niedziela, 22 września 2024 02:28
Reklama
Reklama

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

KOCIEWIE. Biało-czerwona duma. Już po raz piąty, 2 maja obchodzić będziemy Dzień Flagi. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku. Początkowo święto to nosiło nazwę Dnia Orla Białego.
Święto flagi państwowej obchodzone jest w wielu krajach. Dzień taki świętują m.in. Amerykanie, Rosjanie, Szwedzi czy Estończycy.
Początek maja jest czasem, gdy polskie flagi są wyjątkowo dobrze eksponowane. Otóż 1 maja mamy Święto Pracy, już następnego dnia obchodzimy Dzień Flagi, a 3 maja świętujemy z kolei rocznicę pierwszej polskiej konstytucji.

Wesele z flagą
Ustanowienie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej łączyło się ze zmianami w prawie o godle, barwach i hymnie Polski. Po zmianie przepisów obowiązujących jeszcze od 1980 roku pozwolono każdemu na eksponowanie polskiej flagi w miejscach i pomieszczeniach. Warunkiem jest, aby polska flaga znajdowała się w miejscu, w którym otoczona będzie czcią i szacunkiem. Dzięki temu można jej użyć np. podczas wesela.
Dzień Flagi jest świętem wyjątkowym m.in. z powodu historycznych zaszłości łączących się z datą 2 maja. To właśnie tego dnia za czasów realnego socjalizmu ściągano flagi państwowe wywieszone z okazji Święta Pracy, aby nie wisiały one przypadkiem do wypadającej następnego dnia rocznicy Konstytucji 3 Maja.

Znaczenie barw flagi
Biel i czerwień pochodzą z herbu państwowego - białego orla w koronie na czerwonym tle. Barwy te są ustanowione w polskiej konstytucji. Polska flaga i jej barwy kształtowały się na przestrzeni wieków. Nasze barwy narodowe jako jedne z nielicznych mają swoje silne oparcie w heraldyce. W układzie poziomym barwa biała jest u góry, natomiast w układzie pionowym kolor biały umieszcza się zawsze po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
Polska flaga biało-czerwona po raz pierwszy została użyta w charakterze barw państwowych dnia 7 lutego 1831 r. Tego roku Sejm Królestwa Polskiego uchwalił odpowiednią ustawę.
"Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią:
Art. 1 - Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Art. 2 - Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były" - czytamy w ustawie z 1831 roku.
Biało-czerwone barwy stały się symbolem naszego państwa ponownie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Dumnie i logicznie
Największe problemy z ustaleniem sposobu wywieszenia flag zaczynają się gdy trzeba powieści kilka różnych flag w jednym rzędzie. Nie wiadomo wtedy która flaga ma być umieszczona w środku, która po lewej stronie a która po prawej. Aby wywiesić je prawidłowo i nikogo nie urazić należy najpierw ustalić starszeństwo flag. Jeżeli gmina ma flagę to flaga gminy powinna być umieszczana na tej samej wysokości, co flaga najwyżej postawiona w hierarchii. W przypadku wieszania dwóch flag, flaga wyżej postawiona w hierarchii zajmuje miejsce po prawej stronie heraldycznej flagi niżej postawionej w hierarchii. Uwaga. Prawa strona heraldyczna jest lewą stroną z perspektywy patrzącego. W przypadku wieszania dwóch flag o tej samej ważności heraldycznej, z prawej strony heraldycznej zawsze umieszcza się flagę gospodarza. Natomiast w przypadku wieszania trzech flag o tym samym stopniu ważności w hierarchii, flagę gospodarza umieszcza się w środku. Jeżeli wywiesza się cztery i więcej flag o różnym stopniu ważności to flagę o najwyższym stopniu w hierarchii umieszcza się na początku i na końcu, natomiast w środku znajdują się flagi umieszczone od prawej strony heraldycznej, zgodnie z hierarchią, od najwyżej postawionej do najniżej postawionej w hierarchii. W przypadku wieszania czterech i więcej flag o tym samym stopniu ważności, z prawej strony heraldycznej umieszcza się zawsze flagę gospodarza. Proste i logiczne, prawda?
Jesteśmy już 4 lata członkami Unii Europejskiej. Unia to jasne reguły i porządek prawny. Także w kwestii wieszania flag. Aby nie narazić się na zbędne uwagi warto dołożyć starań aby nasze flagi powiewały nie tylko dumnie ale i logicznie.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama