piątek, 1 listopada 2024 03:23
Reklama
Reklama

Historia zapalniczki – od prymitywnych narzędzi do nowoczesnych modeli

Zapalniczka to przedmiot, który jest używany przez większość z nas. Kojarzy się on głównie z odpalaniem papierosów, jednak przecież ma on o wiele więcej zastosowań. To właśnie za pomocą zapalniczki możemy odpalić palnik lub świeczkę. Podczas codziennego użytkowania nikt jednak nie zastanawia się nad historią tego małego urządzenia. A jest ona niezwykle ciekawa. Co warto wiedzieć o historii zapalniczek? Oto najważniejsze informacje!
  • Źródło: Art. sponsorowany
Historia zapalniczki – od prymitywnych narzędzi do nowoczesnych modeli

Źródło: freepik.com

W jaki sposób powstała zapalniczka?

Za twórcę pierwszego prototypu zapalniczki uznaje się niemieckiego chemika Johanna Wolfganga Döbereinera. W 1823 roku stworzył on urządzenie, które od jego nazwiska zostało nazwane Lampą Döbereinera. Działanie mechanizmu opierało się o zjawisko samozapłonu wodoru w obecności gąbczastej platyny. Urządzenie to nie zyskało jednak większej popularności ze względu na swoje rozmiary i niebezpieczeństwa wiążące się z jego użytkowaniem.

Model zapalniczki, który przypomina współczesne urządzenia, został opracowany przez angielskiego aptekarza Johna Walkera. Miało to miejsce w 1825 lub 1826 roku (nie udało się tego jednoznacznie ustalić). Wynaleziony przez Anglika sprzęt nadal był jednak daleki od praktyczności. Okazał się on jednak na tyle odpowiadać na potrzeby społeczne, że w następnych latach doczekał się kolejnych modyfikacji.

Prawdziwym przełomem okazał się rok 1903. To właśnie wtedy austriacki chemik Carl Auer von Welsbach dokonał odkrycia, które zrewolucjonizowało zapalniczki. Wynalazł on i opatentował kamień, który umożliwił wytworzenie iskry. Od tego momentu rozpoczęła się produkcja niewielkich rozmiarów urządzeń, które służyły do zapalania. Wykorzystywały one różne paliwa, głównie ropę, benzynę oraz naftę.

Współczesna historia zapalniczek

Odkąd została wynaleziona współczesna zapalniczka, różne firmy zaangażowały się w jej produkcję na dużą skalę. Ważną datą w historii tego urządzenia był rok 1909. Wtedy to wspomniany już Carl Auer von Welsbach opatentował kolejny wynalazek. Tym razem była to zapalniczka benzynowa. Różniła się ona nieco swoją budową od używanych do tej pory modeli.

Opisywany produkt miał formę rurki z lontem, który był nasączony benzyną. Tuż obok rurki zlokalizowane było koło z kamieniem. Jego zadaniem było skuteczne wytworzenie iskry. Opis tego urządzenia brzmi znajomo, prawda? To nie przypadek. Zapalniczka w tej formie przetrwała do dzisiejszych czasów. Na przestrzeni lat wprowadzono jednak niewielkie modernizacje w celu jej ulepszenia.


Ważną datą w historii zapalniczek jest także rok 1932. Wtedy to George G. Blaisdell założył popularną i funkcjonującą do dziś firmę Zippo. Zajęła się ona produkcją zapalniczek benzynowych na masową skalę. Tym, co wyróżniało to przedsiębiorstwo od samego początku istnienia i wyróżnia aż do dziś jest wieczysta gwarancja na produkty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama