sobota, 21 września 2024 19:45
Reklama
Reklama

Ćwierćwiecze kapłaństwa ks. Gerarda Jakubiaka

KOCIEWIE. JABŁOWO. Dyrektor diecezjalnego Caritas, proboszcz, ratownik, ks. Gerard Jakubiak obchodził w zeszłym tygodniu ćwierćwiecze posługi kapłańskiej.
Ćwierćwiecze kapłaństwa ks. Gerarda Jakubiaka
- Świętujemy dzisiaj pierwszą połowę jubileuszu - powiedział w homilii ks. biskup Jan Bernard Szlaga. - Drugą połowę będziemy świętować za 25 lat. Każdy inny okrągły jubileusz jest jego markowaniem i jakby pośpiechem w świętowaniu, który musi mieć swoje oparcie w liczbach. Rok pięćdziesiąty jest rokiem błogosławieństwa bożego. Te obchody są legalne, żeby nie było wątpliwości. Natomiast nie są pełnią dobrodziejstwa jakie Pan Bóg związał z czasem. Jubileusz to jest dar czasu .To nie jest sprawa awansu. Uczymy się świętować z Panem Bogiem jego dary. Bóg stwarzając świat nauczył nas świętować i niedziele - odliczając tak aby wypadały co siedem dni. Siedem to jest liczba doskonała.
Biskup przypomniał świętowanie roku 2000, który obchodzono w Kościele jako wielokrotność liczby 50. Dodał, że w życiu kapłańskim 25 lat to spory odcinek czasu. Powiedział, że ks. Gerard ten swój czas znakomicie wykorzystał na budowanie. Dobrym budowaniem kaznodzieja nazwał budowanie na skale nie na emocjach. Nawiązał do wizyty Ojca Świętego na Kociewiu, w Pelplinie. Wówczas to budowanie na skale było osią całej homilii Papieża.
- Działania zewnętrzne często gubią istotę ducha - mówił ks. biskup. - Często ktoś traktuje religię jako zespół przyzwyczajeń, zwyczajów, tradycji, do których się zmusza. Tak jest nawet w Boże Ciało, kiedy procesja wyrusza na ulice naszych miast- wielu naszych współbraci wierzących nie wie jak się zachować w tym czasie. Jest to jakieś przeżycie folkloru. Obserwowanie dzieci sypiące kwiatki, sztandarów. Dla nas jest to wyjście na spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym. Wielka łaska, że możemy to spotkanie przeżyć na ulicach naszych miast i wsi. A często wierni opuszczają mszę świętą i idą na procesję, żeby coś z tego zobaczyć. Jak Zacheusz, który wszedł na drzewo, żeby patrzeć kiedy Chrystus przechodził. To nie jest tak, żeby na liturgię patrzeć. Trzeba w niej uczestniczyć. Stąd też w dzisiejszej uroczystości idźmy w jej głąb. W głąb darów Jezusa Chrystusa, z których jesteśmy rozliczani. Jest czas Pierwszej Komunii Świętej. Ile tu jest pozorów pobożności. Rozpoczynając od samego obchodu zewnętrznego- bardzo wystawnego, bardzo bogatego. Słyszę ostatnio, raz, drugi i trzeci, że Pierwsze Komunie odbywają się wraz z poprawinami. Zupełne nieporozumienie. Słyszę także, że są to prezenty tak bogate i wielkie, że przerastają Komunię Świętą. Bo przecież dar Komunii Świętej jest mały, nikłej wartości. To jakieś nieporozumienie, które prowadzi nas, niestety na manowce naszej pobożności i bogobojności.
Biskup podkreślał, że fundamentem wiary jest Jezus Chrystus. Księdza jubilata nazwał entuzjastą zespołów śpiewaczych. Powiedział, że dostrzegł go w Kartuzach i już wówczas był pewien, że jest ona najlepszym kandydatem na kierującego diecezjalnym Caritasem. Dzięki jego pracy udało się pomóc wielu ludziom, z których wielu nie ma pojęcia o istnieniu sympatycznego księdza Gerarda. Biskup przypomniał, że w czasach komunistycznych działalność Caritas była zakazana, bo w dogmacie komunistycznym biedy nie było. Wznowienie w wolnej Polsce działalności Caritas ks. biskup nazwał łaską czasu.
Ks. G. Jakubiak odnowił śluby kapłańskie. Współcelebransem był ks. Kardasz z Torunia, który zaszczepił jubilatowi „bakcyla” pielgrzymek. Ks. Jakubiak dziękował wszystkim za modlitwę i ludzi, których Bóg postawił na jego kapłańskiej drodze.
W nabożeństwie udział wzięło bardzo wielu kapłanów oraz samorządowcy z starostą Leszkiem Burczykiem na czele.







Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama