górników. Nazwa nawiązuje do niemieckiej nazwy kopalni Giesche, którą następnie zmieniono w KWK „Wieczorek”. W pierwszych latach nowego wieku funkcjonował tam obszar dworski, a następnie zaprojektowano tam osiedle mieszkaniowe.

Lokale mieszkalne wybudowane były z myślą o przeznaczeniu ich górnikom. Założenie było więc bardzo podobne, jak w przypadku powstawania osiedla Nikiszowiec. Jeśli chodzi o rozwiązania architektoniczne, to trzeba przyznać, że były one nietuzinkowe. Dlaczego? Ponieważ w tamtym czasie zwykło stawiać się typowe dla miasta kamienice, natomiast na terenie Giszowca zdecydowano się na wielorodzinne domy.

Taki typ zabudowy zastosowano między innymi ze względu na odległe położenie osiedla od centrum. Z racji tego, że osiedle było położone na przedmieściach, projekt zakładał realizację koncepcji tzw. miasta-ogrodu. Zatem istotną częścią projektu stanowiła zieleń, co z pewnością sprzyjało komfortowi mieszkania.

Współczesne przeznaczenie

Obecnie, dzięki ciekawej, zabytkowej zabudowie zintegrowanej z zielenią, każdego roku Giszowiec jest odwiedzany przez wielu turystów. Teren zachęca do spacerowania i można go wliczyć do sprawdzonych atrakcji dla fanów architektury i urbanistyki.

Atrakcyjna lokalizacja może sprawić, że w bliskim sąsiedztwie pojawią się nowe bloki. Być może znajdzie się inwestor, który zrealizuje osiedle z mieszkaniami na wynajem instytucjonalny zbliżone do tego o nazwie Nowy Nikiszowiec. Więcej informacji o komfortowych rozwiązaniach dla młodych i nie tylko znajdziesz pod adresem: https://katowice.mdr.pl/.

Katowicki Giszowiec stanowi nie tylko ciekawy punkt spacerowy, lecz także skupisko zabytkowych budowli. W dalszej części artykułu przedstawiamy szczegóły dotyczące zabytków, leżących na tym osiedlu.

Jakie atrakcje występują na terenie katowickiego Giszowca?

Na terenie górniczego osiedla turyści mają okazję zwiedzić budynek gospody, który jest obecnie miejskim domem kultury, ceglaną wieżę ciśnień, szyby górnicze, dom nadleśniczego oraz willę dyrektora kopalni Giesche. Patrząc na tak liczne występowanie zabytków, z pewnością można stwierdzić, że żaden turysta nie doświadczy nudy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski posiedli unikatową umiejętność obserwacji ludzkiej potrzeby bycia kochanym. Koncert złożony z piosenek ich autorstwa nie ma służyć porównaniu ich talentów. To żywe, muzyczne zestawienie odmiennego podejścia do uczuciowych usiłowań podejmowanych przez poszczególne bohaterki i bohaterów tych małych dzieł sztuki. Często - jak to bywa w życiu - przypadkowych sytuacji prowokujących burzliwy wzrost napięcia emocjonalnego przeradzającego się w nagłe, zaskakujące, acz nieuniknione np. zakochanie. Postaci z piosenek potrafią zapaść na „chorobę” miłości tak samo szybko, jak mozolnie i z trudem się odkochiwać. Opisać ulotną wymianę spojrzeń, albo spór między zimnym intelektem, a nagłym porywem serca. Czy to w ogóle możliwe? A. Osiecka i W. Młynarski prawdopodobnie przypuszczali, że nie. Ale jako twórcy niemogący i nieumiejący uwolnić się od wrodzonych talentów wiedzieli, że usiłować trzeba. Opowieść pozornie stara jak świat. „Człowiek czasami serce otworzy…” i dozgonna miłość, albo pasmo uczuciowych nieszczęść gotowe. Albo jedno i drugie.Zapraszamy Państwa na niezwykłą podróż muzyczną z Zespołem Raz Dwa Trzy.Informacje o wydarzeniu:Data: 29.09.2024Miejsce: Kino SokółStart: 19:00Otwarcie bram: 18:20Bilety na:Eventim.pl: https://www.eventim.pl/.../koncert-raz-dwa-trzy-czlowiek.../KupBilecik.pl: https://www.kupbilecik.pl/.../Starogard+Gda.../Raz+Dwa+Trzy/Zamówienia grupowe:prosimy o maila na [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama