niedziela, 24 listopada 2024 22:47
Reklama dotacje rpo
Reklama

XII Marsz dla Życia i Rodziny i III edycja Festiwalu dla Życia w Gdańsku

4 koncerty, 13 gości specjalnych, 70 pomorskich wspólnot katolickich, 20 darmowych atrakcji dla dzieci, 8 foodtrucków. W niedzielę rusza XII Marsz dla Życia i Rodziny oraz III Festiwal dla Życia w Gdańsku. W spotkaniu udział weźmie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców województwa pomorskiego, działaczy Polonii z Niemiec oraz Luksemburga, wiernych z całej Polski.
XII Marsz dla Życia i Rodziny i III edycja Festiwalu dla Życia w Gdańsku

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00 od radosnego przemarszu ulicami centrum Gdańska. Z okna Kaplicy Królewskiej abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański pobłogosławi uczestników i rozpocznie pogodny, biały pochód w kierunku Placu Zebrań Ludowych.
W wydarzeniu wezmą udział całe rodziny, przedstawiciele przedszkoli, szkół oraz organizacje działające w Kościele Katolickim. Ale nie tylko. Spotkanie kierowane jest do wszystkich, którym bliskie są chrześcijańskie wartości. 

Na ponad 100 - metrowej fladze powiewać będzie hasło tegorocznego festiwalu – „Zaufaj Panu”.

Marsz jest wydarzeniem społecznym, organizowanym z inicjatywy wiernych Archidiecezji Gdańskiej, którego podstawowym celem jest poświadczenie przez katolików przywiązania
do fundamentalnych wartości jakimi są szacunek do ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz wyjątkowość powołania małżeńskiego, którego podstawą jest związek mężczyzny i kobiety. Nie stajemy w opozycji do kogokolwiek, jesteśmy wspólnotą ludzi, która podkreśla znaczenie życia i rodziny w naszym społeczeństwie. Jako organizatorzy nie dopuszczamy transparentów, sztandarów czy flag związanych z jakąkolwiek partią polityczną, organizacjami pozakościelnymi, prowokujących czy wykluczających kogokolwiek. Chcemy po prostu świadczyć o naszych wartościach, być razem” – mówi Artur Kurkowski, prezes Fundacji Activni, współorganizator wydarzenia. 

Święto rodziny zainauguruje koncert zespołu Festiwalu dla Życia. Grupę tworzą mieszkańcy Żukowa, Leźna, Gdańska oraz Rotmanki. Podczas festiwalu wystąpią także: Mocni w Duchu, Arka Noego, Edzio, Łzy. 

Nie zabraknie też przestrzeni do refleksji, którą wypełnią: bp Piotr Przyborek, Tymoteusz Filar, Robert Friedrich „Litza”, Ewelina Chełstowska, ks. Dominik Chmielewski SDB, Michał Koterski, ks. Rafał Główczyński „Ksiądz z Osiedla” oraz s. Urszula Kłusek SAC, autorka „Dziennika Duchowego”. 

Organizatorzy zaplanowali atrakcje dla całych rodzin tj. warsztaty, prelekcje, dmuchańce, pokazy, malowanie twarzy, ścianka wspinaczkowa, mega piłkarzyki, stoiska przedszkoli i szkół. Będzie również bogata oferta gastronomiczna – 9 foodtruck’ów. 

To będzie oryginalny i nowoczesny festiwal. Taki, którego raczej trudno spotkać w naszym kraju. Kościół, wierni, różne organizacje wyjdą poza schemat, ze swojej strefy komfortu i zaprezentują niestandardowe podejście do ewangelizacji. Warto to zobaczyć! 

Religijny wymiar zarówno Marszu, jak i Festiwalu to będzie głównie modlitwa. Całość rozpoczniemy Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadzi abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Już na Placu Zebrań Ludowych, przy muzyce Mocnych w Duchu, pomodlimy się za nasze miasto, uwielbiając Boga za obecne w nim dobro i prosząc
o błogosławieństwo. Marsz i Festiwal to zewnętrzne wyrazy religijności i przywiązania
do wiary. Ewangelia to dla nas Dobra Nowina, której nie chcemy zachowywać tylko dla siebie, ale chcemy się nią podzielić z innymi, w taki właśnie radosny i pozytywny sposób” – mówi ks. Mateusz Tarczyński, dyrektor Wydziału ds. Komunikacji Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. 

Przygotowania do tej inicjatywy trwały 9 miesięcy. Zaangażowane w nią zostały setki osób
z pomorskich wspólnot, stowarzyszeń oraz biura Festiwalu dla Życia. Odbyły się dziesiątki spotkań w parafiach Archidiecezji Gdańskiej. Całe wydarzenie zrealizowane jest dzięki darowiznom przekazanym przez wiernych oraz poprzez środki zebrane na portalu zrzutka.pl.

Tegoroczna edycja Marszu i Festiwalu poprzedzona jest rekolekcjami w parafii św. Jakuba u gdańskich Kapucynów. Skierowane są one do wspólnot, które będą ewangelizować podczas wydarzenia. Nauczanie skieruje do uczestników ks. Wiesław Mielewczyk, misjonarz z Boliwii. 

Słuchając głosu opinii publicznej, można niekiedy odnieść wrażenie, że podnoszenie tematów, które są treścią Marszu i Festiwalu jest domeną „Kościoła hierarchicznego” – według takiej retoryki, na obronie życia i małżeństwa miałoby zależeć przede wszystkim duchownym. Tymczasem wydarzenie, w którym będziemy uczestniczyć w niedzielę, będzie nie tylko festiwalem życia i rodziny, ale także świętem świeckiego oblicza naszego Kościoła. Dzieło,
o którym dziś mówimy, przygotowywane jest przez setki ludzi w różnym wieku, zaangażowanych czynnie w życie gdańskiej wspólnoty katolickiej – wielu parafii, grup, stowarzyszeń, które na co dzień, często w ukryciu tworzą nasz lokalny Kościół. Mówiąc o tych przygotowaniach, mam na myśli nie tylko kwestie techniczne, takie jak zadbanie o wygląd tego placu, zabezpieczenie pochodu czy atrakcji dla dzieci. Świeccy zadbali też o dobór gości, którzy ubogacą nasze świętowanie, przygotowali i wypromowali materiały formacyjne, modlili się i zachęcali innych do modlitwy w intencji tego dzieła. Te kwestie zazwyczaj nam się kojarzą
z pracą księży. Tym razem zajmowali się nimi świeccy. Wszystkich, którzy chcą poznać prawdziwy, żywy Kościół serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę” – mówi ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Wydarzenie odbywa się pod patronatami Episkopatu Polski, abp Tadeusza Wojdy SAC metropolity gdańskiego oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama