Niecały miesiąc temu podpisano umowę z wykonawcą na kompleksową termoizolację Zespołu Kształcenia i Wychowania w Smętowie a już wykonawca wszedł na plac budowy. Tempo iście europejskie.
Szczodry sponsor
Zespół budynków szkolnych oraz budynek pobliskiego przedszkola zostanie ocieplony styropianem, wymienione zostaną okna, zmodernizowany będzie dach. To typowy zakres prac termoizolacyjnych. W Smętowie jednak dodatkowo zostaną wykonane prace bardzo nietypowe. Otóż na budynkach szkolnych zostaną umieszczone aż 32 kolektory słoneczne, które będą włączone w obwód ciepłej wody użytkowej.
- Naszej gminy nie byłoby stać na sfinansowanie tak dużej inwestycji. Nasz budżet roczny to tylko nieco ponad 10 milionów zł po stronie dochodów a ta, konieczna inwestycja pochłonęłaby prawie 1 milion zł - informuje wójt, Zofia Kirszenstein. - Zdołaliśmy jednak pozyskać szczodrego sponsora i to aż z Norwegii. Norweski Mechanizm Finansowy w ramach realizacji programu "Zielona energia dla Kociewia" pozytywnie rozpatrzył nasz projekt i wsparł go, przyznając Norway Grants w kwocie stanowiącej równowartość 275 000 euro. Projekt o nazwie „Zielona Energia dla Kociewia – kompleksowa termomodernizacja, włącznie z instalacją kolektorów solarnych w kompleksie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Smętowie Granicznym" realizowany będzie w III etapach. Aby nie zakłócać procesu nauczania, firmy będą pracować wyłącznie w okresie wakacyjnym. W pierwszym etapie zmodernizujemy najstarszą część obiektów szkolnych. Za rok zrealizujemy termomodernizację skrzydła północnego i łącznika wraz z instalacją 32 kolektorów słonecznych, które zostaną włączone w obwód ciepłej wody użytkowej. Natomiast w wakacje 2010 roku wykonamy termomodernizację przedszkola i sali gimnastycznej.
Każdy coś umie
- Już rozpoczęto prace związane z realizacją I etapu projektu - dodaje z satysfakcją Stanisław Ciesielski, dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Smętowie. - Zwycięsca przetargu, firma "Tamur" ze Starogardu zabezpieczyła teren wokół najstarszej części budynków szkolnych i rozpoczęła prace związane z modernizacją płaskiego dachu. W jego miejscu powstanie dach dwuspadowy. Prace przebiegają nadzwyczaj sprawnie i bezpiecznie.
Na terenie placu budowy umieszczono sporą tablicę informująca o tym, że wykonywane tu prace wspiera finansowo Norweski Fundusz Finansowy do wysokości stanowiącej równowartość 275 000 euro.
- Aby usprawnić proces realizacji i rozliczania tej inwestycji zatrudniliśmy profesjonalną firmę konsultingową - mówi pani wójt. - Oni pełnią rolę inżyniera kontaktu i zajmują się kontrolą przebiegu inwestycji pod względem budowlano-technicznym, jak również rozliczeniem finansowym całości projektu. To doskonałe rozwiązanie organizacyjne. Polecam je innym samorządom. Wszystkiego nie da się zrobić samemu więc trzeba posiłkować się profesjonalistami.
Przypomniała mi się w tym momencie bardzo stara fraszka. Powtarzał ją często mój dziadek, stary kresowiec.
Każdy coś umie i czegoś nie umie
więc w tym co umie niech trwa i przywyka
sam się zawstydzi w swoim nierozumie
kto w niewłaściwe rzemiosło się wtyka.
Mądrego miałem dziadka. Natomiast Jujka ujął ten problem bardziej lapidarnie, rysując króla nominującego swojego podwładnego słowami " za to, że jesteś najlepszym krawcem w moim państwie czynię cię nadwornym kucharzem". I tak, niestety czyni wielu samorządowców. Najlepszy nauczyciel zostaje dyrektorem szkoły a najlepszy lekarz awansowany jest na dyrektora szpitala.
Gmina słonecznych kolektorów
- Muszę jeszcze dodać, że głównym celem naszego przedsięwzięcia jest ochrona środowiska poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej poprzez termomodernizację budynków - uzupełnia pani wójt. - Zostanie istotnie zmieniony bilans energetyczny budynków Zespołu Kształcenia i Wychowania w Smętowie Granicznym, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza na terenie gminy Smętowo Graniczne. Inwestycja w znacznej mierze będzie miała pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Liczymy, że podniesie świadomość ekologiczną mieszkańców i być może będzie inspiracją do tworzenia indywidualnych punktów ogniw słonecznych. Takie indywidualne ogniwa już działają w okolicy na przykład na jednym z domów prywatnych w pobliskich Mirotkach zainstalowano 3 kolektory słoneczne
Napisz komentarz
Komentarze