W najprostszym wyjaśnieniu, wchodząc we współpracę z firmą faktoringową dokonujesz cesji wierzytelności, dzięki czemu pieniądze za faktury zostają od razu opłacone a przedsiębiorca poprawia swoją płynność finansową oraz w przypadkach niektórych rodzajów faktoringu pozbywa się ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Jak jednak wygląda działanie firmy faktoringowej w praktyce?
Jak działają firmy faktoringowe?
Wielu przedsiębiorców wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. Oznacza to, że za wykonaną usługę czy przygotowany produkt kontrahenci płacą np. w okresie 30 dni od daty wystawienia dokumentu. Gdyby wszystkie firmy dotrzymywały umówionych terminów, nie mówilibyśmy w ogóle o kwestiach ryzyka niewypłacalności odbiorcy. Niestety w praktyce wiele przedsiębiorstw miewa zachwianą płynność finansową właśnie ze względu na zbyt późne opłacone faktury. Niekiedy pieniądze można otrzymać dopiero po długiej batalii sądowej, co nierzadko przekłada się na upadek danego biznesu.
Dlatego coraz więcej przedsiębiorców zatrudnia firmę faktoringową, która zapewnia przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy - w takim wypadku mówimy o faktorngu pełnym. Faktoring dla firm to przede wszystkim gwarancja tego, że finansowanie faktur wystawionych przez klienta będzie odbywać się w określonym w dokumencie terminie. Jak działa faktoring w praktyce? Rodzaje usług firmy faktoringowej mogą być rozbudowane. Czasami będzie to faktoring niepełny, który pozwala tylko nieznacznie wspomóc się finansowaniem zewnętrznego podmiotu, a w ramach umowy faktoringowej przedsiębiorca ma zagwarantowane wsparcie tylko w określonych sytuacjach. Może być również tak, że firma faktoringowa oferuje tzw. faktoring pełny, gdzie wystarczy podać numer rachunku bankowego klienta, aby mieć pewność, że pieniądze zawsze będą na czas. Najlepszą firmę oferującą faktoring możesz znaleźć w rankingu firm faktoringowych na stronie https://www.firmowakasa.pl/faktoring/.
Weryfikacja kontrahentów, analiza zdolności kredytowej - jak firma faktoringowa może pomóc Twojemu biznesowi?
Przed podpisaniem umowy faktoringowej warto dokładnie przeanalizować, co obejmuje współpraca z faktorem. Czy będzie to dotyczyło wyłącznie przejęcia ryzyka niewypłacalności odbiorcy, czy może usługa faktoringu obejmuje również innego typu wsparcie. Faktoring to nie tylko zabezpieczenie, które pozwala zachować płynność finansową przedsiębiorstwa. To również możliwość uniknięcia gorszej sytuacji finansowej firmy poprzez działania profilaktyczne. Warto też wiedzieć, czy w firmie faktoringowej funkcjonuje m.in. doradca finansowy bądź prawny, czy na pomoc mogą liczyć jednoosobowe firmy czy też tylko przedstawiciele sektora średnich przedsiębiorstw.
Dla właścicieli firm, którzy rozliczają się z klientami zagranicznymi kluczowy może być faktoring międzynarodowy. Usługa finansowa tego rodzaju w przypadku zagranicznych podmiotów ma niebagatelne znaczenie. Chodzi tu zarówno o kwestie dokumentów finansowych pochodzących z innych systemów prawnych czy podatkowych, ale również trudność w egzekwowaniu zadłużenia od firmy spoza Polski. W takim przypadku warto też dowiedzieć się, czy w ramach usługi faktoringu można liczyć na rozliczanie w obcych walutach. Zazwyczaj nie jest problemem jeśli wartości faktury wyrażone są w euro, ale przy usłudze faktoringu dobrze zwracać uwagę na detale. Dzięki temu wybrany przez Ciebie rodzaj faktoringu nie będzie tylko zbędnym wydatkiem, a realnym wsparciem dla Twojego biznesu.
Napisz komentarz
Komentarze