Reklama
„Tu jestaj moja Ojczyzna- radości i smutków świat”
KOCIEWIE. ZBLEWO. Złoty jubileusz KGW Pięćdziesięciolecie Koła Gospodyń Wiejskich w Zblewie obchodzono uroczyście w minioną sobotę .
- 08.04.2008 21:43 (aktualizacja 07.08.2023 19:45)
Trochę żal nam było pań, bo napracowały się setnie i bardzo się denerwowały przed rozpoczęciem swojego święta. Potem jednak, trema całkiem sama znikła i wszystko poszło jak po maśle. Nie mogło być inaczej, bo panie na każdym kroku spotykają się z wielką życzliwością i szacunkiem dla tego co robią. O tym co robią napisała przewodnicząca KGW Maria Teubner, a bardzo ładnie odczytała pani Libera:
„Zblewo ma wiosko rodzinna
bliska mi sercu jak brat
Piękna, wspaniała, gościnna
Witasz nas w progach swych chat.
Mniyszka tu moja rodzina:
Matka i siostra i brat.
Tu jestaj moja Ojczyzna-
Radości i smutków świat.
Inicjatywa założenia Koła Gospodyń Wiejskich w Zblewie pochodziła od działaczy społecznych: Wandy Gamalskiej – pracującej wówczas w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Zblewie, oraz Stanisława Golusa – prezesa i działacza Kółek Rolniczych w Zblewie.
Za udokumentowaną datę powstania KGW w Zblewie uważa się dzień 11 marca 1958 roku, kiedy to na zebraniu organizacyjnym ustalono listę członków (było 15 ) i wybrano pierwszy zarząd koła. Pierwszą przewodniczącą wybrano panią Zofię Krajewską, mieszkającą obecnie w Zblewie przy ulicy Białachowskiej. Sekretarzem koła została śp. pani Franciszka Szklarska, zaś skarbnikiem pani Franciszka Rogowska, obecnie zamieszkała w Starogardzie Gdańskim. Pani Rogowska w ubiegłym roku, 12 października ukończyła 103 lata życia.
Działalność pierwszego Zarządu była bardzo aktywna i różnorodna. Były to: szkolenia, wyjazdy spotkania, wieczorki taneczne, prężnie działające Kółko Teatralne. Działania społeczne obejmowały teren gminy i poza gminą. W wymienionym składzie Zarząd Koła pracował do 1960 roku. W latach 1960 –1975 przewodniczącymi koła były: Stanisława Kuśnierz i Helena Zalewska. Wówczas koło prowadziło działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji drobiu. Koło brało udział w konkursie „Czystość obór”. Za wygrany konkurs otrzymało nagrodę - aparat do bielenia obór. Były organizowane liczne kursy i szkolenia w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, ochrony zdrowia, uprawy warzyw i inne. Amatorski zespół KGW brał udział i uzyskał pierwsze miejsce w konkursie „ Amatorskich zespołów artystycznych wsi”. Była to nagroda państwowa. Od 1975 – 1979 roku przewodnictwo objęła Melania Szynkowska - wspaniała koleżanka i działaczka społeczna. Prowadziła gospodarstwo rolne specjalistyczne – produkcja mleka. Otrzymała Złotą Wiechę. Zarząd Koła organizował wycieczki krajoznawcze (Kraków, Częstochowa, Wieliczka, Warszawa , Niepokalanów). Liczne szkolenia podnosiły poziom edukacji gospodyń wiejskich. Organizowano zabawy taneczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, kursy kroju i szycia, kurs gotowania. Od listopada 1979 roku przewodniczącą Koła była koleżanka Jadwiga Galicka. W skład Zarządu wchodziły: Maria Teubner, Genowefa Pelplińska , Stanisława Kuśnierz i Maryla Czajka.W okresie działania tego zarządu , koło powiększyło się do 154 członkiń. Brałyśmy udział w konkursach „Więcej mleka lepszej jakości” oraz konkursach „Więcej owoców, kwiatów i warzyw”. Rozpowszechniałyśmy uprawę warzyw mało znanych. Koło przyczyniło się do osiągnięcia lepszych wyników w konkursie ”Gmina mistrz gospodarności”. Rozprowadzono przeciętnie około 1500 sztuk piskląt rocznie. Organizowano wycieczki, spotkania, obchody świąt, spotkania w Klubie Seniora.
Jadwiga Galicka pełniła funkcję przewodniczącej Zarządu Kół całej gminy. Od 1 marca 1997 roku do chwili obecnej funkcję przewodniczącej Koła pełni pani Maria Teubner. W skład Zarządu wchodzą: Maryla Czajka, Daniela Kłos. W okresie ostatnich przemian społecznych i gospodarczych zmniejszyła się liczebność Koła. Obecnie nie rozprowadzamy piskląt drobiu, jednak aktywnie działamy na rzecz swojego środowiska. Włączyłyśmy się w zbiórkę na remont kościoła w Zblewie. Uczestniczymy corocznie w konkursie „Piękna wieś, zadbany ogród”. Zorganizowałyśmy konkurs kosmetyczny. Brałyśmy udział w wyjazdach szkoleniowych. Uczestniczymy w organizowaniu spotkań z okazji 8 marca, w spotkaniach opłatkowych i wieczorkach tanecznych (śledzik). W dożynkach gminnych i powiatowych nasze koło uczestniczy z wykonanym przez nasze członkinie wieńcem oraz koszem dorodnych warzyw i owoców. Brałyśmy udział z wielkim zaangażowaniem w organizowanych Turniejach Kół Gospodyń Wiejskich w Kaliskach- dwukrotnie, w Starogardzie – dwukrotnie i w Jabłowie- dwukrotnie, za co otrzymałyśmy nagrody rzeczowe i pieniężne. W trosce o zachowanie tradycji i gwary kociewskiej z naszej inicjatywy powstał zespół „Rodzina” , który działa ponad 10 lat i cieszy się wielkim uznaniem. Zorganizowałyśmy wycieczki do Będomina – Muzeum Hymnu Narodowego, Garczyna - hodowla strusi, Wdzydz. Zwiedzaliśmy Kamienne Kręgi i akwedukty wodne, Szymbark, Łebę, Toruń, Ciechocinek i inne. Przysporzył nam wiele radości rajd rowerowy i ognisko w Gospodarstwie Agroturystycznym w Cisie. Promowałyśmy naszą gminę na Festynie „Lato z radiem” w Starogardzie Gdańskim. Na festynach i innych imprezach nasze stoisko z potrawami regionalnymi i swojskimi wypiekami cieszyło się powodzeniem. Prezentowałyśmy wystawy palm wielkanocnych , wyrobów ozdobnych haftów, koronek, stół wigilijny i stół wielkanocny. Czynnie włączyłyśmy się w obchody 700 lecia Zblewa. Brałyśmy udział w plebistycie na najlepsze koło w powiecie ogłoszonym przez „Gazetę Kociewską”. Uzyskałyśmy 195 punktów – czwarte miejsce w powiecie. Nasz wywiad w „Życiu na gorąco” wzbudził zainteresowanie czytelników. Włączyłyśmy się też z prezentacją gwary kociewskiej w audycji telewizyjnej Jerzego Boja. Jesteśmy członkiniami Powiatowego Zrzeszenia „Kobiety kwiaty Kociewia”, gdzie w Zarządzie są koleżanki : Teubner Maria, Urszula Weisbrodt. Nasze koleżanki śpiewają w chórze „Melodia”. Obecnie jest nas 26 członkiń. Posiadamy 11 kompletów strojów kociewskich. Nasza działalność jest wspierana przez Bank Spółdzielczy, Kółko Rolnicze, Urząd Gminy, Radę Sołecką. Dobrze układa nam się współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury, z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów i zespołem Rodzina.
Pół wieku istnieje działalność naszego Koła na rzecz swoich członkiń, a przede wszystkim na rzecz społeczeństwa. Miłe koleżanki . Szanowni Goście. Kobiety potrafią nie tylko to co tu usłyszeliśmy. Kończę swoje wystąpienie cytatem z wiersza: „ Dziateczki kochane dobrze wychowujo
Mowa ji zwyczaje dawne zachowujo.
Żeby gzubki pomnianteli
Że my kociewiaki!
My szanujim swoje strony.
Toć my so Źblewiaki.
Niechy wszyści w to uwierzo
- kożda ojcowjizna
To kawałek naszy Polski. To nasza Ojczyzna”.
Nic dodać- nic ująć!
Podczas tak zacnej uroczystości nie mogło zabraknąć wójta Krzysztofa Trawickiego, który nagradzając swoje panie żartował, że jego krajanki to piecuszki.
Prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Piotr Hałuszczak, dyrektor Banku Spółdzielczego w Zblewie Felicja Odyja, inspektor do spraw promocji gminy Elżbieta Glaza, dyrektor GOK, Marek Draws, sołtys, przewodniczący Rady Sołeckiej i radny Czesław Kuczkowski, zaprzyjaźnieni seniorzy z koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z przewodnicząca Ewą Kuczkowską, koleżanki z KGW w Pinczynie i Paubinka, chór Melodia z dyrygentem Blandyną Czają, zespół Rodzina z kierownikiem Zbigniewem Kostką- to goście, którzy nie zawiedli oczekiwań i pojawili się wspólnie świętować ten niecodzienny jubileusz. Zaproszono także Gazetę Kociewską.
Potem było coraz weselej. Do łez rozbawiłwszystkich skecz, w którym dwie gospodynie rozmawiały przez telefon.
-Halo, halo. Tereska? Tu Andzia. To je czas na pindziesięciolecie KGW, do Domu Kultury sia wybierać. A ciebie jeszcze tu ni ma?
- Toć Andzia, to je dopiero na przyszła sobota!
- Jena, jena. Ty jesteś taka uczona. A może ty sia naszy kociewski mowy wstydzisz, co?
- Dla Kociewianki mowa ojców to świętość.
- We wsi gadeli, że w zeszła sobota spacerowałaś sobie z jakimś szykownym chłopam.
I tak dalej i tak dalej. Potem były śpiewy przy akompaniamencie Rodziny, wiersze, koncert chóru Melodia. Nie zabrakło pamiątkowych statuetek dla władz gminy i wszystkich, którzy wspierają dzielne panie.
Piotr Hałuszczak uhonorował odznaczeniem Order Serca Matkom Wsi Marylę Czajka, Wandę Pelowską, Bertę Cejer, Urszulę Weissbrodt i Marię Teubner.
Później przy smakołykach przygotowanych przez jubilatki panie bawiły się i wspominały. Gratulujemy tej „pięćdziesiątki” i życzymy kolejnej
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze