Duża wilgotność i chwiejność wypieranej masy powietrza w połączeniu ze znacznym wspomaganiem wynikającym z obecności strefy zbieżności oraz zatoki niżowej z frontem wskazują na duże prawdopodobieństwo rozwoju chmur burzowych na znacznym obszarze województwa pomorskiego.
Słaby przepływ w środkowej troposferze oraz wysoka wodność (PW 40-50 mm) sugerują, że burze będą generowały ulewne/nawalne opady deszczu mogące powodować podtopienia i zalania. Przepływ nasili się dopiero późnym popołudniem wraz z dotarciem frontu chłodnego.
Oprócz wydajnych opadów deszczu, burze będą mogły nieść opady gradu do 2-4 cm średnicy oraz silne porywy wiatru osiągające 70-90 km/h. W przypadku rozwinięcia się superkomórki burzowej powyższe zjawiska mogą być szczególnie intensywne. Nie można wykluczyć także rozwinięcia się trąby powietrznej, przy czym prawdopodobieństwo jest niskie.
W sobotę spokojnie i ciepło. Natomiast w niedzielę "na chwilę" powróci gorące powietrze zwrotnikowe, które ponownie zostanie wyparte przez chłodniejsze polarnomorskie. Towarzyszyć temu mają, prawdopodobnie dość silne, burze.
UWAGA: Dziś możliwe silne burze! Pomorski Alarm Pogodowy ostrzega mieszkańców regionu
W piątek czeka nas ochłodzenie, a wraz z nim burze, które mogą okazać się silne. Od środy na Pomorze napływa z południa gorące powietrze zwrotnikowe. W piątek w drugiej połowie dnia przez region, z zachodu na wschód, przejdzie chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Przed frontem będzie przemieszczała się rozległa linia zbieżności wiatru. Zarówno w strefie zbieżności, jak i na froncie będą rozwijały się burze.
- 28.06.2024 08:29
Napisz komentarz
Komentarze