Motoryczność człowieka określa się jako całokształt zachowań, możliwości i potrzeb ruchowych człowieka. Jest to więc nasza możliwość, potrzeba i umiejętność przemieszczania się i wykonywania jakichkolwiek czynności z użyciem mięśni, wymagających utylizacji pewnych ilości energii. Wyróżniamy 4 główne zdolności motoryczne. Są nimi siła, moc, wytrzymałość oraz szybkość.
Wytrzymałość jest więc jedną z podstawowych zdolności wpływających na utrzymanie wysokiej sprawności i możliwość wykonywania ruchów, przemieszczania się oraz ogólnie pojętej sprawności motorycznej i sprawności fizycznej. Nie bezpodstawnie więc duża część adeptów sportu postanawia pracować nad poprawą zdolności jaką jest wytrzymałość.
Możliwości maksymalizacji wytrzymałości opierają się przede wszystkim o modulację żywieniowe, treningowe, a także ewentualne zabiegi suplementacyjne. To im poświęcimy dzisiejszy tekst.
Wpływ treningu na wytrzymałość tutaj sprawa wydaje się być jasna myśl podstawową metodą treningu wytrzymałości jest tak zwana metoda ciągła o stałej intensywności. Opiera się ona o o wykonywanie długotrwałych treningów z zadaną intensywnością (tempo, tętno, nachylenie podłoża i inne elementy) istotnym jest, w przypadku pracy na tak zwanej wytrzymałości tlenowej, utrzymywanie nieco niższe intensywności treningowej, to przyczyniać się ma do czerpania energii przede wszystkim w przebiegu procesów przemian tlenowych. Przy niższej intensywności treningowej głównym substratem energetycznym są wolne kwasy tłuszczowe, a w mniejszym stopniu także glukoza. W treningu wytrzymałości stosuje się także my to inne metody treningowe, pozwalające uelastycznić metabolizm, jak trening stacyjny czy ćwiczenia interwałowe.
Żywieniowe i suplementacyjne wsparcie wytrzymałości
Zasadniczy wpływ na możliwości maksymalizacji wytrzymałości i utrzymania jej wysokiego poziomu wywierają możliwości regeneracji ustroju, a także zasoby substratów energetycznych (przede wszystkim rezerwy glikogenowe ustroju, bezsprzecznie powiązane z poziomem podaży węglowodanów wraz z dietą). Dieta wytrzymałościowca obfituje w węglowodany, w tym niejednokrotnie także cukry proste, dostarcza odpowiedniej ilości białka, zapewniającej regeneracje powysiłkową, a także niezbędnych ilości tłuszczów, pozwalających utrzymać zdrowie i prawidłową kondycję organizmu.
W kwestii suplementacji sprawa wydaje się być nieco bardziej zawiła. Najlepiej przebadane, skuteczny i bezpieczne substancje stosowane w sportach wytrzymałościowych to przede wszystkim środki ergogeniczne klasyfikowane w kategorii A Australijskiego Instytutu Sportu. Są nimi– dwuwęglan sodu, azotany, a także beta-alanina.
Mechanizm działania suplementów diety dla wytrzymałościowców
Suplementy wspierające wytrzymałość działają inaczej niż “klasyczne “, kojarzone przede wszystkim z odżywką na siłowni, wspierając są wzrost masy mięśniowej
- Dwuwęglan sodu, znany także jako soda oczyszczona, wpływa na wzrost zdolności buforowych osocza. Wyższa zawartość dwuwęglanów pozwala sprawniej alkalizolować (a w zasadzie neutralizować środowisko
- beta alanina wpływając na wzrost koncentracji karnozyny w środowisku mięśnia również zwiększa jego zdolności buforowe jest to jednak inny mechanizm działania, niż w przypadku dwuwęglanów
- azotany, pozyskiwane przede wszystkim z soku z buraka, są związkami wpływającymi na maksymalizację produkcji cząsteczki sygnałowej, określanej jako tlenek azotu (NO). Fakt ten wpływa na wzrost przepływu krwi przez poprawę dotlenienia i odżywienia komórek mięśni.
Czy istnieje 5 suplementów które musi żebrać przetrawić wytrzymałość? Oczywiście, że nie przez długi czas poradził sobie bez wsparcia suplementacji innego, jeśli jednak zapewnia odpowiednie odżywienie, trening i regenerację, powyższe 3 środki zdecydowanie przyspieszą uzyskiwanie efektów.
Napisz komentarz
Komentarze