Niemal 22 tysiące osób zostało zamordowanych i spoczywają w Katyniu, Charkowie, Miednoje, czy Bykowni. O tej zbrodni nie można zapomnieć, więc od 2008 roku realizowany jest program „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Jest to inicjatywa, która pozwala zachować pamięć o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Do programu dołączyła właśnie społeczność I LO, więc przed szkołą posadzony został dąb, a także odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą kapitanowi Witoldowi Puppelowi. Po wybuchu II wojny światowej Witold Puppel, który był oficerem łączności, dostał się do niewoli sowieckiej, znalazł się w obozie w Starobielsku i tam zginął.
Zasadzenie dębu oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej poprzedziło wprowadzenie historyczne przybliżające postać, jaką był kapitan Witold Puppel, które wygłosił Ryszard Szwoch, sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, a także niezwykle poruszający występ poetycko-muzyczny, który przygotowała Hanna Szubarczyk wraz z uczniami. Trzeba przyznać, że zgromadzeni goście byli pod wrażeniem ich umiejętności aktorskich, wokalnych i muzycznych.
Warto podkreślić, że program edukacyjny „Katyń... ocalić od zapomnienia" to przede wszystkim nauka wrażliwości na to, co wspólne i co wymaga szczególnej dbałości, co doskonale pokazali uczniowie „czerwonego ogólniaka”.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści – senator Ryszard Świlski oraz poseł elekt Patryk Gabriel, władze samorządowe na czele z członkami Zarządu Powiatu – Wioletą Strzemkowską-Konkolewską i Piotrem Cesarzem, dyrektorzy szkół, delegacje oraz poczty sztandarowe. Uroczyście dąb posadził Patryk Gabriel wraz z prezydentem Starogardu Januszem Stankowiakiem i nadleśniczym Nadleśnictwa Starogard Maciejem Robertem, a tablicę odsłonił Ryszard Świlski wspólnie z dyrektor szkoły Wiesławą Górską i Ryszardem Szwochem.
Napisz komentarz
Komentarze