Uroczystość prowadził zastępca kierownika działu ochrony AŚ kpt. Ryszard Musolf .
Dumny z kadry
Służba Więzienna (SW) jest umundurowaną i uzbrojoną formacją apolityczną podległą Ministrowi Sprawiedliwości i posiada własną strukturę organizacyjną. SW zgodnie z Kodeksem Karnym Wykonawczym, realizuje zadania w zakresie wykonywania kar pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania.
Z okazji święta rozkazem specjalnym funkcjonariusze starogardzkiego AŚ zostali awansowani na stopnie podoficerskie i wyższe stanowiska służbowe. Awanse wręczał dyrektor Aresztu Śledczego w Starogardzie Gd. major mgr Jan Komoszyński. W uroczystości uczestniczył prezydent Edmund Stachowicz, przedstawiciel biura posła Jana Kulasa, ksiądz kapełan Kreft, przedstawiciele służb mundurowych i firm i kontrahentów w których pracują skazani.
- Tak jak wszystkie jednostki penitencjarne w Polsce naszym kraju swoje zadania wykonujemy wedle zasady praworządności – mówił major Komoszyński. - Jestem dumny i wyrażam głęboki szacunek dla pracy moich kolegów funkcjonariuszy. Z tymi ludźmi można osiągnąć wiele. Naszym obowiązkiem jest zabezpieczenie porządku bezpieczeństwa w areszcie tym samym w lokalnym środowisku.
- Chciałbym pogratulować panu dyrektorowi tego jak świetnie tu postępuje resocjalizacja przez pracę – mówił prezydent Starogardu Edmund Stachowicz. - Osadzeni pracują na terenie naszego miasta i swoja pracę wykonują dobrze.
Praca poprawia atmosferę
W latach 90. wcale nie było tak jasne i oczywiste, że skazani będą wykonywali swoją pracę na zewnątrz, na rzecz lokalnej społeczności.
- Pamiętam, było wiele rozmów, wyjaśniania. Każdy miał prawo rozwiać swoje obawy – wspomina mjr Komoszyńśki. - Zapewniam, że będziemy starali się, aby te zatrudnianie było zadaniem priorytetowym. Adaptujemy pawilon techniczny na mieszkalny na 60 miejsc, z perspektywą zakwaterowania osadzonych, którzy będą pracowali. Liczę, że Centralny Zarząd w Warszawie zaakceptuje nasz pomysł.
Podmioty czekają w kolejce, aby zatrudnić osadzonych.
- Mamy około 300 osadzonych, z tego 100 ma możliwość zatrudnienia. Dzięki temu atmosfera w Areszcie się poprawia a wydarzeń nadzwyczajnych jest mniej, bo skazani mają zajęcie i określony cel.
Starogardzcy osadzeni pracują także na rzecz służb mundurowych.
- Być może - po wprowadzeniu nowej ustawy - spotkamy się na 90. rocznicy powstania Straży Więziennej i wtedy będzie to nasze oficjalne święto ustawowe – dodaje dyrektor.
Służba Więzienna dysponuje w Polsce 155 jednostkami penitencjarnymi, w tym 70 aresztami śledczymi i 85 zakładami karnymi. Znajdują się w nich 78.943 miejsca zakwaterowania dla osadzonych, według normy 3 m2 powierzchni mieszkalnej przypadającej na jedną osobę. W dniu 11 lutego 2008 r. w jednostkach penitencjarnych przebywało 88.619 osadzonych. Polski współczynnik prisonizacji (rozumiany jako liczba więźniów przypadających na 100 tys. mieszkańców) wynosi 236. W Służbie Więziennej zatrudnionych jest 25.789 funkcjonariuszy i 2.447 pracowników, spośród których 38 % legitymuje się wykształceniem wyższym, a wiek kadry w ok. 70 % mieści się w przedziale 20-40 lat. Na jeden etat funkcjonariusza/pracownika Służby Więziennej przypada co najmniej 3 osadzonych.
(Za Marek Mikielewicz sw.gov.pl)
Napisz komentarz
Komentarze