Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 12:26
Reklama
Reklama

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających!

Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów będą mogli przekroczyć próg słynnego dźwigu portowego. Z tej okazji we wtorek, 30 kwietnia 2024 r. w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbył się festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku.
  • Źródło: Pomorskie.eu
Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających!

Położony w samym sercu miasta Żuraw jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków architektury dawnego Gdańska i najstarszym tego typu obiektem w Europie zachowanym do naszych czasów. Swoją oryginalną formę, pochodzącą jeszcze z połowy XV w., zawdzięcza podwójnej funkcji bramy miejskiej i dźwigu portowego. Czasy jego największej świetności przypadają na przełom XVI i XVII w. Wówczas to Gdańsk należał do grona najważniejszych portów Europy, a Żuraw codziennie przeładowywał tony towarów.

Właśnie ów „złoty wiek” gdańskiego portu stanowi kanwę nowej wystawy stałej Narodowego Muzeum Morskiego, którego Żuraw jest najsłynniejszym oddziałem. Za jej wykonanie odpowiada firma Deko-Bau z Lubina, znana zarówno w Polsce, jak i za granicą z realizacji wielu cenionych ekspozycji muzealnych oraz pełnych rozmachu scenografii teatralno-operowych. W swoim portfolio ma m.in. wystawę stałą w Bramie Poznania ICHOT, część ekspozycji w Muzeum Emigracji w Gdyni, wystawę we wrocławskim Muzeum Wody – Hydropolis czy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Z kolei ich realizacje sceniczne można zobaczyć w Teatrze Narodowym w Warszawie i Operze Wrocławskiej.

Poznaj życie portowego miasta
Nowa wystawa stała zatytułowana „Złoto za zboże. Morska potęga Gdańska” przenosi zwiedzających do XVII-wiecznego Gdańska. Opowiada o życiu portowego miasta w okresie jego największej świetności oraz historię kontaktów handlowych gdańszczan z kupcami z innych miast europejskich. W sześciu salach na trzech piętrach Żurawia będzie można poznać m.in. tajniki nawigacji przy wpływaniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, dawne techniki budowy okrętów oraz rozrywki w portowej tawernie. Historyczne wnętrza w dużej mierze inspirowane są malarstwem niderlandzkim z epoki i wyposażone w zabytkowe meble.

Liczne eksponaty, dioramy i makiety uzupełnione są multimediami, takimi jak stanowiska interaktywne i dotykowe ekrany. Nietypowym przewodnikiem po całej wystawie jest wirtualna postać kupca i armatora Hansa Krossa, wzorowana na autentycznym mieszkańcu Gdańska z XVII w. W krótkich, animowanych filmach prowadzi on zwiedzających szlakiem niebezpiecznego świata żeglugi oraz zawiłych obyczajów kupieckich. Co ciekawe, głos temu bohaterowi użyczył znany aktor Mirosław Baka.

Szczególne miejsce na ekspozycji zajmują cenne znaleziska archeologiczne, które odkryto podczas badań towarzyszących pracom remontowym przy fundamentach Żurawia. Spośród blisko setki odkrytych obiektów na wystawę trafiło kilkadziesiąt najbardziej interesujących zabytków związanych z historią Gdańska. Wśród nich warto wymienić średniowieczną zapinkę z gotycką inskrypcją, cynowe naczynie sakralne z przedstawieniem św. Jerzego zabijającego smoka oraz plombę tekstylną, czyli odciśnięty w ołowiu znak oznaczający jakość towaru. Inne cenne przedmioty to m.in. zawór mosiężnego szpuntu do beczki piwa lub wina, zwieńczony figurą kogucika, fragmenty szklanych pucharów z XVI i początków XVII w., fajansowy spodek zdobiony drukowaną sceną Tea Party, wyprodukowany pod koniec XVIII w., a także dwa liczmany służące w przeszłości do prowadzenia obliczeń matematycznych.

Wielki remont za blisko 18 mln zł
Powstanie nowej wystawy stałej jest efektem prowadzonych ponad trzy lata prac remontowych i modernizacyjnych w gdańskim Żurawiu. W ich zakresie zrealizowano m.in. konserwację ceglanych murów, naprawę dachu oraz przebudowę wszystkich kondygnacji we wnętrzu obiektu. Ponadto, odrestaurowano i zabezpieczono drewnianą konstrukcję mechanizmu dźwigowego składającego się z czterech potężnych kół deptakowych. Był to pierwszy tak kompleksowy remont Żurawia od czasów jego odbudowy ze zniszczeń II wojny światowej.

Koszt całej inwestycji wyniósł blisko 18 mln zł, z czego 13 mln zł stanowiło wsparcie z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama