niedziela, 22 września 2024 04:35
Reklama
Reklama

Awanse z okazji święta

STAROGARD GD. Święto Służby Więziennej. 26 kwietnia 1996 roku weszła wżycie Ustawa o Służbie Więziennej. Z okazji 12 rocznicy uchwalenia Ustawy o służbie więziennej w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gd odbyło spotkanie funkcjonariuszy SW z przedstawicielami samorządu i firm współpracujących w zakresie resocjalizacji osadzonych.
Awanse z okazji święta

Uroczystość prowadził zastępca kierownika działu ochrony AŚ kpt. Ryszard Musolf .

Dumny z kadry
Służba Więzienna (SW) jest umundurowaną i uzbrojoną formacją apolityczną podległą Ministrowi Sprawiedliwości i posiada własną strukturę organizacyjną. SW zgodnie  z Kodeksem Karnym Wykonawczym, realizuje zadania w zakresie wykonywania kar pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania. 
Z okazji święta rozkazem specjalnym funkcjonariusze starogardzkiego AŚ zostali awansowani na stopnie podoficerskie i wyższe stanowiska służbowe. Awanse wręczał dyrektor Aresztu Śledczego w Starogardzie Gd. major mgr Jan Komoszyński. W uroczystości uczestniczył prezydent Edmund Stachowicz, przedstawiciel biura posła Jana Kulasa, ksiądz kapełan Kreft, przedstawiciele służb mundurowych i firm i kontrahentów w których pracują skazani.
- Tak jak wszystkie jednostki penitencjarne w Polsce naszym kraju swoje zadania wykonujemy wedle zasady praworządności – mówił major Komoszyński. - Jestem dumny i wyrażam głęboki szacunek dla pracy moich kolegów funkcjonariuszy. Z tymi ludźmi można osiągnąć wiele. Naszym obowiązkiem jest zabezpieczenie porządku  bezpieczeństwa w areszcie tym samym w lokalnym środowisku.
- Chciałbym pogratulować panu dyrektorowi tego jak świetnie tu postępuje resocjalizacja przez pracę – mówił prezydent Starogardu Edmund Stachowicz. - Osadzeni pracują na terenie naszego miasta i swoja pracę wykonują dobrze.


Praca poprawia atmosferę
W latach 90. wcale nie było tak jasne i oczywiste, że skazani będą wykonywali swoją pracę na zewnątrz, na rzecz lokalnej społeczności.
- Pamiętam, było wiele rozmów, wyjaśniania. Każdy miał prawo rozwiać swoje obawy – wspomina mjr Komoszyńśki. - Zapewniam, że będziemy starali się, aby te zatrudnianie było zadaniem priorytetowym.  Adaptujemy pawilon techniczny na mieszkalny na 60 miejsc, z perspektywą zakwaterowania osadzonych, którzy będą pracowali. Liczę, że Centralny Zarząd w Warszawie zaakceptuje nasz pomysł.
Podmioty czekają w kolejce, aby zatrudnić osadzonych.
- Mamy około 300 osadzonych, z tego 100 ma możliwość zatrudnienia. Dzięki temu atmosfera w Areszcie się poprawia a wydarzeń nadzwyczajnych jest mniej, bo skazani mają zajęcie i określony cel.
Starogardzcy osadzeni pracują także na rzecz służb mundurowych.
- Być może - po wprowadzeniu nowej ustawy - spotkamy się na 90. rocznicy powstania Straży Więziennej i wtedy będzie to nasze oficjalne święto ustawowe – dodaje dyrektor.
Służba Więzienna dysponuje w Polsce 155 jednostkami penitencjarnymi, w tym 70 aresztami śledczymi i 85 zakładami karnymi. Znajdują się w nich 78.943 miejsca zakwaterowania dla osadzonych, według normy 3 m2 powierzchni mieszkalnej przypadającej na jedną osobę. W dniu 11 lutego 2008 r. w jednostkach penitencjarnych przebywało 88.619 osadzonych. Polski współczynnik prisonizacji (rozumiany jako liczba więźniów przypadających na 100 tys. mieszkańców) wynosi 236. W Służbie Więziennej zatrudnionych jest 25.789 funkcjonariuszy i 2.447 pracowników, spośród których 38 % legitymuje się wykształceniem wyższym, a wiek kadry w ok. 70 % mieści się w przedziale 20-40 lat. Na jeden etat funkcjonariusza/pracownika Służby Więziennej przypada co najmniej 3 osadzonych.
(Za  Marek Mikielewicz sw.gov.pl)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama