sobota, 21 września 2024 22:06
Reklama
Reklama

Ruchanki naukowo czyli miłość po kociewsku

GDAŃSK. Kociewie na Uniwersytecie. W czwartek 29 maja zapowiada się niecodzienna prezentacja walorów tego regionu. Będą też słynne "ruchanki" oraz "ekwadorski" Kociewiak z osieckiego Ciemnogrodu - Cejrowski (WC Kwadrans).
W tym dniu Kociewie zawładnie Wydziałem Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.
Program spotkania z Kociewiem.

Najpierw zostanie zaprezentowana historia Kociewia.
O historii  tego regionu, odważnie i zdecydowanie "zdobywającego sobie prawo obywatelstwa w naszych myślach" opowie pieczołowity archiwista Kociewia, Ryszard Szwoch. Jest on animatorem czasopisma "Zapiski Kociewskie". Posiada także, prawdopodobnie największy w kraju zbiór życiorysów znanych ludzi Kociewia. Następnie swoimi uwagami na temat edukacji regionalnej na Kociewiu podzieli się profesor Maria Pajakowska-Kęsik.
Pani profesor całe swoje życie promuje gwarę kociewską. Zafascynowana dorobkiem gwaroznawczym ks. Bernarda Sychty stworzyła Aneks do Sychty w którym umieściła zebrane "niczym zaostałe kłosy" dodatkowe, kociewskie wyrażenia gwarowe. Napisała także wspaniałą inscenizację "Maszki", w której prezentuje weselne zwyczaje kociewskie. Maria Pająkowska-Kęsik jest dynamicznym oratorem i potrafi zafascynować słuchaczy swoimi wykładami.
Potem czarować będzie słuchaczy Wojciech Cejrowski. To chyba najbardziej znany Kociewiak w naszym kraju. Jego niezapomniane WC Kwadrans były najobfitszą, telewizyjną promocją Kociewia. Zakochany w Kociewiu i swoim osieckim Ciemnogrodzie wozi je w sercu po całym świecie.   
Wojciech Cejrowski opowie o kulturze kociewskiej.
Potem sceną zawładnie Mirka Moeller i jej roztańczone gzuby. Kociewski dynamit taneczny. Po emocjach, jakie niewątpliwie wywoła występ zespołu pani Mirki można będzie odpocząć oglądając wystawę rzeźb Zygmunta Bukowskiego. To niekwestionowany Król Kociewskich Rzeźbiarzy. O szacunku jaki zyskał wśród Kociewiaków ten skromny rolnik z Mierzeszyna koło Przywidza, niechaj świadczy fakt, że jest aktualnie jedynym, żyjącym patronem szkoły na Kociewiu a może i w całej Polsce.
Kontynuować będzie można odpoczynek podziwiając rewelacyjne fotografie Zenona Usarkiewicza z Wycinek koło Osieka. Jest Kociewiakiem w pierwszym pokoleniu. Wydał kilka fotograficznych albumów o Kociewiu. Był nawet przewodniczącym Rady Gminy Osiek. Został zaakceptowany i jakby adoptowany przez Kociewiaków a jest to ogromne wyróżnienie.
Organizatorzy zapraszają także na ruchanki kociewskie i inne specjały regionalne. Pychota.
Spotkanie 29 maja, początek o godz. 15.30 w auli 039.  Wstęp bezpłatny.

Przepis na ruchanki
Do ruchanek potrzeba pół kilo maki, 2 jajka, ponad pół litra mleka i pół kostki drożdży. Potrzebny będzie także olej. Zaczynamy od drożdży. Rozpuszczamy je w około pół szklanki mleka. I odstawiamy na chwilę. W tym czasie do mąki wbijamy jajka i powoli mieszając dolewamy mleko z rozpuszczonymi drożdżami. Aby otrzymać masę nieco gęstszą od ciasta naleśnikowego trzeba dodatkowo dolewać mleko. Ciasto należy dosolić do smaku. Absolutnie nie dodawać żadnych dodatków smakowych. Można jedynie dodać łyżkę oleju aby ciasto "mniej piło" w trakcie pieczenia. Gotowe ciasto odstawiamy aby urosło. W tym czasie wlewamy olej do rondla i rozgrzewamy. Ciasto rośnie około 45 minut. Gotowe ciasto nabieramy dużą łyżką i "rzucamy" na rozgrzany olej. Przed każdym kolejnym nabraniem ciasta  warto zanurzyć łyżkę w oleju aby ciasto nie przywierało do niej.  Na średnim rondlu winno zmieścić się około 7 ruchanek. Smażymy je na złocisty kolor. Z obu stron. Upieczone ruchanki posypujemy cukrem pudrem. W ten sposób osobiście piekę ruchanki i sa one moim kuchennym hitem. Przepis otrzymałem od gospodyń z Osówka w gminie Osieczna.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama