niedziela, 22 września 2024 08:35
Reklama
Reklama

„Tu jestaj moja Ojczyzna- radości i smutków świat”

KOCIEWIE. ZBLEWO. Złoty jubileusz KGW Pięćdziesięciolecie Koła Gospodyń Wiejskich w Zblewie obchodzono uroczyście w minioną sobotę .
„Tu jestaj moja Ojczyzna- radości i smutków świat”

Trochę żal nam było pań, bo napracowały się setnie i bardzo się denerwowały przed rozpoczęciem swojego święta. Potem jednak, trema całkiem sama znikła i wszystko poszło jak po maśle. Nie mogło być inaczej, bo panie na każdym kroku spotykają się z wielką życzliwością i szacunkiem dla tego co robią. O tym co robią napisała przewodnicząca KGW Maria Teubner, a bardzo ładnie odczytała pani Libera:
„Zblewo ma wiosko rodzinna
bliska mi sercu jak brat
Piękna, wspaniała, gościnna
Witasz nas w progach swych chat.
Mniyszka tu moja rodzina:
Matka i siostra i brat.
Tu jestaj moja Ojczyzna-
Radości i smutków świat.
Inicjatywa założenia Koła Gospodyń Wiejskich w Zblewie pochodziła od działaczy społecznych: Wandy Gamalskiej – pracującej wówczas w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Zblewie, oraz Stanisława Golusa – prezesa i działacza Kółek Rolniczych w Zblewie.
Za udokumentowaną datę powstania KGW w Zblewie uważa się dzień 11 marca 1958 roku, kiedy to na zebraniu organizacyjnym ustalono listę członków (było 15 ) i wybrano pierwszy zarząd koła. Pierwszą przewodniczącą wybrano panią Zofię Krajewską, mieszkającą obecnie w Zblewie przy ulicy Białachowskiej. Sekretarzem koła została śp. pani Franciszka Szklarska, zaś skarbnikiem pani Franciszka Rogowska, obecnie zamieszkała w Starogardzie Gdańskim. Pani Rogowska w ubiegłym roku, 12 października ukończyła 103 lata życia.
Działalność pierwszego Zarządu była bardzo aktywna i różnorodna. Były to: szkolenia, wyjazdy spotkania, wieczorki taneczne, prężnie działające Kółko Teatralne. Działania społeczne obejmowały teren gminy i poza gminą. W wymienionym składzie Zarząd Koła pracował do 1960 roku. W latach 1960 –1975 przewodniczącymi koła były: Stanisława Kuśnierz i Helena Zalewska. Wówczas koło prowadziło działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji drobiu. Koło brało udział w konkursie „Czystość obór”. Za wygrany konkurs otrzymało nagrodę - aparat do bielenia obór. Były organizowane liczne kursy i szkolenia w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, ochrony zdrowia, uprawy warzyw i inne. Amatorski zespół KGW brał udział i uzyskał pierwsze miejsce w konkursie „ Amatorskich zespołów artystycznych wsi”. Była to nagroda państwowa. Od  1975 – 1979 roku przewodnictwo objęła Melania Szynkowska - wspaniała koleżanka i działaczka społeczna. Prowadziła gospodarstwo rolne specjalistyczne – produkcja mleka. Otrzymała Złotą Wiechę. Zarząd Koła organizował  wycieczki krajoznawcze (Kraków, Częstochowa, Wieliczka, Warszawa , Niepokalanów). Liczne szkolenia podnosiły poziom edukacji gospodyń wiejskich. Organizowano zabawy taneczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, kursy kroju i szycia, kurs gotowania. Od listopada 1979 roku przewodniczącą Koła była koleżanka Jadwiga Galicka. W skład Zarządu wchodziły: Maria Teubner, Genowefa Pelplińska , Stanisława Kuśnierz i Maryla Czajka.W okresie działania tego zarządu , koło powiększyło się do 154 członkiń. Brałyśmy udział w konkursach „Więcej mleka lepszej jakości” oraz konkursach „Więcej owoców, kwiatów i warzyw”. Rozpowszechniałyśmy uprawę warzyw mało znanych. Koło przyczyniło się do osiągnięcia lepszych wyników  w konkursie ”Gmina mistrz gospodarności”. Rozprowadzono przeciętnie około 1500 sztuk piskląt rocznie. Organizowano wycieczki, spotkania, obchody świąt, spotkania w Klubie Seniora.
Jadwiga Galicka pełniła funkcję przewodniczącej Zarządu Kół całej gminy. Od 1 marca 1997 roku do chwili obecnej funkcję przewodniczącej Koła pełni pani Maria Teubner. W skład Zarządu wchodzą: Maryla Czajka, Daniela Kłos. W okresie ostatnich przemian społecznych i gospodarczych zmniejszyła się liczebność Koła. Obecnie nie rozprowadzamy piskląt drobiu, jednak aktywnie działamy na rzecz swojego środowiska. Włączyłyśmy się w zbiórkę na remont kościoła w Zblewie. Uczestniczymy corocznie w konkursie „Piękna wieś, zadbany ogród”. Zorganizowałyśmy konkurs kosmetyczny. Brałyśmy udział w wyjazdach szkoleniowych. Uczestniczymy w organizowaniu spotkań z okazji 8 marca, w spotkaniach opłatkowych i wieczorkach tanecznych (śledzik). W dożynkach gminnych i powiatowych nasze koło uczestniczy z wykonanym przez nasze członkinie wieńcem oraz koszem dorodnych warzyw i owoców. Brałyśmy udział z wielkim zaangażowaniem w organizowanych Turniejach Kół Gospodyń Wiejskich w Kaliskach- dwukrotnie, w Starogardzie – dwukrotnie  i w Jabłowie- dwukrotnie, za co otrzymałyśmy nagrody rzeczowe i pieniężne. W trosce o zachowanie tradycji i gwary kociewskiej z naszej inicjatywy powstał zespół „Rodzina” , który działa ponad 10 lat i cieszy się wielkim uznaniem. Zorganizowałyśmy wycieczki do Będomina – Muzeum Hymnu Narodowego, Garczyna - hodowla strusi, Wdzydz. Zwiedzaliśmy Kamienne Kręgi i akwedukty wodne, Szymbark, Łebę, Toruń, Ciechocinek i inne. Przysporzył nam wiele radości rajd rowerowy i ognisko w Gospodarstwie Agroturystycznym w Cisie. Promowałyśmy naszą gminę na Festynie „Lato z radiem” w Starogardzie Gdańskim. Na festynach i innych imprezach nasze stoisko z potrawami regionalnymi i swojskimi wypiekami cieszyło się powodzeniem. Prezentowałyśmy wystawy palm wielkanocnych , wyrobów ozdobnych haftów, koronek, stół wigilijny i stół wielkanocny. Czynnie włączyłyśmy się w obchody 700 lecia Zblewa. Brałyśmy udział w plebistycie na najlepsze koło w powiecie ogłoszonym przez „Gazetę Kociewską”. Uzyskałyśmy 195 punktów – czwarte miejsce w powiecie. Nasz wywiad w „Życiu na gorąco” wzbudził zainteresowanie czytelników. Włączyłyśmy się też z prezentacją gwary kociewskiej w audycji telewizyjnej Jerzego Boja. Jesteśmy członkiniami Powiatowego Zrzeszenia „Kobiety kwiaty Kociewia”, gdzie w Zarządzie są koleżanki : Teubner Maria, Urszula Weisbrodt. Nasze koleżanki śpiewają w chórze „Melodia”. Obecnie jest nas 26 członkiń. Posiadamy 11 kompletów strojów kociewskich. Nasza działalność jest wspierana przez Bank Spółdzielczy, Kółko Rolnicze, Urząd Gminy, Radę Sołecką. Dobrze układa nam się współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury, z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów i zespołem Rodzina.
Pół wieku istnieje działalność naszego Koła na rzecz swoich członkiń, a przede wszystkim na rzecz społeczeństwa. Miłe koleżanki . Szanowni Goście. Kobiety potrafią nie tylko to co tu usłyszeliśmy. Kończę swoje wystąpienie cytatem z wiersza: „ Dziateczki kochane dobrze wychowujo
Mowa ji zwyczaje dawne zachowujo.
Żeby gzubki pomnianteli
Że my kociewiaki!
My szanujim swoje strony.
Toć my so Źblewiaki.
Niechy wszyści w to uwierzo
-    kożda ojcowjizna
To kawałek naszy Polski. To nasza Ojczyzna”.
Nic dodać- nic ująć!
Podczas tak zacnej uroczystości nie mogło zabraknąć wójta Krzysztofa Trawickiego, który nagradzając swoje panie żartował, że jego krajanki to piecuszki.
Prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Piotr Hałuszczak, dyrektor Banku Spółdzielczego w Zblewie Felicja Odyja, inspektor do spraw promocji gminy Elżbieta Glaza, dyrektor GOK, Marek Draws, sołtys, przewodniczący Rady Sołeckiej i radny Czesław Kuczkowski, zaprzyjaźnieni seniorzy z koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z przewodnicząca Ewą Kuczkowską, koleżanki z KGW w Pinczynie i Paubinka, chór Melodia z dyrygentem Blandyną Czają, zespół Rodzina z kierownikiem Zbigniewem Kostką- to goście, którzy nie zawiedli oczekiwań i pojawili się wspólnie świętować ten niecodzienny jubileusz. Zaproszono także Gazetę Kociewską.
Potem było coraz weselej. Do łez rozbawiłwszystkich skecz, w którym dwie gospodynie rozmawiały przez telefon.
-Halo, halo. Tereska? Tu Andzia. To je czas na pindziesięciolecie KGW, do Domu Kultury sia wybierać. A ciebie jeszcze tu ni ma?
-    Toć Andzia, to je dopiero na przyszła sobota!
-    Jena, jena. Ty jesteś taka uczona. A może ty sia naszy kociewski mowy wstydzisz, co?
-    Dla Kociewianki mowa ojców to świętość.
-    We wsi gadeli, że w zeszła sobota spacerowałaś sobie z jakimś szykownym chłopam.
I tak dalej i tak dalej. Potem były śpiewy przy akompaniamencie Rodziny, wiersze, koncert chóru Melodia. Nie zabrakło pamiątkowych statuetek dla władz gminy i wszystkich, którzy wspierają dzielne panie.
Piotr Hałuszczak uhonorował odznaczeniem Order Serca Matkom Wsi Marylę Czajka, Wandę Pelowską, Bertę Cejer, Urszulę Weissbrodt i Marię Teubner.
Później przy smakołykach przygotowanych przez jubilatki panie bawiły się i wspominały. Gratulujemy tej „pięćdziesiątki” i życzymy kolejnej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama