niedziela, 22 września 2024 00:56
Reklama
Reklama

Niewarci fifki tabaki?

KOCIEWIE. JABŁOWO. Jak Matka Boska wróciła. Początkowo podstarogardzka wieś Jabłowo należała do starostwa gniewskiego, następnie do Czarlińskich, wreszcie do znanej z patriotyzmu rodziny Jackowskich.
Niewarci fifki tabaki?

Hiacynt Jackowski był jednym z przywódców pomorskiej organizacji powstańczej (1863-64), jego syn Teodor podczas Powstania Styczniowego tworzył powstańcze województwo pomorskie, drugi syn - Henryk, wstąpił do zakonu jezuitów, zapisał się jako obrońca prześladowanych przez cara unitów na Podlasiu. Potomek rodu, Henryk Nostycy, malarz i witrażysta, brał udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918 r. i Kampanii Wrześniowej 1939 r.
 We wsi jest dwór w stylu empire z początku XIX w. wraz z parkiem wybudowany w 1860 r. przez Hiacynta Jackowskiego. Obecnie jest to własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jego sytuacja prawna jest nieuregulowana. Podobno Zygmunt Koralewski, właściciel zaciągnął pożyczkę w szwajcarskim banku na meliorację. W ten sposób powstała hipoteka. W pałacu mieszka pani Halinka, która prowadzi dom samopomocy. We wsi mówią, że Agencja ma przygotowany dla niej lokal. Dodają też, że pani Halinka wyremontowała skrzydło pałacu i powinna tam dalej mieszkać.
Kiedy w grudniu ubiegłego roku w Jabłowie z kapliczki przy pałacu zginęła ciężka, kamienna figura Matki Boskiej Zygmunt Sokołowski, właściciel zakładu galwanizacyjnego urodzony w Jabłowie postanowił, że ufunduje nową figurę. Jak postanowił, tak zrobił. Figura od soboty stać będzie na dawnym miejscu. Przy okazji tego wydarzenia odwiedziliśmy Ignacego Lisa, 83- letniego mieszkańca Jabłowa, który opowiedział nam  o historii pałacu, który nazywa zamkiem.
Pan Ignacy urodził się w Mirotkach, a „uchowany” jest w Markocinie. W Jabłowie mieszka od 1937 roku. Miał 13 lat, kiedy zaczął furmanić. Niezbyt chętnie mówi o czasach kiedy był agronomem.
- Gdzie ja miał iść?  Po co ?- dziwi się naszemu pytaniu czy nie ciągnęło go w świat. Chętniej mówi o Zygmuncie Koralewskim, posłem na Sejm który pochodził z Poznania i  w 1925 roku ożenił się z  Janiną Hrtzbergówną. To była rodzina z Jackowskimi. Zygmunt trafił w 1942 roku do obozu koncentracyjnego. Jego żonę wyrzucono z pałacu. Przez całą wojnę pomieszkiwała u pana Ignacego i u pana Augustyna. To trwało około sześciu lat. Koralewska słabo mówiła po polsku. Z panem Ignacym porozumiewała się po niemiecku.
- Po wojnie mieszkali w Sopocie- wspomina pan Ignacy- Zamanówszy do mnie przyjeżdżał. Ich  jedyny syn miał 22 lata kiedy umarł na cukrzycę. Ubowcy zabrali Koralewskim. majątek w Starogardzie. Dlatego wyprowadzili się do Sopotu.
Pałac się nie marnuje. Tak twierdzi pan Ignacy.
- Gdyby nie pani Halinka dawno poszedłby na zmarnowanie.
- mówi pan Lis- Tu była budowlanka, Państwowe Gospodarstwo Rolne, sierociniec, szkoła, przedszkole. Ale to wszyscy, to byli tylko użytkownicy. A pani Halinka wyremontowała i tera to je ludziom w oczach. W 1941 roku figurę Matki Boskiej, która stałą na skrzyżowaniu zniszczyli Niemcy. Po wojnie został tylko cokół. Komuniści, kiedy poszerzali drogę zniszczyli resztę.
- Jak to stare ludzie mawiali: Ten lud co się po wojnie urodził nie będzie nawet fifki tabaki warty- naszły pana Ignacego filozoficzne myśli- Byli czasy, że syn matka szalikam udusił, syn matkę nożyczkami zasztychuje. To wszystko dziś to je rabunkowa gospodarka. Ja co coś u prokuratura siedział, bo nie oddałem litra mleka w obowiązkowych dostawach.  Potem przyszły te kółka, nie kółka. Ja tam mam 11 hektarów i mam co robić.
Nasz rozmówca opowiadał jak rok był w Niemczech. Wcielony, jak wielu Kociewiaków przymusowo do niemieckiego wojska w 1944 roku.
- Dawniej był lepszy spokój- mówi pan Ignacy- Kto chciał robić to robił i żył. A dzisiejsza młodzież jak jest sam widzisz.
Zygmunt Sokołowski pozałatwiał wszystkie potrzebne zezwolenia. Cieszy się, że Matka Boska wróci do Jabłowa.
Pan Ignacy wspomina wielonarodową wieś sprzed wojny.
- Jarcew, Kozak żegnał się na trzy rogi.- wspomina pan Ignacy-  To był dobry gospodarz. Jego domu już nie ma. Miał 105 mórg. Dał mu je Koralewski za to, że był u niego zarządcą. Maryna Raińska też dostała, bo była z siostrą niańkami. Taki klin za Augustynem, którego nikt nie chciał. A Koralewskiego wzięli do niewoli jako jeńca. W styczniu w Starogardzie kamienie przy młynie wyciągał z wody. Kiedy wrócił gospodarzem był tu Lubiński, fornal. Koralewski sprowadzał konie z darów z UNRy. Konie paśli jak bydło. A stąd brali je na majątki do Barłożna, Starej Jani i gdzie tam jeszcze. Kiedy Amerykanie przestali słać pomoc Koralewskiemu proponowano pracę. Ale nie chciał, bo nie po drodze mu było mu po drodze z komunistami.
Cegielnia, krównia, mleczarnia zostały zniszczone. Teraz tak nie ma. Teraz tylko hektary się liczą.
Żegnamy sympatycznego, jakby nie z tej epoki staruszka. Jak mu wytłumaczyć, że czasy się zmieniły?




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama