niedziela, 22 września 2024 02:33
Reklama
Reklama

Nie pójdę w pochodzie, wybiorę wolność!

KOCIEWIE. Moje 1 maje. Gdyby dzisiaj organizowano pochód 1 majowy to Zygfryd Anhald nie kroczył by w nim. Nareszcie mamy inne czasy.
Nie pójdę w pochodzie, wybiorę wolność!
Zygfryd Anhald jest historykiem. Jest nauczycielem. Zawsze uczył i wychowywał młodzież. To jego pasja. Zaprotestował gdy kazano uczyć mu fałszywej historii. To było w latach intensywnej idokrynacji komunistycznej. Za ten odważny gest protestu groziło mu wyrzucenie ze szkoły. To była by tragedia dla pana Zygfryda.

Rzucił historię dla rzutów
Aby zostać z młodzieżą, pan Zygfryd przekwalifikował się z historyka na nauczyciela wychowania fizycznego. W myśl zasady, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Od wielu, wielu lat kształci więc ciała i dusze młodych mieszkańców Skórcza. Jego dziełem jest stworzenie w Skórczu jednego z najsilniejszych, krajowych ośrodków sportów rzutowych i biegowych. Tutaj odbywają się tradycyjne, jesienne zawody rzutowe będące swoistym podsumowaniem sportowego roku. Do Skórcza przybywają najlepsi sportowcy z mistrzami olimpijskimi na czele. O aktywności sportowej pana Zygfryda można by gruba i ciekawą książkę napisać. A kształtowanie ducha? Powiem tylko, że pan Zygfryd jest redaktorem naczelnym jednej z najstarszych na całym Pomorzu gazety parafialnej i od kilku lat jest szafarzem komunii świętej. Kształci więc ducha młodzieży słowem i własnym przykładem. Wróćmy jednak do 1 majowych pochodów.
- Pewnie, że w komunie chodziliśmy na pochody. Szkoły musiały iść bezdyskusyjnie. Skoro musieli iść moi wychowankowie to i ja szedłem z nimi - mówi Zygfryd Anhald. - Nie traktowaliśmy tych manifestacji poważnie. Cena ewentualnego protestu byłaby niewspółmierna do efektów więc nie protestowaliśmy. Wszyscy wiedzieliśmy, że to jest sztuczna sztuczność. Ale święto 1 maja w tamtych czasach miało także swoje zalety. Myślę tu o całej otoczce sportowo-kulturalnej. W tym dniu organizowano wspaniałe majówki. Mieszkańcy mieli okazję do integracyjnego wypoczynku.

Co to za świętowanie?
-  A dzisiaj. Wszystko potępiamy bezkrytycznie.  Niby mamy 1 maja święto ale co to za święto? - zastanawia sie pan Zygfryd. - Katolicy mówią, że to święto Józefa Rzemieślnika i świętują. Opozycjoniści mówią, że to jest święto komunistyczne i bojkotują. Władze samorządowe, najczęściej czekają ze świętowaniem na bezpieczny dzień 3 maja. Trochę szkoda 1 maja. Dano nam wolność i wspaniały pretekst do integracji. Władze samorządowe i działacze społeczni nie wykorzystują tej szansy. Proszę tylko tego co mówię nie odebrać jako nostalgii za dawnymi  czasami. Mój stosunek do komuny jest jednoznaczny i, wydaje mi się, że daję temu wyraz całym swoim życiem. Chodzi mi jednak o zaniechania wychowawcze i integracyjne. Te trzy dni wspaniałych świąt winny być maksymalnie wykorzystywane przez władze aby integrować mieszkańców i dyskretnie edukować. Mamy jednak wolność i nikt nie może nikogo zmuszać do czegokolwiek. Władza wykorzystuje to aby minimalizować swoje działania. Dotychczas nie zainteresowano mnie jakimś ciekawym zaproszeniem na majowe świętowania. Wobec powyższego poświęcę te święta na podtrzymanie kontaktów koleżeńskich i rodzinnych. Wyjeżdżam 1 maja do Torunia, potem do Bydgoszczy a potem do Chojnic. Takie będzie moje prywatne świętowanie. Wolność.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama