Reklama
Korespondencja własna z Lichenia - 'Kościół bez tajemnic'
Biskup Tadeusz Pieronek, wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, Monika Przybysz, ks. Paweł Gronowski z Radia Plus, Wojciech Luchowski oraz publicyści katoliccy Ewa Czaczkowska i Szymon Hołownia to prelegenci konferencji "Kościół bez tajemnic", jaka odbywała się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
- 22.04.2008 09:16 (aktualizacja 28.07.2023 23:00)
Na seminarium przyjechali dziennikarze z całej Polski, w tym silna reprezentacja Wydawnictwa Pomorskiego, aby dyskutować o relacjach między Kościołem a światem polityki. Temat okazał złożony i mocno kontrowersyjny. Biskup Tadeusz Pieronek zauważył, że po Soborze Watykańskim II Kościół odrzucił model państwa wyznaniowego, jako sprzeczny z wolnością człowieka.
- Religia jest wolnym wyborem. Tylko wtedy ma sens – mówił duchowny.- Z drugiej strony to właśnie Kościół jest jedną z sił, która kształtuje społeczeństwo. A to rodzi zarówno w ludziach Kościoła, jak i w politykach rozmaite pokusy. Księża nie mogą być stręczycielami politycznymi .Jeśli kapłan uwikła się w politykę, jeśli poprze jakieś ugrupowanie, to będzie miał za sobą ludzi z tego ugrupowania, ale przeciwko wszystkich innych. To wbrew powszechności nauczania Kościoła.
Duże ożywienie wywołały refleksje wicemarszałka Stefana Niesiołowskiego o polityce etycznej i polityce skutecznej.
- Bardzo często mamy do czynienia z wykorzystywaniem religii do celów politycznych. Dzieje się to z wielką szkodą dla religii i jest przykładem polityki na dłuższą metę nieskutecznej - stwierdził Niesiołowski. - W Polsce nigdy nie udało zbudować się poważnej partii politycznej, która używałaby retoryki religijnej. Największe sukcesy odnosili ludzie, inspirujący się głęboką moralnością. I za taki sukces uważam Unię Europejską.
Dziennikarze dyskutowali o polityce medialnej Kościoła między innymi z ks. Józefem Klochem, rzecznikiem Episkopatu Polski. Konferencja zakończyła się w sobotę wykładem Pawła Zuchniewicza "Papiestwo - duszpasterstwo czy polityka w kontekście życia Jana Pawła II".
Nam trudno oprzeć się wrażeniu, że dziennikarze na siłę chcą zmuszać duchownych do współpracy. Szymon Hołownia uważa, że biskupi mają być do jego dyspozycji kiedy zechce zaprosić ich do swojego programu. My mamy doskonałe kontakty z duchownymi, bo do każdego , naszym zdaniem należy podchodzić z szacunkiem. Niestety media przypominają sobie o Kościele w momencie kiedy dzieje się coś gorszącego.
Najlepszym przykładem dobrej współpracy jest rzecznik prasowy parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiekrzu Kamila Marcinkowska, która jest jednocześnie redaktor naczelną parafialnego „Naszego Kiekrza”. Zatem współpraca jest możliwa. Potrzeba tylko, żeby chciały jej obie strony.
Głównym celem warsztatów było przygotowanie dziennikarzy do lepszego zrozumienia istoty i misji Kościoła. Rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium ks. Zbigniew Krochmal uważa, że bez właściwego zrozumienia posłannictwa Kościoła trudno jest mediom pisać w sposób merytoryczny o Kościele i jego problemach. Podkreślił, że warsztaty mają też ułatwić dziennikarzom orientację w strukturze, języku i hierarchii Kościoła.
Jak podkreślił ks. Krochmal, warsztaty dziennikarskie mają być z jednej strony okazją do podejmowania i komentowania różnych zjawisk nie tylko w życiu społecznym, ale także w życiu Kościoła. Z drugiej strony mają się przyczynić do integracji środowiska dziennikarskiego.
Napisz komentarz
Komentarze