sobota, 21 września 2024 22:07
Reklama
Reklama

Jubileusz 25-lecia Duszpasterstwa Rolników

KOCIEWIE. PIASECZNO. W dniu św. Izydora, patrona rolników, w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie koło Gniewu odbyły się uroczystość 25-lecia działalności Duszpasterstwa Rolników w Diecezji Pelplińskiej.
Jubileusz 25-lecia Duszpasterstwa Rolników
Tłumy wiernych przybyły w tym dniu do uroczego Piaseczna. Wśród pielgrzymów było wiele osób z powiatu starogardzkiego. Uroczystości jubileuszowe odbywały się w kaplicy przy Studzience.   
Pierwsza część jubileuszu poświęcona została refleksji teologiczno-socjologicznej i historycznej, związanej z duszpasterstwem rolników. Pielgrzymi wysłuchali wykładów o teologiczno – historycznym wymiarze działalności Krajowego Duszpasterstwa Rolników w latach 1982-2007 oraz o wsi i rolnictwie pomorskim.
Przedstawiona została także krótka historia założenia w Piasecznie pierwszego Kółka Rolniczego.
O godz. 17.00 odprawiona została Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Jana Bernarda Szlagi, podczas której homilię wygłosił J. E. Ks. Bp Jan Styrna, Krajowy Duszpasterz Rolników.
Po Mszy św. sceną przy Studzience zawładnęły zespoły folklorystyczne.

Okolicznościowy list pasterski związany z 25-leciem duszpasterstwa rolników w Diecezji Pelplińskiej


Drodzy w kapłaństwie bracia prezbiterzy, umiłowani w Panu!

W tym roku Diecezja Pelplińska świętuje 25-lecie duszpasterstwa rolników, doliczając do szesnastu lat swojej historii dziewięć lat jeszcze z okresu Diecezji Chełmińskiej. Kiedy ogarniamy myślą wszystkie dokonania naszej braci rolniczej, ubogacone nowymi impulsami modlitwy, dożynkami celebrowanymi we wspólnocie Kościoła, pielgrzymowania i przejęcia się społeczną nauką Kościoła, to bez trudu zauważamy, że jest za co Bogu dziękować. Chcemy zatem dziękować za prace rolników, za duszpasterzy im towarzyszących, za pomnażanie umiejętności, także z pomocą biskupich uniwersytetów ludowych.
Te właśnie i wiele innych spraw uczynimy przedmiotem naszej modlitwy
i refleksji w dniu 15 maja 2008 w Piasecznie. To najstarsze na Pomorzu sanktuarium Maryjne, stolicę Królowej Pomorza i Matki Jedności, wybraliśmy na miejsce uczczenia 25 lecia duszpasterstwa rolników. Pierwsza część, poczynając od godziny 15.30 będzie poświęcona refleksji teologiczno-socjologicznej i historycznej, związanej z duszpasterstwem rolników. O godz. 17.00 na placu „Przy Studzience” będę przewodniczył Mszy świętej koncelebrowanej, podczas której homilię wygłosi ks. biskup Jan Styrna, Biskup Elbląski, Krajowy Duszpasterz Rolników.
Na dzień obchodu naszego 25-lecia wybraliśmy dzień św. Izydora, rolnika spod Madrytu (XI/XIIw.), często nazywanego Izydorem Oraczem. Martyrologium Rzymskie pisze o nim, że razem ze swoją żoną, Turybią, stał się wzorem chrześcijańskiego rolnika, bo dzielnie pracując na ziemi, bardziej liczył na owoce nieba, o które cierpliwie zabiegał.
Swoje zaproszenie kieruję do rolników, ale przecież nie może podczas naszego dziękczynienia za 25 lat duszpasterstwa rolników zabraknąć duszpasterzy rolników, w tym także dekanalnych duszpasterzy rolników. Przybywajcie wszyscy, wszak 25-lecie tego duszpasterstwa to jest wasz wspólny sukces. Z serca błogosławię.
† Jan Bernard Szlaga
Biskup Pelpliński


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama