Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów i sytuacji zawodowej rodziców czy opiekunów.
Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy użyciu bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety), Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego. Pisma, informacje i decyzje przekazywane są elektronicznie przez PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 800 plus, rodzic lub opiekun dostanie powiadomienie pocztą elektroniczną, SMS lub w aplikacji.
Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2024 r. ZUS wypłaci pierwsze środki do 30 czerwca 2024 r. Będzie więc pobierała świadczenie bez żadnej przerwy. Jeśli wniosek wpłynie w maju, uprawniony świadczenie otrzyma najpóźniej do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu, to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia - także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które ZUS otrzyma od lipca będą wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły.
Rodzice dzieci urodzonych do 31 maja 2024 r. składają dwa wnioski o świadczenie wychowawcze pierwszy na bieżący okres świadczeniowy 2023/2024, który zakończy się 31 maja (o ile do tej pory tego nie zrobili) i drugi na okres świadczeniowy 2024/2025, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r.
Napisz komentarz
Komentarze